Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chińskie farby utwardzane UV (soldermaska)

etet 07 Sep 2015 09:00 2655 5
lampy.pl
    etet
    Level 14  
    Witam. Przeczytałem już tysiąc poradników i nie potrafię sobie z tym poradzić. Mam 2 chińskie farbki w strzykawkopodobnych pojemnikach (10cm2). Utwardzam to lampą do paznokci (4 świetlówki).

Problem polega głównie na strasznym klejeniu się tej farby do folii przy słabym trzymaniu płytki. Wszędzie proponują dowolną folię do drukarki, a u mnie prawie każda folia odchodzi razem z całą farbą. Ta farba rewelacyjnie trzyma się folii i jakoś strasznie słabo płytki. Wszystko jest oczywiście zmatowione, wyszorowane i odtłuszczone 100 razy. Próbowałem już różnych czasów naświetlania. Dopiero folia w rodzaju celofanu zachowuje się lepiej i kilka razy udało mi się przeprowadzić z grubsza udany test. Wczoraj natomiast postanowiłem spróbować na "produkcyjnej" płytce i oczywiście połowa farby została na folii. Jeżeli farba już złapie to potem trudno ją usunąć więc taka płytka często nadaje się do śmietnika (chociaż pewnie są jakieś "rozpuszczalniki").

Czy jest ktoś w stanie coś podpowiedzieć ? Nie wiem czy to kwestia jakiejś sztuczki. Gdzie robię błąd ?
  • lampy.pl
    hazet
    Level 26  
    Przepraszam, że cie rozczaruję - błąd zrobiłeś, że to kupiłeś. Nie potrzebnie wyrzucone pieniądze.
  • lampy.pl
    etet
    Level 14  
    Przeżyję. Często kupuje różne dziwne rzeczy z ciekawości. Tylko niektórzy tego z powodzeniem używają (przynajmniej tak mi się wydaje po lekturze forów) więc czemu u mnie działa ? Jeżeli sprzedawca (i w sumie nie tylko sprzedawca) pisze "DOWOLNA FOLIA" a u mnie wychodzi "PRAWIE ŻADNA" to już jest to co najmniej dziwne.
    Nori2
    Level 19  
    Problem z klejeniem się soldermaski, często generuje niewłaściwe źródło UV. Zobacz w opisie farby, jaka jest wymagana długość fali UV a jaką oferują Twoje świetlówki.
    Najłatwiej sprawdzić, czy problem jest z naświetlaniem, utwardzając płytki w świetle słonecznym.
    etet
    Level 14  
    W opisie farby ? Haha. 正體字/繁體字. Ani przy zielonej ani przy czerwonej (na aukcjach) nie widzę żadnej informacji. Zresztą z lampą dokładnie ten sam problem.

Dodano po 7 [minuty]:

Tu na przykład (http://dangerousprototypes.com/forum/viewtopic.php?t=2383) piszą, że to zdecydowania nie jest dowolna. Im też prawie każda się kleiła.
    Radd
    Level 13  
    Są różne środki antyadhezyjne np. w spreju można spróbować natrzeć tym folię by nie kleiła się do farby.