Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja lutownicza do BGA DIY

simonperes 06 Paź 2015 15:23 22884 38
  • #31 06 Paź 2015 15:23
    adeq4
    Poziom 30  

Ja korzystam z tehota th-490 (góra, dół HA, preheater IR) i nie narzekam. Jak na chińczyka, z czego do 10k nie ma nic innego ciekawego do wyboru to spisuje się naprawdę dobrze. Duże, ciężkie płyty z dużymi układami (np ps3) robi bez problemu. I wcale niepotrzebna jest IRka z góry, żeby sciągnąć układ. HA cenię za to, że termoparę ma zamocowaną zaraz przy mocowaniu nozzla do głowicy, a temp na wyjściu różni się minimalnie, co jest wzięte pod uwagę podczas ustawiania profilu. Do stacji w zestawie jest też głowica IR, ale szczerze to tak się przyzwyczaiłem do HA, że IRkę używałem z 2, 3 razy. No i dyszą do HA można sobie dojechać i dobrać konkretnie pod układ wielkością co przy promienniku można jedynie ograniczyć okno odpowiednimi nasadkami. No i oczywiście problem z termoparą przy IR. Tutaj widzę, kolega rozwiązał problem jak w bardziej przemyślanych komercyjnych produktach. Ale zazwyczaj termoparę trzeba sobie samemu przyklejać na płycie. A może się zdarzyć że się ogonek odklei i co wtedy ? :) Trzeba się pilnować po prostu.

Mój post nie miał na celu obrażenia kogokolwiek, a chciałem utwierdzić, że na HA się równo dobrze lutuje bga co na IRce. Co kto lubi. Przyzwyczajenia i praktyka wygrywają. No ale rozwiązania HA w np Martinie za parędziesiąt tysięcy, mówią też same za siebie. :) No chyba, że pisaliście o zwykłych dmuchawkach HA do wylutu sop, lqfp czy qfn.

A co do konstrukcji to ogólnie OK, ale myślę, że przydałby się jeszcze jeden promiennik od dołu. Płyta np la-4212p może się nie zmieścić.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #32 06 Paź 2015 23:49
    tplewa
    Poziom 38  

@adeq4

Wiesz to co bylo pisane wczesniej IR i HA :) to byla mowa o PT852 itp. vs Summit :) co nie ma sensu porownywac nawet do twojej stacji. Tak jak bylo mowione jest wiele rozwiazan i wszystkim sie da cos zrobic ;) nawet opalarka... cala roznica to komfort pracy i powtarzalnosc bez spinek czy eksperymentow.

Jenak jak bylo mowione roznica jest tez w cenie dlatego IR i tego konstrukcje to swietna alternatywa, zwlaszcza ze kosztuje to stosunkowo niewielkie pieniadze i samemu bez wielkiego zaplecza technicznego mozna sobie poskladac... To samo tyczy sie innych stacji chinskich - gdzie ktos kupuje bo chce pracowac (a nie bawic sie w skladanie wlasnej), natomiast nie ma uzasadnienia ekonomicznego kupowania czegos lepszego. Ja powiem tak pewnie chcial bym sobie summitem w domu lutowac, ale jest to co jest i mi wystarcza do tego co robie. Moze troche wiecej roboty czasem, ale zle nie jest...

• #33 08 Paź 2015 14:40
    terminux
    Poziom 23  

A jak zrobiłeś mocowanie grzałek? Czy izolowałeś grzałki od elektroniki, czy wszystko jest luzem, w powietrzu? Czy obudowa nie nagrzewa się przy pracy?

• #34 11 Paź 2015 10:39
    simonperes
    Poziom 10  

@adeq4

Pracowałem jakiś czas na TH-580 (model wyżej od TH-490) i uważam, że to bardzo dobra stacja, mieści się każda płyta, wszystko dobrze spasowane, po prostu porządna chińska maszyna. Konstrukcyjnie tak jak TH-490 ale ma "komputer" zamiast pc410 i rex-c100 i ma większą moc (może tylko na papierze).

A mierzyłeś różnicę temperatury układu i przy wylocie z głowicy? W TH-580 różnica w zależności od wielkości układu wynosiła 10-15°C a to nie jest minimalna różnica (wiadomo, każda stacja może mieć inny rozrzut). Właśnie dlatego lepiej mierzyć temperaturę przy układzie.

Masz rację, że na HA lutuje się tak samo dobrze jak na IR, co kto woli i do czego się przyzwyczaił. Ja stwierdziłbym, że na HA trochę lepiej bo jednak szybciej, nie trzeba tyle czekać na wychłodzenie. Ale przy wymianie plastikowych gniazd IR nie ma sobie równych. Na TH-580 nie potrafiłem wymienić gniazda procesora tak, żeby nie było lekko nadtopione (może źle ustawiałem parametry, nie jestem jakimś ekspertem, na TH-390 miałem tak samo) ale na wszystkich stacjach IR z którymi miałem do czynienia nie mam z tym problemu.

Myślałem nad jeszcze jednym promiennikiem ale kupiłem 4 i tak zostało. Teraz nie brakuje mi tego promiennika bo jak się płyta nie mieści cała to jak kawałek wystaje za grzałki to się nic złego nie stanie.

@terminux

Grzałki zamocowane są za pomocą oryginalnych blaszek/zaczepów. Obudowa grzałek ma w środku odbłyśnik do którego zamocowane są grzałki i odbłyśnik jest przykręcony tylko na rogach i nie dotyka nigdzie więcej obodowy, żeby nie przenosiło się ciepło na obudowę
    W pokrywie dolnej części obudowy jest otwór na tyle duży, żeby tylko się zmieściły przewody grzałek.
    Elektronika nie ma jak się nagrzewać od grzałek.
    Przy pracy obudowa nie nagrzewa się prawie wcale (tylko górna grzałka) i nawet po długim grzaniu obudowa grałek nie jest ciepła.

• #35 12 Sie 2017 17:21
    daro19862
    Poziom 25  

Do czego jest górny wentylator?
    Do czego jest rex-c100 czy samo Altec PC410 nie może sterować dołem?

• #36 13 Sie 2017 11:18
    Sniezynka
    Poziom 27  

Witam,
    Górny wentylator schładza górny promiennik podczerwieni ( jeżeli jest bez czujnika temperatury może się przegrzać ) dodatkowo może służyć jako wyciąg oparów ze strefy lutowania.
    REX 100 to nie to samo co PC410 nie ma możliwości śledzenia procesu grzania (profilu) na komputerze . Rex 100 to programowalny sterownik temperatury.

• #37 13 Sie 2017 11:49
    daro19862
    Poziom 25  

Czyli po podłączeniu tej stacji do komputera nie ma podglądu temperatury dolnych grzałek?

• #38 20 Sie 2017 17:51
    Sniezynka
    Poziom 27  

Ten projekt posiada jeden sterownik PC410 który ma możliwość podłączenia pc (sterownik dolnych grzałek ) rex100 steruje górnym promiennikiem zależnie od nastaw PC410.

• #39 08 Lut 2019 20:20
    Zenon407
    Poziom 14