Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rolety zewnętrzne - jak wykonać instalację

07 Wrz 2015 17:26 3372 3
  • Poziom 9  
    Witam.

Jestem samoukiem w wielu sprawach, budując się wykonałem samodzielnie instalację ogrzewania podłogowego, elektryczną, alarmową, multimedialną, wodę. Wykonałem samodzielnie zabudowę kominka, układałem płytki, wykonałem całe poddasze stelażem i płytami G-K. Nie mówię tego w celu pochwalenia się, ale po to byś forumowiczu mógł mnie zrozumieć - skąd pomysł na samodzielne wykonanie instalacji, która niestety mnie trochę wystraszyła a mam mało czasu i ograniczone pole manewru. Powyższe dłubałem sobie niespiesznie ucząc się, poprawiając itp - tutaj mam kilka dni na wykonanie całości okablowania a na dzisiaj mam tylko wycięte miejsca na skrzynki rolet nad oknami.

Nakreślam problem - otóż skusiłem się na rolety zewnętrzne z uwagi że jeszcze elewacja nie otynkowana. Przyjechał Pan który zaproponował rolety, pomierzył itp. Ja zaś wpadłem na pomysł że instalację wykonam sam - jako że gniazdkową, oświetleniową i alarmową sobie wykonałem prawie samodzielnie (różnicówki i bezpieczniki w skrzynce oraz uziemienie zrobione przez wykwalifikowanego instalatora). Wymyśliłem że wykonam instalację z zewnątrz (środek wykończony i zamieszkany) i tutaj sprawy się komplikują, zatem kilka pytań:

1. Czy jest dopuszczalne poprowadzenie instalacji dla rolet w warstwie izolacji styropianowej? Jeśli nie mam innego wyjścia jak rozwiązać problem?

2. Mam 2x zasilania z obwody gniazdkowego wyprowadzone na zewnątrz budynku (w przyszłości gniazdko dla prac w ogrodzie a z drugiej strony zasilanie do bramy wjazdowej, oświetlenia podjazdu itp) z których chcę skorzystać. Z tych 2 punktów chcę zasilić 2 grupy rolet - czy to jest akceptowalne?

3. Jak rozwiązać sterowanie - chcę połączyć w każdej grupie rolety równolegle, sterować jednym klawiszem na grupę co logistycznie, odległościowo jest chyba najlepszym układem. Potrzebne będą jakieś RCS itp - jak to musi być zbudowane?

4. Jeśli instalacja w formie o jakiej pisze jest realna, czy powinienem dodać dodatkowe bezpieczniki po jednym dla każdej grupy o mniejszej mocy niż mają obwody gniazdkowe? Dla gniazdek mam B16, rozmyślam by w puszcze pod przyciskiem czy też dodatkowej obok dodać bezpiecznik C10 albo jaki proponujecie.

5. Ilo przewodowy kabel musi być, jakie przekroje? Rolet będzie 3szt i 4szt. Wydaje mi się że od włącznika idzie kabel 4żyłowy czyli G/D/230/PE - czy dobrze myślę? 1mm2 będzie wystarczający dla obwodu z 3 i 4 napędami? Czy zdecydowanie 1,5mm2? (nie chodzi jako tako o cenę co o wciskanie tego potem w styropian - mam myśl by naciąć głęboki rowek o szerokości ~3mm i tam ten kabel upychać)

Reasumując - instalacja do wykonania w warstwie styropiany, dwa punkty sterowania dla 2 grup rolet, rolety mają wyłączniki krańcowe, różne długości rolet w grupie, bez bajerów, instalacja minimalistyczna, bez centralki bo nie mam jej gdzie umieścić (chyba że macie propozycje), do wyłączników przebijam się w ścianie przy wyjściu na taras i w kuchni, zatem wewnątrz nie będzie żadnych prowadzeń instalacji. Nie znam się na silnikach 230v, napięciach zwrotnych itp - nie myślałem że to okaże się tak poważne i trudne. Proszę o rzeczową, prosto pisaną poradę, uwagi czy konstruktywną krytykę. Żeby było jasno, wiem że od d..y strony trochę się zabrałem ale czas mnie przycisnął, elewację mam już zamówioną (tynkowanie i wykończenia) i rolety też już na wymiar pozamawiane :/. Proszę o pomoc w uporaniu się z tym.

Z góry dziękuję za wyrozumiałość.
    Marcin.

Opcjonalnie - przyglądam się RCS3-5 od Bister i wydaje mi się że gdyby pociągnąć od puszki 5żyłowy kabel, dając te RCS mogę mieć centralny wyłącznik dla strefy, plus w ważniejszych pomieszczeniach wyłączniki indywidualne - czyli otwieram jednym klawidzem całą strefę ale zachowuję niezależne sterowanie tam gdzie chcę - co brzmi ciekawie w kwestii pomieszczeń jak salon, kuchnia i gabinet. Proszę się odnieść do tego pomysłu wyjaśniając problemy z powyższych punktów.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Witam ponownie. Przeglądam sieć i widzę że jest duży wybór sterowników rolet dopuszkowych do sterowania lokalnego oraz globalnego. Chciałbym się obejść bez rozbudowywania całości - najlepiej bez tego typu elementów. Ale chyba nie da się inaczej.

Patrzę teraz na Zamel - są tam sterowniki np SRP-01 i dosyć ciekawie to wygląda. Pytanie się rodzi - w salonie montuję jeden przycisk i byłby on centralnym dla grupy oraz lokalnym dla tarasu - może tak być połączone? W sensie czy do zacisków silnika mogę podpiąć silnik lokalny oraz SRP-01 kolejnego okna?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    Dzień dobry.
    Z mojego doświadczenia podpowiem, że nie można łączyć ze sobą silników od rolet równolegle bezpośrednio. W przypadku kiedy wykorzystuje się jeden sygnał sterujący na "zamknij" i jeden na "otwórz" połączenie należy wykonać przez przekaźniki, gdzie każda roleta podłączona jest na osobnym torze. W moim przypadku, kiedy połączyłem razem sygnały na "otwórz" i razem na "zamknij", w momencie zamykania rolet część, która nie zdążyła się zamknąć została wciągana do środka kasety i zrywała się.

Odnośnie gotowych rozwiązań do sterowania okien, uważaj na produkty F&F, lubią się przegrzewać. W rozdzielnicy robiły się gorące elementy, Trzeba było je rozsuwać, dobrze że było miejsce.

Kabel YDYżo 4x1,5mm² (faza na zamknij, faza na otwórz, Neutralny na stałe, ochronny do obudowy metalowej), ułożony na stałe, a i moc pobierana nie jest duża, więc nie ma problemu

Co do prowadzenia instalacji na zewnątrz, to nie widzę problemu. Zrób bruzdę,
    ułóż kabel i po sprawie. Pamiętaj potem tylko, przy wierceniu, żeby go nie "przeorać".
  • Poziom 23  
    Przeczytałem kilka tematów na temat rolet i może podepnę się pod ten.
    @ dni temu kupiłem ładne używane rolety z napędem ręcznym. Mam zamiar zamontować je w wiacie przed domem na jednej ścianie.
    Myślałem nad napędem elektrycznym i wykorzystaniu do tego silnika od pralki automatycznej.
    Wolne obroty lewo/prawo. Połączenie silnika z roletą tak jak w pralce na pasek wielorowkowy.
    Krańcówki mogę pominąć ( choć też nad nimi mogę pomyśleć) bo nie chodzi o codzienne opuszczanie i szczelne zamykanie oraz podnoszenie a tylko osłonięcie od czasu do czasu od nadmiaru słońca czy wiatru.
    Przez chwilę myślałem nad wykorzystaniem silnika od wycieraczek samochodowych bo widziałem takie schematy i działają. Problem jest tylko ze zmianą napięcia i obrotów lewo/prawo.
    Co myślicie o zastosowaniu takiego silnika od pralki