Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DT5200 - Kalibracja pierwszego kanału

pheonix 07 Wrz 2015 19:47 618 7
  • #1 07 Wrz 2015 19:47
    pheonix
    Poziom 13  

Witam. Prosiłbym Was o pomoc z kalibracją kanału A w oscyloskopie DT5200. Jest tam kilka potencjometrów ale ja nie chce kręcić na oślep i dlatego stąd moje pytanie. Problem jest tego typu że, po podłączeniu sondy do miejsca kalibracji oscyloskopu (taki wystający metalowy element którego wartość napięcia wynosi 1V) na kanale A pokazuje według wskazu amplitudę coś koło 25 mV a na kanale B poprawnie 1 V. Czy to trzeba zrobić którymś z potencjometrów czy coś wymienić ( oby nie trzeba było rozkręcać tej części jeszcze raz bo niedawno czyściłem styki bo myślałem że od tego takie wskazy- oczywiście popsikałem później styki kontaktem)

0 7
  • #2 07 Wrz 2015 20:40
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@pheonix skoro pokazuje 25mV zamiast 1V to raczej nie kalibracja, a remont.

0
  • #3 07 Wrz 2015 20:45
    pheonix
    Poziom 13  

A co dokładnie jest do wymiany. Przebieg oczywiście pokazuje prawidłowy zarówno na jednym jak i na drugim kanale więc nie powinno chyba być źle

0
  • #4 07 Wrz 2015 20:49
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@pheonix Skoro amplituda jest zaniżona, aż tak znacznie, to śmiem twierdzić ze coś jest nie tak z dzielnikami.
    Zamień wyjścia dzielników z kanału 1 i 2 i sprawdź co będzie.

0
  • #5 07 Wrz 2015 20:59
    pheonix
    Poziom 13  

Przepraszam Cię ale nie wiem o którym mowa. Jak byś mógł jeszcze powiedzieć gdzie znajdę ten o którym mowa było by o wiele łatwiej. Chodzi Ci o to pokrętło? Z podstawy czasowej dochodzą 3 przewody ekranowane z czego dwa w okolice powiedzmy tego wybieraka.

Czy jest ktoś w stanie podzielić się schematami tego oscyloskopu ?

0
  • #6 10 Wrz 2015 20:41
    kttd49
    Poziom 22  

Witam.
    Proszę sprawdzić poprawność ustawienia pokrętła-skali.

0
  • #7 10 Wrz 2015 20:47
    pheonix
    Poziom 13  

Na pewno jest dobrze ustawione, tak samo się pokrętło B zachowuje. Znalazłem manual do niego tylko niestety bez schematów (jeśli ktoś ma to fajnie by było jakby się podzielił) ii znalazłem potencjometr do kalibracji wzmocnienia kanału A i nie wiem czy to coś da dlatego najpierw przelece po elementach miernikiem i porównam wartości z kanałem B

0
  • #8 14 Wrz 2015 17:19
    pheonix
    Poziom 13  

Dla potomnych. Nad wzmacniaczem różnicowym UL1111 jest biały potencjometr który służy do zwiększania wzmocnienia. Na szczęście w moim przypadku był zabrudzony i po potraktowaniu go kontaktem pr wszystko działa jak natura chciała :)
    Pozdrawiam.

0