Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofery domowe

SKT 26 Cze 2005 17:43 19239 66
  • #61 26 Cze 2005 17:43
    SKT
    Poziom 12  

JAkbym wszystko sprawnie załatwił, to może w poniedziałek je pomaluję już na gotowo. Więc może we wtorek będą jakieś słyszalne efekty ;). Przy silniejszych wiatrach już w poniedziałek wezmę go do domu i przetestuję:D Będzie dawało. Czyli mówisz żeby nie wytłumiać tylnej ściany? tam będzie BR, więc może właśnie lepiej nie wytłumiać... Testy przyniosą odpowiedź, narazie dzięki
    Pozdro!

• #62 27 Cze 2005 14:32
    saczek_xtrm
    Poziom 18  

tylniej nie wytłumiaj. Zacznij od dolnej, ukosów i górnej. Jak będzie za mało wtedy dokładaj eksperymentalnie. Aha taka drobna uwaga .... jak możesz i masz czym to wytłim komorę watoliną czy jakimś ocieplaczem do kurtek. Gąbka słabo nadaje się do wytłumiania niskich częstotliwości. No chyba że rezultaty ędą Cię satysfakcjonowały.
    pozdrawiam

• #63 27 Cze 2005 23:25
    Stefan99
    Poziom 15  

jutro wrzuce mojego suba na elektrode. pozdro.

PS SKT najprawdopodobniej swoje też po przeróbkach tu wrzuci

Moderowany przez tomaszo:

Przepraszam, co to wnosi do tematu? Przy zablokowanym pisaniu raczej ciezko cos wrzucic - prosze o rozwage...

• #64 06 Lip 2005 17:15
    SKT
    Poziom 12  

Witam
    Panowie, chciałbym przedstawić swój projekt. Jest to subwoofer na głośniku Tesla ARN312 4 Ohmy. Objętość obudowy wynosi niecałe 80l, tunel Bass Reflex jest wyprowadzony z tyłu obudowy. Ma on średnicę 10cm i długość 25cm. Obudowa wewnątrz jest wytłumiona pianką tapicerską o grubości 3cm, na niej są dodatkowo poprzyklejane kawałki pianki w celu urozmaicenia powierzchni. Pianką wytłumione są boki, dół i górny dekiel obudowy, wszystko jest dokładnie uszczelnione, ściany mocno poskręcane. Są w środku 2 przegrody (jak opisywałem wcześniej) w których jest piasek, jego zadaniem jest pochłonięcie części rezonansów i utrzymanie dobrej stabilności obudowy. W środku jest jedno pionowe wzmocnienie, od podstawy dolnej do podstawy górnej z drewnianej belki. Wszystkie procesy produkcyjne są przedstawione na zdjęciach poniżej.

Odsłuch

Subwoofery odznaczają się potężnym, głębokim basem, są strojone na 28Hz. Głośnik swobodnie sobie radzi z kawałkami o większej dynamice (np. nisko strojona stopa w perkusji) jak i również z dłuższymi i wolniejszymi kawałkami o głębokim basie. Głośnik dobrze się zachowuje przy szybkim przejściu z amplitudy dodatniej do amplitudy ujemnej. Zauwałyłem że głośnik nie wykazuje b. dużych wychyleń membrany, nawet przy niższych częstotliwościach i przy dużym wysterowaniu wzmacniaczy. Koledzy, którzy doradzali mi przerobienie kompaktu na BR mieli rację że mnie mile zaskoczy ta zmiana. Teraz bas jest bardziej odczuwalny, głośnik nie wychyla się za nadto przy większych mocach, a czuć to co potrafi!! :D
    Będe jednak musiał polikwidować w pokoju kilka szafek ponieważ wpadają w rezonans i dzwonią :/ . Ale to nie jest wina wubwooferów tylko szafek:D.

Jeśli ktoś by chciał sobie zrobić taki subwoofer to gorąco polecam, ten głośnik naprawdę wiele potrafi, pod warunkiem że mu zbudujemy odpowiedni "domek" :D
    Poniżej widzicie Panowie moje konstrukcje, wcześniejsze zdjęcia są w poprzednich postach.

Bardzo dziekuję wszyskim, którzy pomogli mi zrobić te konstrukcje, obliczać wszystkie parametry i doradzali mi cały czas krok po kroku. Dziękuję również tym którzy wysówali nowe propozycje, jednak z nich nie skorzystałem.
    Największe podziekowania należą się kolegom: Saczkowi i Kwaczorowi, ponieważ oni cały czas mi doradzali, pomagali, robili dla mnie różne skąplikowane obliczenia i cały czas kiedy coś chciałem potrafili mi pomóc. WIELKIE DZIĘKI PANOWIE!!:)

Serdecznie polecam ww głośnik firmy tesla. Jeśli komuś mógłbym w czymś pomóc, proszę pytać, odpowiem na każde pytanie.

Dzięki za wszystko. Pozdrawiam![/b]

• #65 02 Sie 2005 23:38
    Armosus
    Poziom 26  

Sorki ale juz z tym TDA7294 malo rozumiem. Bo rowniez chce zrobic sobie jakis maly sub (20cm) obudowa okolo 15L, i nie chce przeciazac swojego wzmacniacza. Czyli co? Kupuje TDA7294 podlaczam zwykly zasilacz 12V i glosniki heja? A co z tym filtrem dolnoprzepustowym, on odcina wszystkie tony wyzsze niz 150 Hz ? I czy jest konieczne podlaczenie jego czy moge jechac na samym glosniku i TDA, glosnik chyba (35hz-3,5kz). Z gory dzieki za pomoc.

• #66 03 Sie 2005 10:38
    INtRO_Tech
    Poziom 14  

To nie wystarczy do TDA7294, zasilanie musi być symetryczne, no chyba ze 2 x 12V ale i z tego za duzo nie wyciągniesz :/

• #67 03 Sie 2005 10:47
    SKT
    Poziom 12  

Widzisz zależy skąd bierzesz sygnał. Jeśli masz np. w ampliwunerze osobne wyjście na SUBWOOFER to wystarczy zrobić tylko wzmacniacz (np. TDA7294 lub inny) i podłączyć głośnik. Jesli nie masz w głównym wzmacniaczu lub amplitunerze wyjścia na suba to musisz dodatkowo zrobić filtr dolnoprzepustowy (jego pasmo przenoszenia sobie regulujesz potencjometrem; możesz sobie regulować ile ma ci odciąć pasma), następnie wzmacniacz mocy i dalej jest już tylko głośnik. Jesli coś bedzie niejasne proszę pytać. Pozdrawiam!

PS nie może być "zwykły zasilacz 12V" on ci nie wystarczy, musi być odpowiedniej mocy, napięcie symetryczne (czyli 2x12V) ale wydaje mi się że to trochę za mało, bo wzmak będzie musiał pracować na prawie maxymalnym wysterowaniu, co za sobą ciągnie zniekształcenia, szumy itp. Zależy jeszcze jaki ten głośnik chcesz do tego zaaplikować, są różne moce przy różnej skuteczności. Trzeba wszystko wziąć pod uwagę :)