Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można nakleić folię na obiektyw aparatu w smartfonie?

08 Wrz 2015 10:43 14010 10
  • Poziom 6  
    Mam Samsunga S6, który ma wystający aparat na tylnej obudowie.
    W niedługim czasie szybka aparatu zarysuje się.

Z fachowego punktu widzenia, jakie macie zdanie na temat naklejenia tam folii przeżroczystej, takiej jak stosowanej dla dotykowych wyswietlaczy telefonów ?
    Wpłynie to na jakość zdjęć,prace aparatu np. ostrzenie ?

• Pomocny post
    Poziom 21  
    Naklejenie folii obniży kontrast, może także spowodować aberrację chromatyczną, mogą pojawić się dodatkowe niewielkie flary wywołane rozszczepieniem przechodzącego światła pomiędzy ośrodkami o odmiennych właściwościach optycznych, na które aparat będzie reagował obniżeniem czułości.

Dodano po 17 [minuty]:

PS.

NAJWAŻNIEJSZE Folia nieprzeznaczona do tego celu może zniekształcać obraz nie jest wykonana z odpowiednią dokładnością.
    Nie dostrzegasz tego normalnie ale pamiętaj że obszar roboczy tej folii kilka - kilkanaśnie mm² dla obiektywu. Ty pracując z taką folią na ekranie nie skupiasz się na tak niewielkich obszarach -> nie widzisz tych wad.

Druga sprawa: zniekształci natężenie barw -> taka folia (nieprzeznaczona do tego celu) to filtr barwny o losowych wartościach.
  • Poziom 6  
    Wysłałem zapytanie do firmy,która produkuje takie folie.
    Zobaczymy czy się obronią ;)
  • Poziom 21  
    Jest to folia przeznaczona do naklejania na obiektywy?
  • Poziom 6  
    Producent nie określił się czy jest to folia o specjalistycznych właściwościach.Jest sprzedawana w dwóch rodzajach.Z otworem po środku oraz bez.
    Wychodzi na to,że jest to folia,która może wywoływac takie wady jak powyżej wypisane...
    Ta folia z otworem po środku, to taka sztuka dla sztuki ;) bo niby nakleja się na obiektyw ale główny środkowy obszar podatny na rysy i tak jest odkryty .... Marketing jednym słowem.

• Poziom 21  
    Jeżeli to te małe kwadraciki o zaokrąglonych narożnikach, na dole po lewej to wygląda naprawdę nieciekawie, pod tym kątem pod którym zostało zrobione to zdjęcie ta "folia" rozproszyła bardzo dużo światła. Ona powinna być niemal niewidoczna tj. transparentna.

Swoją drogą jak już je masz(?) to zrób parę zdjęć porównawczych i podziel się wynikami, zostanie dla potomności.
  • Poziom 21  
    Nie nakleja się folii na szkło na obiektywie. Szkło jest hartowane i nie porysuje się. Jednak jak nakleisz coś na ten obiektyw to zdjęcia będziesz miał jak z telefonu z przed 15 lat. Bez sensu działanie.
  • Poziom 6  
    Może i jest hartowane ale i tak się rysuje bo znam to z innego modelu telefonu wartego 2,5k w dniu kupna.(Xperia Z1)
    Nie rysują się tylko Iphony,choc wiem to jedynie z opowiadań forumowych.
    One mają szkło szafirowe czy jakoś tak.
  • Poziom 21  
    Nawet jakbyś miał czysty diament to i tak w jakimś stopniu by się zarysował.

Rzecz w tym, że te rysy nie wpłyną znacząco na jakość zdjęć, wynika to z konstrukcji optycznej obiektywów stosowanych w smartfonach. Są to obiektywy z stałą przesłoną o stosunkowo małej jasności. Co zwiększa głębię ostrości (wymagane bo w smartfonach masz stosunkowo niewielką możliwość regulacji ostrości) i "znieczula" układ optyczny na takie wady (chodzi flary i błyski).

PS. Mowa o rysach w granicach rozsądku. Jeżeli to będzie głęboka rysa dajmy na to przez pół średnicy obiektywu no to wtedy nie ma za bardzo o czym rozmawiać.
  • Poziom 21  
    Mam S 4 od 2 lat nosze w kieszenie i kładę na biurku i szkło mam jak kryształ. Chyba trochę przesadzasz, ale oczywiście możesz kleić co chcesz :)
  • Poziom 6  
    Miałem Z1 i rysek kilka...
    No nic,po prostu pozostaje mi uważać lub czekać aż pojawi się etui z klapka na aparat.
    Dzięki, pozdrawiam.