Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Transformator] flyback na układzie scalonym Viper

amr1993 08 Wrz 2015 10:46 621 13
  • #1 08 Wrz 2015 10:46
    amr1993
    Poziom 8  

Cześć chciałbym przerobić 500V na 5V i chcę to zrobić na układzie scalonym Viper mam problem z transformatorem bo maksymalnie taktowanie to 200khz i teraz przy zalozeniu jakiejs megaśnej przekładni i np współczynnika wypełnienia 50% to ta całka voltowo sekundowa to jest 450/400000 = 1125us, moze wiecie skąd ja mam znalezc taki transformator? bo na digikey maksymalnie jest 800 uS czy poprostu wspolczynnik wypelnienia trzeba jeszcze zmniejszac?

0 13
  • #2 08 Wrz 2015 11:11
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Jaką moc ma dostarczać przetwornica?

0
  • #3 08 Wrz 2015 19:37
    amr1993
    Poziom 8  

15W i wlasnie nie wiem jak poradzic se z tym problemem transformatora, bo niby sprawa jest prosta ale jednak mam obawy czy gdzies moge znalezc odpowiedni ten volto sekundową całke+ jeszcze jest problem ze w viper jest 3 uzwojenie pomocnicze na 12V , wiec teortetycznie powinienem miec 3 uzwojenia jedno na wyjsciowe 5V (5.6V) drugie 12V no i wejscie 450V

0
  • #4 08 Wrz 2015 21:01
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Daj oznaczenie(symbol) tego Vipera.

PS.
    Musi to być Viper?

0
  • #5 08 Wrz 2015 21:26
    amr1993
    Poziom 8  

Viper100A tak chciałbym to zrobić na Viperze, generalnie tam wyzej chodziło mi o całke z napięcia i czasu - tylko skrocilem to i wyszło takie poplatanie, jeszcze się zastanawiam czy np jak zasilam to z jakiejś baterii to kondensator wejściowy tez by sie przydal? Ewentualnie jak go dobrać? Założyć sobie jakis prąd rozładowania i maksymalny rippel?

0
  • #6 08 Wrz 2015 21:38
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Ile pierwotnie ta przetwornica dawała Volt na wyjściu?
    Jeżeli różnica będzie duża to nie wiadomo czy to będzie miało sens nawet jeżeli teoretycznie przeróbka będzie możliwa.

Rozumiem że U wejściowe to 500V pozostaje bez zmian.

0
  • #7 09 Wrz 2015 06:18
    amr1993
    Poziom 8  

5V, generalnie najbardziej sie martwie o to napiecie wejsciowe

0
  • #8 09 Wrz 2015 11:02
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Przerabiasz przetwornicę 500V/5V na 500V/5V?
    Nie rozumiem.

0
  • #9 09 Wrz 2015 14:38
    amr1993
    Poziom 8  

Bo źle się wypowiedziałem i zle mnie zrozumiales - moja wina.
    Chodzi poprostu zeby stworzyc taką przetwornicę ...która transfomuje 500V na 5V i trzeba znalezc gdzies? odpowiedni transformator z odpowiednią całką napięcia i ciężko mi znaleźć nobo zazwyczaj są na takie napięcia sieciowe i z normalnymi przekladniami a tu taka ogromna musi byc, bo:
    w Viper soft start zazczyna sie od 12% teraz pytanie czy moge operowac na 5% np?
    Link
    Albo tutaj ktos wie co oznacza ten znak strumienia, wie ktos ile wynosi ta calka napiecia po czasie i maksymalne napiecie wejsciowe?

0
  • #10 09 Wrz 2015 17:04
    Loker
    Poziom 38  

Jeśli chodzi Ci o Φ w podlinkowanym pliku, to jest oznaczenie średnicy drutu.
    Szczerze mówiąc, nigdy nie słyszałem o całce napięcie-czas, ale z drugiej strony nie szukałem też gotowych transformatorów. To ma być pojedyncze urządzenie? Nie lepiej nawinąć transformator samemu?
    Jeśli chodzi o zasilanie Viper'a - jeśli nie masz wymagań co do poboru mocy w standby to zmień chip na taki, który ma zasilanie z drenu - unikniesz dodatkowego uzwojenia.

0
  • #11 09 Wrz 2015 17:27
    elktr_infrm
    Poziom 21  

@Loker:
    Myślę że z tą całką to może chodzi wymiar fizyczny voltosekundy ergo coś ze strumieniem magnetycznym, ale zgaduję, nie zagłębiałem się w tok rozumowania kolegi amr1993.

0
  • #12 09 Wrz 2015 20:53
    amr1993
    Poziom 8  

wlasnie juz probbowalem nawijac i skutek był opłakany ...
    a ta całka z napiecia sekundy to jest poprostu ten wspolczynnik ET to jak gdyby mi mowi jak dlugo moge dac pewne napiecie zeby rdzen sie nienasycil (bo wtedy nie byloby zadnej indukcyjnosci i zasilacz "widzialby" zwarcie- małą rezystancje)

0
  • #13 09 Wrz 2015 22:44
    Loker
    Poziom 38  

Nie do końca tak. Po otwarciu tranzystora prąd narasta liniowo aż do osiągnięcia nasycenia rdzenia, osiągnięcia limitu prądu drivera albo osiągnięcia czasu wyłączenia tranzystora drivera. Dwa ostatnie parametry są definiowane przez parametry sterownika przetwornicy, pierwszy - przez parametry transformatora. Pierwszą rzeczą którą trzeba sprawdzić/policzyć jest indukcyjność uzwojenia pierwotnego, która definiuje prędkość narastania prądu. Nie za mała - żeby rdzeń się nie nasycił; nie za duża, żeby przy limicie czasu otwarcia tranzystora transformator był w stanie przenieść wymaganą moc.
    Ale ja nie jestem kompetentny w dziedzinie projektowania przetwornic - podpytaj np. kolegi -RoMan- - ma zdecydowanie większą wiedzę :)

Tak na marginesie - uważaj na dopuszczalne Vds przetwornicy - przy napięciu wejściowym 500V i sporej przekładni transformatora może być kłopot.

0
  • #14 10 Wrz 2015 08:19
    amr1993
    Poziom 8  

To wiem, że prąd narasta liniowo i się nasyca, ale to tak samo jak z tym współczynnikiem Al przy rdzeniach, który się wprowadza żeby szybko policzyć indukcyjność :P
    A na tej stronce, co podałem nie ma żadnego parametru świadczącego o nasyceniu...

0