Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE40C630 - nie włącza się, dioda STBY się pali

08 Wrz 2015 11:25 2724 6
  • Poziom 9  
    Model TV: Samsung LE40C630 (LE40C630K1W)
    Płyta główna: BN94-02747E
    Płyta zasilająca: BN44-00340A

Obserwacje główne:
    - dioda standby cały czas świeci
    - podczas próby odpalenia tv, nic się nie dzieje, dioda nadal się stale pali
    - wszystkie kondensatory na płycie zasilającej wymienione na nowe. Załatwiłem sobie także drugą płytę zasilającą i objawy są te same.
    - płyta główna od spodu jest troche obsmarkana (widać na zdjęciu)

Kabel łączący płytę główną z płytą zasilającą:
    - gdy odepnę kabel, podświetlenie (backlight) ekranu się włącza
    - wszystkie napięcia na gniazdku płyty zasilającej są
    - napięcie na pinie "Power ON" jest obecne 0.7V
    - gdy kabel jest podłączony to wszystkie napięcia "skaczą" napięciem co ok 2 sekundy od 0.2-3V do swoich opisanych wartości
    - gdy kabel nie jest podłączony to te napięcia są stałe na gniazdku płyty zasilającej
    - wyczytałem że gdy na pinie Power ON i Backlight spada napięcie to jest to "komenda" do włączenia telewizora - czyli jakby tv cały czas chciał się załączyć, ale nie może

Kabel łączący płytę główną z płytką dotykową (IR i przyciski dotykowe)
    - wszystkie napięcia na pinach są obecne (3.3V)
    - gdy przystawię miernik to pinu IR, to podczas naciskania poszczególnych przycisków na pilocie tv, napięcie skacze z 3.3V w dół - czyli reaguje na pilota
    - to samo jak przystawię miernik do pinów SCL/SDA, podczas naciskania przycisków płytki, napięcie skacze w dół - czyli także reaguje na dotyk

Z powyższych obserwacji, zakładam że płyta zasilająca oraz inwerter są sprawne.
    Jeżeli odłączę t-con to wszystkie objawy są te same i nic sie nie dzieje.
    Czy mogę prosić o jakieś wskazówki co do zdiagnozowania wadliwej części?
  • Poziom 21  
    Po pierwsze umyj tą płytę, przy okazji zwracaj uwagę czy nie ma uszkodzeń biorących się z korozji osadów itp. Po umyciu i wysuszeniu obejrzyj dokładnie płytę pod kątem w/w czynników.

Co się w ogóle tej płycie stało? (zalanie?, wilgoć?)
  • Poziom 9  
    No właśnie nie wiem co się stało. Telewizor wisiał cały czas w pokoju na ścianie obudowany dookoła meblami i nawet ciężko by było coś tam wlać bo z boku jedynie ręka się mieściła żeby pendrive wsadzić. Jeżeli miałby to być jakiś "czynnik zewnętrzny" to obstawiałbył dzieciory ;).

Przeczyszczę chusteczką i pędzelkiem ze spirytusem i dam znać.
    Już teraz na pierwszy rzut oka to widzę że miejsca (oczka w płytce) na śrubki mocujące do obudowy są lekko rudawe.
  • Poziom 9  
    Wyczyściłem płyte główną i wygląda całkiem ładnie.
    Nie widzę niestety żadnych możliwych źródeł wycieku bądź wadliwych elementów.

Samsung LE40C630 - nie włącza się, dioda STBY się pali Samsung LE40C630 - nie włącza się, dioda STBY się pali

A tutaj jeszcze filmik z pomiaru pinu "Power ON"
  • Poziom 21  
    Jeśli po odpięciu zasilacza od płyty podświetlenie świeci to jest Ok.
    Jeśli napięcia z zasilacza przy odłączonej płycie są prawidłowe to zasilacz też jest OK.
    Wygląda na to że przyczyna jest na płycie albo pamięci albo WT61P8XX który jest odpowiedzialny za załączenie ale tu potrzebny jest programator aby to sprawdzić,miałem kiedyś taką płytę(u mnie nie świeciła dioda st-by) wymieniłem ten WT i zaprogramowałem i poszło.
    Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić proponował bym kupić płytę z C650 i zyskasz dostęp do internetu.

Dodano po 4 [minuty]:

Dopiszę jeszcze że z obrazka płyty wynika że nie jest z C630 pytanie jaki program jest wgrany w do pamięci.
    Podaj co jest napisane na naklejce.
  • Poziom 9  
    Jeśli chodzi o białą naklejkę na głowicy/tunerze to:

LE40" (C630) 802A
    T-VAL8DEUS-1005.0
    T-VALDEUC-1009.0
    BN94-02747E
    Nuntech SK 30.07.10

BTW: Jaki programator obsłużyłby WT61P8XX aby go odczytać i ew zaprogramować? Trzeba na taki wydać majątek? Bo jeśli nie, to chętnie takowy bym zakupił, napewno się przyda na przyszłość :)
  • Poziom 21  
    Chodziło mi o to T-VALDEUC-1009.0 jest to program z C650 a więc na tej płycie był dostęp do internetu.
    Programator do WT aż tak skomplikowany nie jest.
    Mam płytę która uruchamia się prawidłową czasami chodzi ponad godzinę ma inny defekt jak chcesz się bawić w przekładanie mogę Ci sprzedać na elementy.
    Być może ten WT jest całkiem walnięty.