Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowanie akumulatora - ładowanie akumulatora ładowarką telefoniczną

08 Wrz 2015 18:01 2028 3
 • Poziom 9  
  Witam

  Posiadam akumulator 12V 5Ah i chciałbym się dowiedzieć czy mogę go ładować zwykłą ładowarką od telefonu? Mam takich kilka które wg. oznaczeń natężenie wyjściowe wynosi 500mA a więc 0.5A (w sam raz dla tego akumulatora) jedynym problemem jest napięcie wyjściowe które wynosi ok 5V.
 • Pomocny post

  Poziom 43  
  Nie ma takiej możliwości, dodatkowo zero kontroli ładowania itd.
  Na Alle... jest pełno ładowarek dedykowanych do ładowania akumulatorów żelowych.
 • Poziom 1  
  Akumulator 5Ah 12V ładuje się ładowarką z regulatorem napięcia. Prąd ładowania musi być 1/10 pojemności czyli w tym wypadku 5A a napięcie 12V. W przeciwnym razie można zniszczyć akumulator. Może się wydzielić wodór który rozsadzi akumulator.
 • Poziom 33  
  pokepok napisał:
  Prąd ładowania musi być 1/10 pojemności czyli w tym wypadku 5A .


  5A to dla tego akumulatora 1/1 . Po takim ładowaniu to można go wyrzucić.

  Oczywiście, że ładowarką do telefonu nie naładujesz żadnego akumulatora na którym pisze 12V. To tak jak, byś umiał skakać wzwyż tylko 5 metrów, a ktoś zapytał, by się czy skoczysz tak wysoko, by nalać coś do pojemnika, który jest na wysokości 12 metrów. Czyli musisz skoczyć jeszcze nieco wyżej niż te 12 metrów, bo żeby się coś wlać, to musi być nieco wyżej. To właśnie zobrazowana zasada ładowania akumulatora. Trzema identycznymi ładowarkami połączonymi szeregowo może byś naładował ten Twój akumulator. Jednak musiał, byś znać lub zmierzyć prąd ładowania i przeliczyć to na godziny ładowania.

  Akumulator 12v bez problemu naładujesz zasilaczem z byle jakiego laptopa, ale musisz wpiąć szeregowo żarówkę na 24V . Moc żarówki będzie określać prąd ładowania. Trzeba to zmierzyć amperomierzem i wyliczyć czas ładowania.