Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Tonsil renowacja głośników czy wymiana na inne

Ventis 08 Wrz 2015 22:18 909 8
  • #1 08 Wrz 2015 22:18
    Ventis
    Poziom 1  

Witam

Posiadam kolumny rodzimej tonsilowskiej produkcji, tylko nie wiem jaki to model. W kolumnie zamontowane są głośniki GDN 16/40 40W 8 Ω, GDW 9/15/5 15W 8 Ω. Jak widać na zdjęciach membrany głośników niskotonowych są pokruszone, ale głośniki działają. Jeden z wysoko tonowych jest martwy.

Prosił bym o radę czy opłaca się regenerować te głośniki albo zakupić inne (i jakie). Projekt ten jest czysto hobbystyczny z chęci naprawienia starego sprzętu.

Na tę chwilę Technicsem SU-V560 napędzam STX-y F-140 n, ale jak uda mi się naprawić lampowca Regent 60 pomyśli się o zmianie.
    Kolumny Tonsil renowacja głośników czy wymiana na inne Kolumny Tonsil renowacja głośników czy wymiana na inne Kolumny Tonsil renowacja głośników czy wymiana na inne Kolumny Tonsil renowacja głośników czy wymiana na inne Kolumny Tonsil renowacja głośników czy wymiana na inne

• Pomocny post
    #2 08 Wrz 2015 22:54
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Ventis napisał:
    tylko nie wiem jaki to model
    Samoróbka. Ktoś wsadził te głośniki do obudowy od czegoś innego.
    Ventis napisał:
    membrany głośników niskotonowych są pokruszone,
    Membrany są w dobrym stanie. Zawieszenia uległy degradacji.
    Głośniki możesz zregenerować. GDW może naprawić tylko Tonsil: http://www.skleptonsil.pl/485460/regeneracja
    GDNy możesz samemu. Tu masz instrukcję: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1797404.html

• #3 09 Wrz 2015 05:49
    wkj
    Poziom 34  

telecaster1951 napisał:
    Samoróbka. Ktoś wsadził te głośniki do obudowy od czegoś innego.

Tak szybko bym o tym nie mówił.

• #4 09 Wrz 2015 09:41
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wkj napisał:
    Tak szybko bym o tym nie mówił.
    Fakt, że wyglądają bardzo "fabrycznie", ale ja osobiście nie spotkałem się z takim modelem. Poza tym - skoro jest maskownica na przód - po co jeszcze dodatkowe siatki? To zapewne była przyczyna dla której Kol. telecaster1951 wyciągnął swój wniosek.
    wkj - Jaki to model ? - Jeśli wiesz podziel się proszę.
    Sam chętnie bym się dowiedział.
    Mnei osobiście, prócz wspomnianych wyżej siatek, nie pasuje - Cewka w zwrotnicy (strojona ? Z ferrytem?)
    - Otwór BR (dla 16 cm głośnika?)
    - Samo rozstawienie siatek maskujących - Tonsil raczej robił to z większym smakiem.
    - Zbyt "porządne" przewody łączące zwrotnicę; zresztą Tonsil nie przykładał zbytniej wagi do przekroju, ale za to dawał różne kolory.
    Przynajmniej tyle z moich doświadczeń i obserwacji.

• #5 09 Wrz 2015 12:31
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

398216 Usunięty napisał:
    To zapewne była przyczyna dla której Kol. telecaster1951 wyciągnął swój wniosek.
    Zgadza się. Siatki od Altonów i maskownica wskazują na to, co napisałem.
    398216 Usunięty napisał:
    Otwór BR (dla 16 cm głośnika?)
    Który powinien grać w obudowie zamkniętej.
    Poza tym, zwrotnica i wytłumienie bardzo nietonsilowskie.
    Poza tym, sam sposób przykręcenia głośników wskazuje na amatora.

• #6 09 Wrz 2015 18:53
    wkj
    Poziom 34  

Nie mam w tej chwili tyle czasu by poszukać, ale jak wpadnie mi w ręce więcej "papierologi" nie omieszkam napisać.

• #7 09 Wrz 2015 20:51
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wkj napisał:
    jak wpadnie mi w ręce więcej "papierologi" nie omieszkam napisać.
    Będzie miło.
    Bardzo chciałbym się przekonać co to za wynalazek... ;)

• Pomocny post
    #8 14 Wrz 2015 17:48
    wkj
    Poziom 34  

Budy na 100% oryginalne, pochodzą z zestawu ZgB 50/4/766 popularnie zwane Ballada 70, trochę rzadsze jak ich większy brat czyli Ballada 100. Głośniki nie oryginalne. Musiał ktoś wynieść to z zakładu i w domu poskładał na kolanie.
    Mam kilka danych ze zwrotnicą w oryginale.

• #9 14 Wrz 2015 20:13
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

wkj napisał:
    Głośniki nie oryginalne. Musiał ktoś wynieść to z zakładu i w domu poskładał na kolanie.
    Na kolumnę składają się głośniki i obudowa - nieprawdaż? Tak więc skoro sam przyznajesz, że głośniki nie oryginalne i (zapewne) ktoś to składał "na kolanie" - jest to jednak samodział. Ergo - Mieliśmy rację. ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME