Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać kondensator do silnika DC.

09 Wrz 2015 10:13 2841 12
 • Poziom 13  
  Witam
  Próbuje znaleźć w sieci jakieś konkretne informacje nt. doboru kondensatora rownolegle podłączanego do silnika DC. Niestety wiekszość info jakie znajduje proponuje jakieś konkretne wartosci, bez dokładnego wyjaśnienia na czym to polega. Bylbym wdzięczny za pomoc w tej sprawie, wyjaśnienie, lub wskazanie źródła.
 • flexghzflexghz
 • Poziom 38  
  Jak byś napisał konkretniej, np. jaki to silnik, to było by prościej.
 • Poziom 13  
  Chodzi mi o silnik DC, zaden konkretny bo chcialbym sie dowiedziec jak kondensator dobierac do dowolnego silnika.
 • flexghzflexghz
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Podłączanie jednego kondensatora, to ekstremalne minimum-minimorum. Zazwyczaj stosuje się bardziej rozbudowane filtry z 2 lub 3 kondensatorami lub wykorzystującymi dławiki i kondensatory. Jak optymalnie dobierać parametry filtra przeciwzakłóceniowego do konkretnego silnika DC? Oscyloskop i pomiar skuteczności tłumienia generowanych zakłóceń.
  Polecam artykuł kolegi Dondu (również udzielający się na tym Forum), a zamieszczony na forum Forbot.pl - Rozdział III.3.2 Silniki. Na pewno kolego będziesz zadowolony :idea:.
  Link
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Jak używasz silnika DC do prostych zastosowań nie potrzebujesz kondensatora. On się przydaje jak masz czułe sterowanie jak mikrokontroler aby się nie resetował i nie łapał szumów. Natomiast przy jakimkolwiek sterowaniu elektrycznym- tranzystor, przekażnik (ale już niekoniecznie) potrzebujesz podłączyć diodę szeregowo w kierunku zaporowym.
 • Poziom 13  
  Silnikiem steruje przez mostek H, korzystam z diod ktore sa w obudowie razem z tranzystorami. Zastosowanie nad ktorym pracuje jest sterowany z mikrokontrolera i jest bardzo czule.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Jeśli chodzi o zasilanie silnika DC od sieci c użyciem prostownika, to pojemność kondensatorów filtru wydostaje się z rozliczenia nie mniej 1000uF na każdy amper pobieranego prądu.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  No właśnie... Dość dziwnie sformułowane pytanie i kilka odpowiedzi - a wszystkie dość pobieżne...
  Jaki silnik z czego zasilany? Silnik DC zasilany z transformatora (po prostowaniu i filtracji) - Jak w nawiasie: Pojemność równoległa do wyjścia mostka Graetza może być - silnik będzie pracował "spokojniej" - Najlepiej zmierzyć prąd jaki pobiera ów silnik i kondensator dobrać do niego - można założyć że na 1A poboru prądu daje się kondensator 1000 µF.
  Druga sprawa to kondensatory przeciwzakłóceniowe - jeśli silnik ma szczotki; wytwarza zakłócenia (iskrzy) co może być powodem zakłóceń np. a w odbiorze radiowym (trzaski). Tak więc należy te zakłócenia zlikwidować - w zależności od silnika dawane są bardziej, lub mniej rozbudowane filtry - od pojedynczego kondensatora (równo9legle do zacisków silnika) ceramicznego (najczęściej w małych silniczkach w zabawkach), trzech do kondensatorów (jeden równolegle do zacisków a dwa z każdego z zacisków do masy/obudowy silnika), aż po filtry bardziej rozbudowane - gdzie szyny zasilające są jeszcze wyposażone w dławiki przepustowe.Ogólnie biorąc - sposób walki z zakłóceniami zależy od silnika - jego zastosowania, mocy itp.
 • Poziom 13  
  Silnik bedzie zasilany z zasilacza impulsowego. W tym wypadku chodzi mi o zwyczajny silnik DC szczotkowy. Ale np chcialbym tym mostkiem tez sterowac silnik VCM.
  Docelowo ma to byc bardziej rozbudowany system, ale staram sie do wszystkiego podejsc stopniowo. Mam w moim sterowniku 2 mostki H. Pisze aktualnie soft aby moc sterowac silnikiem DC lub VCM (pracuje 1 mostek), BLDC (1.5 mostka) i Krokowy (2 mostki).
  Wydaje mi sie ze ze wzgledu na to ze sterownik musi byc uniwersalny (czesc problemow bede sie starac wykluczyc w softwarze) to w gre wchodzi tylko konensator rownolegle do zaciskow mostka + kondensatory blisko mostkow na zasilaniu.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Jeśli masz zamiar sterować silnik DC szczotkowy z procesora - MUSI być chociaż kondensator ceramiczny równolegle do zacisków silnika. Bez filtru umieszczonego tuż przy źródle zakłóceń - mogą one się dostać na sam procesor i zakłócić jego działanie. Osobiście dodałbym jeszcze w szereg z każdym przewodem na silnik niewielki dławik - też możliwie jak najbliżej silnika.
 • Poziom 11  
  Witam
  Jak wpływają kondensatory i dławiki na pracę elektronarzędzi akumulatorowych DC? Czy są konieczne ze względu na trwałość silnika (lub PCB sterujące) czy tylko filtrowanie zakłóceń? Zauważyłem że przeważnie są dławiki a czasem dodatkowo kondensatory jeden dwa lub trzy.
  Jak dobrać kondensatory i dławiki do wkrętarki 18V z silnikiem szczotkowym S550 (prąd: jałowy ~1A, max nie przekracza 10A) prędkości obrotowej nie znam, ale jest to kilkanaście tysięcy na minutę na jałowo. Jeżeli ktoś wie to proszę o konkretne wartości.
 • Moderator
  budro2 napisał:

  Jak dobrać kondensatory i dławiki do wkrętarki 18V z silnikiem szczotkowym S550 (prąd: jałowy ~1A, max nie przekracza 10A) prędkości obrotowej nie znam, ale jest to kilkanaście tysięcy na minutę na jałowo. Jeżeli ktoś wie to proszę o konkretne wartości.

  Więc jak dobrać czy podać konkretną wartość? Poza tym po co dobierać? Producent tak zalecił? A może użytkownik nie jest od tego by dobierać?
 • Poziom 11  
  Mam wydmuszki reklamowe wkrętarek Worxa, bez pełnej elektryki (bez silnika i okablowania). Jest tam tylko nowy wyłącznik z regulacją prędkości i bezpiecznik PCB (niepodłączony-wrzucony luzem) i dokładnie nie wiem co Worx wkłada jeszcze do środka. Moje doświadczenia opisane w poprzednim poście dotyczą innych producentów. Chcę odtworzyć urządzenie z gwarancją sprawności więc pytam bo nie jestem elektronikiem ani elektrykiem.