Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać kondensator do silnika DC.

bremenpl 09 Wrz 2015 10:13 2067 12
 • #1 09 Wrz 2015 10:13
  bremenpl
  Poziom 13  

  Witam
  Próbuje znaleźć w sieci jakieś konkretne informacje nt. doboru kondensatora rownolegle podłączanego do silnika DC. Niestety wiekszość info jakie znajduje proponuje jakieś konkretne wartosci, bez dokładnego wyjaśnienia na czym to polega. Bylbym wdzięczny za pomoc w tej sprawie, wyjaśnienie, lub wskazanie źródła.

  0 12
 • #2 09 Wrz 2015 11:58
  Qbuś
  Poziom 38  

  Jak byś napisał konkretniej, np. jaki to silnik, to było by prościej.

  0
 • #3 09 Wrz 2015 12:00
  bremenpl
  Poziom 13  

  Chodzi mi o silnik DC, zaden konkretny bo chcialbym sie dowiedziec jak kondensator dobierac do dowolnego silnika.

  2
 • Pomocny post
  #4 09 Wrz 2015 14:33
  Mariopi
  Poziom 34  

  Podłączanie jednego kondensatora, to ekstremalne minimum-minimorum. Zazwyczaj stosuje się bardziej rozbudowane filtry z 2 lub 3 kondensatorami lub wykorzystującymi dławiki i kondensatory. Jak optymalnie dobierać parametry filtra przeciwzakłóceniowego do konkretnego silnika DC? Oscyloskop i pomiar skuteczności tłumienia generowanych zakłóceń.
  Polecam artykuł kolegi Dondu (również udzielający się na tym Forum), a zamieszczony na forum Forbot.pl - Rozdział III.3.2 Silniki. Na pewno kolego będziesz zadowolony :idea:.
  Link

  1
 • Pomocny post
  #5 13 Wrz 2015 22:11
  Grzegorzm2121
  Poziom 15  

  Jak używasz silnika DC do prostych zastosowań nie potrzebujesz kondensatora. On się przydaje jak masz czułe sterowanie jak mikrokontroler aby się nie resetował i nie łapał szumów. Natomiast przy jakimkolwiek sterowaniu elektrycznym- tranzystor, przekażnik (ale już niekoniecznie) potrzebujesz podłączyć diodę szeregowo w kierunku zaporowym.

  1
 • #6 13 Wrz 2015 22:14
  bremenpl
  Poziom 13  

  Silnikiem steruje przez mostek H, korzystam z diod ktore sa w obudowie razem z tranzystorami. Zastosowanie nad ktorym pracuje jest sterowany z mikrokontrolera i jest bardzo czule.

  0
 • #7 14 Wrz 2015 09:46
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Jeśli chodzi o zasilanie silnika DC od sieci c użyciem prostownika, to pojemność kondensatorów filtru wydostaje się z rozliczenia nie mniej 1000uF na każdy amper pobieranego prądu.

  0
 • Pomocny post
  #8 14 Wrz 2015 14:28
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  No właśnie... Dość dziwnie sformułowane pytanie i kilka odpowiedzi - a wszystkie dość pobieżne...
  Jaki silnik z czego zasilany? Silnik DC zasilany z transformatora (po prostowaniu i filtracji) - Jak w nawiasie: Pojemność równoległa do wyjścia mostka Graetza może być - silnik będzie pracował "spokojniej" - Najlepiej zmierzyć prąd jaki pobiera ów silnik i kondensator dobrać do niego - można założyć że na 1A poboru prądu daje się kondensator 1000 µF.
  Druga sprawa to kondensatory przeciwzakłóceniowe - jeśli silnik ma szczotki; wytwarza zakłócenia (iskrzy) co może być powodem zakłóceń np. a w odbiorze radiowym (trzaski). Tak więc należy te zakłócenia zlikwidować - w zależności od silnika dawane są bardziej, lub mniej rozbudowane filtry - od pojedynczego kondensatora (równo9legle do zacisków silnika) ceramicznego (najczęściej w małych silniczkach w zabawkach), trzech do kondensatorów (jeden równolegle do zacisków a dwa z każdego z zacisków do masy/obudowy silnika), aż po filtry bardziej rozbudowane - gdzie szyny zasilające są jeszcze wyposażone w dławiki przepustowe.Ogólnie biorąc - sposób walki z zakłóceniami zależy od silnika - jego zastosowania, mocy itp.

  2
 • #9 14 Wrz 2015 14:36
  bremenpl
  Poziom 13  

  Silnik bedzie zasilany z zasilacza impulsowego. W tym wypadku chodzi mi o zwyczajny silnik DC szczotkowy. Ale np chcialbym tym mostkiem tez sterowac silnik VCM.
  Docelowo ma to byc bardziej rozbudowany system, ale staram sie do wszystkiego podejsc stopniowo. Mam w moim sterowniku 2 mostki H. Pisze aktualnie soft aby moc sterowac silnikiem DC lub VCM (pracuje 1 mostek), BLDC (1.5 mostka) i Krokowy (2 mostki).
  Wydaje mi sie ze ze wzgledu na to ze sterownik musi byc uniwersalny (czesc problemow bede sie starac wykluczyc w softwarze) to w gre wchodzi tylko konensator rownolegle do zaciskow mostka + kondensatory blisko mostkow na zasilaniu.

  0
 • Pomocny post
  #10 14 Wrz 2015 15:16
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Jeśli masz zamiar sterować silnik DC szczotkowy z procesora - MUSI być chociaż kondensator ceramiczny równolegle do zacisków silnika. Bez filtru umieszczonego tuż przy źródle zakłóceń - mogą one się dostać na sam procesor i zakłócić jego działanie. Osobiście dodałbym jeszcze w szereg z każdym przewodem na silnik niewielki dławik - też możliwie jak najbliżej silnika.

  0
 • #11 09 Lis 2018 10:25
  budro2
  Poziom 10  

  Witam
  Jak wpływają kondensatory i dławiki na pracę elektronarzędzi akumulatorowych DC? Czy są konieczne ze względu na trwałość silnika (lub PCB sterujące) czy tylko filtrowanie zakłóceń? Zauważyłem że przeważnie są dławiki a czasem dodatkowo kondensatory jeden dwa lub trzy.
  Jak dobrać kondensatory i dławiki do wkrętarki 18V z silnikiem szczotkowym S550 (prąd: jałowy ~1A, max nie przekracza 10A) prędkości obrotowej nie znam, ale jest to kilkanaście tysięcy na minutę na jałowo. Jeżeli ktoś wie to proszę o konkretne wartości.

  0
 • #12 09 Lis 2018 10:29
  retrofood
  Moderator

  budro2 napisał:

  Jak dobrać kondensatory i dławiki do wkrętarki 18V z silnikiem szczotkowym S550 (prąd: jałowy ~1A, max nie przekracza 10A) prędkości obrotowej nie znam, ale jest to kilkanaście tysięcy na minutę na jałowo. Jeżeli ktoś wie to proszę o konkretne wartości.

  Więc jak dobrać czy podać konkretną wartość? Poza tym po co dobierać? Producent tak zalecił? A może użytkownik nie jest od tego by dobierać?

  0
 • #13 09 Lis 2018 14:17
  budro2
  Poziom 10  

  Mam wydmuszki reklamowe wkrętarek Worxa, bez pełnej elektryki (bez silnika i okablowania). Jest tam tylko nowy wyłącznik z regulacją prędkości i bezpiecznik PCB (niepodłączony-wrzucony luzem) i dokładnie nie wiem co Worx wkłada jeszcze do środka. Moje doświadczenia opisane w poprzednim poście dotyczą innych producentów. Chcę odtworzyć urządzenie z gwarancją sprawności więc pytam bo nie jestem elektronikiem ani elektrykiem.

  0