Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mercedes WDB 107 380SL - Uruchomienie po 15 latach

kubas10 17 Sep 2015 20:35 22926 84
Bosch
    manta
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Masa uszczelniająca w rozdzielaczu=szukaj drugiego razem z wtryskami. Układ jest fantastyczny w działaniu, ale niestety drogi w produkcji... Dlatego wyszedł z użycia :cry: Można to przywrócić do działania, ale koszty liczymy w dziesiątkach tysięcy zł.
  • Bosch
    kubas10
    Level 25  
    Czy dawkowanie (poprawne działanie reduktora paliwa) mogę sprawdzić w następujący sposób?

Podłączam nowy wtryskiwacz do reduktora na pracujący a potem na niepracujący cylinder i wkładam go do menzurki i patrze czy ilość paliwa różni się między sobą.
    Dziarski Hank
    Level 33  
    Zdemontuj wszystkie wtryskiwacze, podłącz pod rozdzielacz. Pod każdy wtrysk podstaw słoiki takiej samej pojemności albo menzurki. Uruchom pompę paliwa. Przy klapie przepływomierza w położeniu spoczynkowym nic nie powinno się wydobywać z wtrysków. Następnie, naciśnij palcem klapę. Im bardziej ją przyciśniesz, tym więcej paliwa podadzą wtryski. Przy małej wydajności wtryski mają pylić a nie kapać, nie może być także rozbieżności w dawkowaniu wtryskiwaczy w każdym położeniu klapy - czy to przy małej wydajności, czy dużej.
    Tylko ostrożnie - benzyna - wiadomo.
    manta
    Tylko włącz pompę paliwa :D
    kubas10
    Level 25  
    Odkręciłem przewody paliwowe od rozdzielacza paliwa do II i III cylindra i uruchomiłem silnik. Palący III cylinder dostaje znikomą ilość paliwa, niepalący cylinder II kilkakrotnie więcej.
  • Helpful post
    Dziarski Hank
    Level 33  
    No to rozdzielacz złom, szukaj drugiego nie dłubanego. Nie będzie łatwo.
    kubas10
    Level 25  
    Co do rozdzielacza (BOSCH 0 438 100 088), to mam kilka opcji. Naprawa w Polsce ok 3000zł, na ebay.com ceny wahają się od 1000 do 2500zł a zestaw naprawczy kosztuje ok 250 PLN. Czy ktoś z szanownych kolegów może się podzielić wrażeniami z rozbiórki w/w elementu ?
  • Bosch
    manta
    Zestaw naprawczy, tzn?
    kubas10
    Level 25  
    Zdjęcie poniżej. Linka nie będę wklejać z wiadomych powodów. Po wpisaniu numeru bosch na ebay.pl wyskakuje klika aukcji.
    kubas10
    Level 25  
    Po przyjrzeniu się bliżej widać że to nie szczeliwo tylko wystająca gumowa uszczelka. Wydaje mi się że do środka nikt nie zaglądał.
    Dziarski Hank
    Level 33  
    No to teraz tak czy inaczej ten zestaw naprawczy musisz kupić, bo składanie tego w takim stanie nie ma żadnego sensu.
    manta
    Ta membrana nie jest wygnieciona, tylko rozwarstwiona. Teraz to się nie obędzie bez zestawu naprawczego... Tylko jego jakość może być problematyczna.
    Błażej
    Jak mieszkałem w Holandii, to w Utrechcie w serwisie mercedesa był cały dział z częściami do starych pojazdów. Ceny na wiele podzespołów były wręcz śmieszne. Z ciekawości zapytałbym, czy taka membrana jest dostępna w Polsce i za jaką cenę. Choć pewnie u nas w kraju - raju, ceny będą absurdalnie wysokie. Pozostaje droga ściągania części zza granicy. Bo, że ta membrana do niczego się nie nadaje, to wątpliwości nie ma.
    Dziarski Hank
    Level 33  
    Błażej, ale ten rozdzielacz występuje jako jedna część. Nie ma do niego oryginalnie żadnych zestawów naprawczych.
    Błażej
    Jakoś miałem tak, że jak na obrazku był podzespół rozbity na części składowe, to każdą z tych części mogłem zamówić oddzielnie. Ale powtarzam, to był dział zajmujący się tylko starszymi pojazdami, z bardzo dobrze zaopatrzonym magazynem.
    kubas10
    Level 25  
    Z częściami do tego rozdzielacza paliwa sprawa wygląda następująco. W MB ASO za ok 600zł mają same o-ringi i nic więcej do tego nie ma. Ja natomiast zamówiłem ten zestaw z ebay nieco wzbogacony o 17 aluminiowych podkładek uzupełniających.
    manta
    Do rozdzielaczy nie było zestawów naprawczych z oryginału, poza uszczelnieniami. Z jednej przyczyny, serwisówka wymagała kalibracji rozdzielacza, po wymianie membrany. Spowodowane to jest zaworami różnicowymi i możliwym różnym wydatkiem na poszczególnych wtryskiwaczach. Także Błażeju nie kupiłbyś elementów do rozdzielacza. W 124, silnik 3.0 24V standard to cieknący tłokorozdzielacz, niedostępny jako część zamienna. Całość skromne 8000 zł....
    kubas10
    Level 25  
    manta wrote:
    Z jednej przyczyny, serwisówka wymagała kalibracji rozdzielacza, po wymianie membrany. Spowodowane to jest zaworami różnicowymi i możliwym różnym wydatkiem na poszczególnych wtryskiwaczach.

W moim rozdzielaczu po odkręceniu śrubek imbusowych 3,5mm jest dostęp do śrub regulacyjnych które bezpośrednio regulują napięcie sprężynki na danych zaworku.
    kubas10
    Level 25  
    Rozdzielacz wymyty w myjce ultradźwiękowej z dodatkiem benzyn lakowej i złożony do kupy na wazelinę techniczną. Po podłączeniu zasilania (bez przewodów do wtrysków) i uruchomieniu pompy paliwa nie wydobywała się benzyna. Delikatnie nacisnąłem na miech i równomiernie zaczęła się wylewać 8 kanałami. Samochód odpalił z pół obrotu na wszystkich cylindrach. Zaczął kopcić na biało ale się wkręcał na obroty, potem zgasł i nie można go już odpalić. Przy próbie uruchomienia kopci na biało niemiłosiernie. Niepokojącym objawem jest to że bardzo ciężko zaczął chodzić miech w dół (czuć opór). Po demontażu rozdzielacza tłoczek chodzi palcami (tak jak przed włożeniem na samochód). Wydaje mi się że został w pozycji częściowo otwartej i silnik dostaje dawkę zalewową.
    Dziarski Hank
    Level 33  
    Klapa będzie chodziła ciężko - opór stawia ciśnienie paliwa. Wykręcić i osuszyć świece, potem regulacja składu mieszanki. Ten biały dym to mi na coś innego wygląda...
    kubas10
    Level 25  
    Dym był tak biały i gęsty jak rozlane mleko, gorzej niż mgła. Wcześniej tak zaczynał dymić dopiero po ok 30sek pracy.

Dodano po 2 [minuty]:

Dziarski Hank wrote:
    Klapa będzie chodziła ciężko - opór stawia ciśnienie paliwa.

Jak sprawdzić czy paliwo nie idzie przez tłokorozdzielacz ? bo nie możliwe jest to że od razu po kręceniu rozrusznikiem kopci jak huta Katowice !!!
    Dziarski Hank
    Level 33  
    No to to na pewno nie od mieszanki. Dla mnie, to ciągnie płyn chłodzący do cylindrów, ale tego bez "wizji lokalnej" nie da się w 100% potwierdzić przez internet.
    kubas10
    Level 25  
    Czy ktoś posiada wiedzę na temat demontażu zbiornika paliwa w tym modelu ?
    kubas10
    Level 25  
    Wracając do tematu zdemontowałem zbiornik paliwa, przy okazji okazało się że wstępny filtr paliwa także się rozwarstwił (plastykowe sitko). Zbiornik został dokładnie wymyty i osuszony, zalana została świeża benzyna, wymieniony jest wstępny filtr w zbiorniku paliwa oraz kolejny filtr paliwa poza zbiornikiem, wymieniony jest też olej w silniku ponieważ został bardzo rozrzedzony przez paliwo. Samochód odpala na wszystkie cylindry ale znowu kopci i nie przepala paliwa, gaśnie jak puszczę nogę z gazu.

Albo coś źle złożyłem ten rozdzielacz paliwa, albo należy go wyregulować. Czy ktoś z szanownych kolegów mógłby coś powiedzieć na ten temat ? Co z tym fantem dalej robić ?
    kubas10
    Level 25  
    Silnik zapala z pół obrotu na zimnym i na gorący, nie gaśnie. przyspiesza i nie kopci ale pozostaje kwestia zbyt wysokich obrotów na biegu jałowym jak lewarek jest w pozycji P (ok 1500obr/min), jak włożę D to spada do 900 obr/min. Jak zjadę z dawką paliwa i w pozycji P mam 900 obr/min to jak włożę D to samochód gaśnie i ciężko odpala. Wzbogacam mieszankę śrubą i tak w kółko... To samo dzieje się jak kręcę kopułka. Jakiś majster w USA zatkał przewód podciśnieniowy od rozdzielacza paliwa żeby spadały obroty :)

Dodano po 1 [minuty]:

kubas10 wrote:
    Jakiś majster w USA zatkał przewód podciśnieniowy od rozdzielacza paliwa żeby spadały obroty :)

Oczywiście od podciśnieniowego przyspieszacza zapłonu a nie od rozdzielacza.
    manta
    Sprawdź ustawienie linki automatu, podciśnienie ssania w kolektorze.
    kubas10
    Level 25  
    Jest jakaś linka pomiędzy lewarkiem zmiany biegów a kolektorem ssącym która daje info o położeniu P a za razem biegu jałowego ?
    manta
    Przepustnica-skrzynia.