Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa kompresora- dobór kół pasowych

09 Sep 2015 20:50 2967 3
  • User under supervision
    Witam, posiadam butle 270 litrów oryginalną do tego zakupiłem sprężarkę 2 tłokową o wydajności 860 l/min na wejściu i kole pasowym średnicy 310 mm chciałbym się dowiedzieć jak dobrać koło pasowe na silnik elektryczny o średnicy wałka 28 mm tak aby sprężarka miała w okolicy 1400 obr/min (bo CHYBA tyle powinna mieć) Z moich obliczeń wynika że muszę zastosować silnik 2880 obr/min oraz kolo pasowe o średnicy 155 mm. Dziwi mnie jednak to że jak pisze do sprzedawców z allegro z zapytaniem o średnice kół pasowych to podają mi dużo mniejsze przy takich sprężarkach.. Czy ktoś mi potrafi wytłumaczyć jak to obliczyć? Pozdrawiam.

Dodano po 27 [minuty]:

Znalazłem przed chwilą taki temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2208618.html z pierwszego zalącznika równiez wychodzą mi takie obliczenia, Ktoś mi to potwierdzi?
  • User under supervision
    Nie do końca to zrozumiałem ponieważ ja tu właśnie średnice koła potrzebuje wyliczyć.. Ja to liczę w ten sposób: 2880/1400 = x/31 dalej
    1400 *31/2880 = 15.06
  • User under supervision
    Próbowałem równiez w pierwszej kolejności obliczac przełożenie czyli większą średnice koła dzieliłem przez mniejszą ( która podstawiałem metodą prób i błędów) to jest: 31/13= 2.38 Następnie prędkośc silnika dzieliłem przez przełożenie i wynikiem prawdopodbnie są obroty na pompie to jest: 2880/2.38=1210 obr/min na pompie. Ktoś mi to potwierdzi że to jest dobrze obliczone?