Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik podlewania kwiatów - załączanie pompki przekaźnikiem czy tranzystorem?

09 Wrz 2015 21:38 3120 29
  • Poziom 12  
    Cześć w ramach dalszej nauki z Eaglem postanowiłem zrobić podlewaczkę do kwiatów. Inspirowałem się tym FILMIKIEM. Chciałem ją zrobić na tranzystorze który by załączał pompę ale autor filmu zasugerował aby zastosować przekaźnik, mam w domu przekaźnik JZC-20F 4088 DC 12[V]. Zrobiłem do niego bibliotekę ale nie jestem pewien czy dobrze połączyłem piny z padami. plik z biblioteką jest w załączniku. Dodatkowo nie wiem jak podłączyć przekaźnik do Atmega 8. Myślę, że powinienem podłączyć zasilanie pod 3, pod 4 pin z atmega8, GND pod 1, natomiast piny 2 i 5 pod pompkę. Jak na rysunku, Zgadza się ??

Sterownik podlewania kwiatów - załączanie pompki przekaźnikiem czy tranzystorem?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    Przekaźnik źle podłączyłeś do atmegi, po pierwsze pomyliłeś styki tzn te dwa pompa1 i pompa2, jeden do napięcia (12V najlepiej stabilizowane) drugi do kolektora tranzystora (npn sterowanie stanem wysokim ) emiter tranzystora do GND bazę przez rezystor do portu µC, dodatkowo zabezpieczasz tranzystor diodą 1N4148 wpinając ją równolegle z cewką przekaźnika katodą do zasilania (12V) anodą do colektora.
    Tak miało by to mniej więcej wyglądać.
  • Poziom 12  
    Dziękuje za odpowiedź, zrobię jak napisałeś jak wrócę do domu. Czyli lepiej będzie jak zamienię przekaźnik na tranzystor ??
  • Poziom 12  
    Dzięki, pompka jaką chcę zamontować to: " Details about Mini Micro Priming Gear Water Pump DC 1.5V-12V RS-360SH Spray Motor New "
    LINK.

Do tego muszę jeszcze podpiąć miernik wilgotności gleby: LINK
    Dziś pokombinuję jeszcze z tym miernikiem.
  • Poziom 32  
    Przepraszam za dłuższą nieobecność obowiązki służbowe itp..
    Poi kolei na moim powiedzmy zalążku schematu nie jaki w tym temacie zamieściłem nie zrezygnowałem z przekaźnika na rzecz tranzystora tylko przekaźnik jest sterowany za pomocą tranzystora jak na rysunku widać napięcie 12V przyłożone do cewki stycznika ( prostokąt z jedną przekątna to cewka przekaźnika) drugi koniec cewki do kolektora tranzystora itd. itd. opisywałem wcześniej.
    Nie wiem skąd taki pomysł aby nagle bezpośrednio z mikroprocesora sterować pompką, przecież jeden pin portu µC można obciążyć około 40mA.
    Dlatego mikroprocesor (przez rezystor ) steruje tranzystorem który z kolei włącza cewkę przekaźnika natomiast styki przekaźnika jako ostatnie ogniwo załączają konkretne urządzenie (to już zależne od potrzeb) , dla przykładu można w ten sposób sterować urządzenia nimi zasilanymi nawet z sieci 230V.
  • Poziom 12  
    Ok rozumiem o co Ci chodzi ale nie bardzo wiem jak odłączyć piny przekaźnika, tam gdzie jest przekątna kreska "/" i te 3 kółeczka to do wolnego kółka podpiąłem emiter (pin 3 na przekaźniku) z tranzystora aby załączał cewkę w przekaźniku, natomiast nie mam pomysłu jak podpiąć do POMPKI wyjście z przekaźnika czyli piny 2 i 5 ??

Z góry dzięki za pomoc :)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    Zamieszałeś z tym podpięciem przekaźnika piny 2 i 5 to piny od cewki przekaźnika.
    Piny 1, 3 i 4 to piny które będą przełączane w zależności czy cewka jest zasilana czy nie. I tak podpinasz 230V (UWAGA NAPIĘCIE SIECI) pod pin 1, jeśli cewka ( piny 2 i 5) nie jest zasilana to napięcie przechodzi do pinu nr4, jeśli zasilisz cewkę odpowiednim napięciem to elektromagnes przekaźnika przeciąga styk ( symbol przerywanej kreski ) i napięcie (to 230V ) tym razem z pinu 1 przechodzi do pinu nr 3. Tak działa przekaźnik.
    W razie pytań pisz.
    Mniej więcej o to chodzi zamieszczam rysunek,zauważ że obwód napięcia sieciowego
    specjalnie zrobiłem na niebiesko i jak widzisz jest to oddzielny obwód (brak wspólnego punktu z obwodem sterującym).
    Załączniki:
  • Poziom 12  
    Ok zrobiłem, ale dalej mam wątpliwości. Opiszę jak ja to rozumiem:
    Podpinam pin 5 CEWKI do emitera tranzystora pin 2 zabezpieczyłem diodą do pinu 2 dochodzi także zasilanie +5V stabilizowane stabilizatorem 7805 (na schemacie "Zasilanie +5V"). Następnie do pinu 1 i 4 podpiąłem GND, a do pinu 3 plus od pompki. Zrobiłem tak, ponieważ tranzystor ma sterować cewką, stan wysoki z qprocka leci do tranzystora a następnie do przekaźnika, cewka przyciąga "blaszkę" na przekaźniku która załącza pompkę. Tylko pytanie czy coś takiego będzie działać jeśli napiszę program do załączania pompki aby pompowała wodę przez na 10 sek. ?? Tranzystor może tak długo "trzymać" stan wysoki który będzie uruchamiał pompkę ??

Michał
  • Poziom 41  
    major697 napisał:
    Tranzystor może tak długo "trzymać" stan wysoki który będzie uruchamiał pompkę ??

Jeżeli nie przekroczysz dopuszczalnego prądu emitera, to może tak "trzymać" aż do śmierci, tzn. długo :D

Za każdym razem daj załącznik z plikiem projektu, jeżeli wprowadzasz jakieś zmiany, aby można je było poprawnie sprawdzić.

Poprawnie skonstruowany schemat masz poniżej.

• Poziom 12  
    Ech chciałem sam pogłówkować ale dziękuje za pomoc :)
    Tylko mam kilka pytań:
    1. po co mi gniazdo ISP?
    2. Czy mógł byś pokazać jak u Ciebie wygląda przekaźnik na płytce GND ?
    3. Sam robiłeś bibliotekę do przekaźnika czy jest gdzieś w Internetach ;) ??
    4. Czemu służy switch podpięty do PD6?
    5. Qprocek jest zasilany +5V czy do przekaźnika powinienem podpiąć osobny zasilacz +12V, jeśli tak to muszę zrobić osobne wyprowadzenia do gniazda zasilającego np. taki zasilacz:

W załączniku plik z projektem ;)

Z góry dziękuję za pomoc ;)
  • Poziom 41  
    major697 napisał:
    Ech chciałem sam pogłówkować ale dziękuje za pomoc :D

Przecież przyjmując naszą skromną pomoc, w dalszym ciągu i tak musisz Sam główkować jak to wszystko ogarnąć :D

1. Gniazdo ISP powinno znajdować się na każdej płytce którą projektujesz, aby programować, czy poprawiać kod w działającym urządzeniu, a nie za każdym razem być zmuszonym do wyciągania uP.
    Jeszcze przy obudowie przewlekanej, można taki układ wyciągnąć, ale co z uP w obudowie SMD?
    2. Typowy przekaźnik w tej obudowie masz w bibliotece relay, wystarczy tylko dokładnie poszukać.
    3. jak wyżej...
    4. To jest przycisk, który Sam umieściłeś na schemacie jako S1.
    Niepotrzebnie komplikujesz podłączanie przycisku, wystarczy tak jak w schemacie który pokazałem w poprzednim poście.
    5. Jeżeli ten zasilacz, który pokazałeś na obrazku, na wyjściu podaje +12V, to wystarczy że go podłączysz do wejścia X1, z którego zasilasz silnik i(lub) przekaźnik, a poprzez diodę D2 zasilasz stabilizator LM7805 i uP.
  • Poziom 12  
    Dzięki @marco47 za odpowiedź ;)
    Zrobiłem, mam nadzieję, że poprawnie :)

P.S Nie mogłem znaleźć biblioteki dla JZC-20F takiej jak TY, znalazłem jakaś podobną, może nie mam jej w sowich bibliotekach (w relay.lbr).
  • Poziom 41  
    Tworząc schemat, musisz bardzo uważać, jak dołączasz sygnały do pinów.

W czerwonej obwódce masz pokazane (po odsunięciu) że sygnały nie są dołączone do pinów uP.

W niebieskiej obwódce, kondensator błędnie podłączony do +5V, zamiast do GND.

W pomarańczowej owalnej obwódce pokazane są dwa sygnały, które mają różne symbole, mimo że sygnały do nich podłączone maja tą samą nazwę +5V.
    W pomarańczowym rombie masz Label z nazwą VCC, a powinien być z nazwą +5V, bo teraz nie ma fizycznego połączenia z zasilaniem +5V
  • Poziom 12  
    Dzięki za pomoc @marco47
    Fakt nie zauważyłem tych błędów, poprawiłem je jednakże mam kilka Errorów:

Oczywiście Errory value nie muszą być uzupełnione o tyle Error 1,2,3 i ostatni raczej powinienem wyeliminować ;)

Jeśli chodzi o 1 Error to Eagle chce abym podłączył PIN RESET do jakiegoś "wyjścia" a, że jest to ISP KANDA więc mogę ten PIN całkowicie usunąć czy powinienem go podciągnąć przez rezystor do masy ??

W 2 i 3 errorze Eagle "pyta" czy ma być podłączone zasilanie qprocka do napięcia +5V ze stabilizatora, nie wiem dlaczego ten error się pojawił, czy Eagle chce aby nazwa zasilania była zmieniona na VCC ?? Nie może być "+5V"

W ostatnim nie wiem o co chodzi ;/
  • Poziom 41  
    major697 napisał:
    Jeśli chodzi o 1 Error to Eagle chce abym podłączył PIN RESET do jakiegoś "wyjścia" a, że jest to ISP KANDA więc mogę ten PIN całkowicie usunąć czy powinienem go podciągnąć przez rezystor do masy ??

Musisz jeszcze nadać taką samą nazwę sygnałowi który masz podpięty do pinu PC6(/RESET)
    Sprawdzisz to podświetlając za pomocą narzędzia Show, pin RESET gniazda KANDA.

major697 napisał:
    W 2 i 3 errorze Eagle "pyta" czy ma być podłączone zasilanie qprocka do napięcia +5V ze stabilizatora, nie wiem dlaczego ten error się pojawił, czy Eagle chce aby nazwa zasilania była zmieniona na VCC ?? Nie może być "+5V"

Masz podpięte zasilanie uP do +5V, więc wszystko jest w poprawne, mimo że nazwa pinu uP to VCC.

major697 napisał:
    W ostatnim nie wiem o co chodzi ;/

Ostatnie ostrzeżenie, wskazuje że sygnał podpięty do PC6(/RESET) masz fizycznie połączony z sygnałem masy GND, co widać po jej podświetleniu.

• Poziom 12  
    Dzięki @marco47 , zrobiłem tak jak pisałeś ale nadal nie mogę pozbyć ostatniego ERRor
    Cytat:
    Segment of net RESET has no visual connection (like Label, Bus or Supply pin) to other segments of the same net

Nie mam już połączenia fizycznego pomiędzy MASĄ a RESETEM.
    Reszta powinna być OK ;)

P.S Dodałem wszystkie pliki łącznie z plikiem projektu płytki, tak na pierwszy rzut oka dobrze mam rozłożone elementy ?? :)
  • Poziom 41  
    Po poprawnym nadaniu nowej nazwy dla sygnału RESET, jak widzisz nie pojawia się już ten ostatni błąd.

Resztę wskazanych ostrzeżeń zlikwiduj poprzez zaznaczenie każdej z osobna i poprzez przycisk Approve, zaaprobuj.

Rozłożenie elementów, jak znam życie i tak jeszcze pozmieniasz, więc spokojnie możesz przystąpić do projektowania płytki :D

Gdyby były problemy z prowadzeniem ścieżek, to zmieniaj piny uP do których je podłączasz, aby sobie uprościć trasowanie ścieżek.
  • Poziom 12  
    Dzięki @marco47
    Nie rozumiem jak mam dodać nazwę RESET. Napiszę jak ja to robię:

1. Wybieram opcję NAME
    2. Klikam na ścieżkę podłączoną do PC6/RESET
    3. Wpisuję nazwę RESET
    4. Zaznaczam Change Name of: this Segment

tak samo w przypadku pinu RESET przy ISP KANDA

I nie wiem dlaczego dalej mam ten ERROR ;/
  • Poziom 41  
    Po wykonaniu powyższych czynności które opisałeś, musisz zapisać projekt i go zamknąć.
    Po ponownym otwarciu, to ostrzeżenie powinno się już nie pojawić.

Gdyby tak się nie stało, skasuj wszystkie sygnały dochodzące do pinu PC6, i narysuj je od początku, nadając im nazwę RESET.
  • Poziom 41  
    Nie może pozostać to ostrzeżenie, bo znowu sprawdziłem na pliku który spakowałeś i robiąc to co wcześniej pisałem, to ostrzeżenie z Twojego projektu znika.
    Pisząc o wszystkich sygnałach dochodzących do pinu PC6, mam na myśli to co poniżej w niebieskim zakreśleniu.

• Poziom 12  
    Nie wiem dlaczego mi nie znika nagrałem filmik:

Link
  • Poziom 41  
    Oglądałem to co robisz i jak widzę, po otwarciu ERC wskazujesz ostatnie ostrzeżenie (podświetlasz), ale nie robisz najważniejszej rzeczy.
    Nie aprobujesz (Approve) tego ostrzeżenia, a przecież wcześniej o tym pisałem w poście nr18.
  • Poziom 41  
    W tym konkretnym przypadku, wybór przycisku jest dowolny, bo ostrzeżenie powinno samo zniknąć po zapisaniu projektu, zamknięciu go i ponownym otwarciu.
    Ale kolega major697, po zmianie nazwy na RESET, niepotrzebnie sprawdzał ponownie ERC, przed zamknięciem projektu.

Zresztą przy poprawnej zmianie dowolnego parametru w projekcie, jeżeli panujemy nad tym co projektujemy, możemy przed zamknięciem projektu w ERC użyć przycisku Clear all.
    Jeżeli po ponownym otwarciu wystąpi jakieś ostrzeżenie lub błąd, to wtedy powinniśmy się tym zająć.
    Ale jak pisałem wyżej, jak panujesz nad projektem, to nie zdarza się aby program błędy wskazywał.
    Oczywiście wiąże się to z prawidłowo ustawionymi opcjami w DRC.
  • Poziom 12  
    Dzięki za odpowiedź i przepraszam za długą nieobecność. Wybrałem opcję "Approved", gdyż wiem, że takie połączenie jest poprawne i można ten błąd "zignorować".

Wykonałem także projekt płytki PCB:

• Poziom 41  
    Proponuję trochę przeprojektować PCB, aby uporządkować położenie elementów i uprościć prowadzenie ścieżek.

Przykładowo, zmieniłem część płytki w białej obwódce, a w czerwonej poprzednia Twoja wersja.
    Jak widzisz minimalna zmiana położenia kilku elementów, porządkuje ład i zmniejsza zawiłość ścieżek.
  • Poziom 12  
    Dzięki postaram się poprawić ułożenie elementów, zwłaszcza ścieżki pod gniazdem ISP. ;)

Nie chcę otwierać nowego temu dlatego zapytam tutaj:
    Robię nowy projekt sztucznego obciążenia na podstawie tego pdf. Mam takie pytanie w jaki sposób podłączyć zasilanie do wzmacniacza operacyjnego. Dlaczego na schemacie nie widzę pinów nr 4 i 8 ??

• Poziom 41  
    Aby dołączyć piny do zasilania, musisz użyć narzędzia Invoke.
    Następnie zaznaczasz wybrany wzmacniacz, wtedy otworzy się okno, w którym znajdują się brakujące na schemacie piny od zasilania (PWR+-).
    Zaznacz je i ustaw w miejscu gdzie masz zasilanie przygotowane dla wzmacniacza.