Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stałe zasilenie instalacji około 200 W z paneli słonecznych

maly251 10 Sep 2015 00:27 1668 15
lampy.pl
    maly251
    Level 7  
    Tak jak w temacie.
    Jakiej mocy potrzebował bym elektrowni słonecznej aby zasiliło mi przez całą dobę oraz całym rokiem czyli także w zimę urządzenie bądź instalacje potrzebująco około 200 - 250 w ?
    Jakiej mocy panele ?
    Jakiej wielkości akumulator (ah) ?
    Z góry dziękuje za podpowiedzi
  • lampy.pl
    byCris
    Level 11  
    no cóż... koszt inwestycji to ok. 4 do 5 tysięcy PLNów !

pytanie: urządzenie zasilane jest napięciem 12V, 24V, 48V, 230V lub innym ?

od tego zależy dobór tego o co pytasz.
  • lampy.pl
    maly251
    Level 7  
    Raczej 12 V bo instalacja by miała zasilic monitoring (2 kamery), dwie bariery podczerwieni, centrale i takie urzadzenie Link

To jest dzialka rekreacyjna i na zasilenie jej przewidzialem do 10 000 zl
    Myslalem nad hybryda czyli panele sloneczne 1kw plus elektrownia wiatrowa 1kw
    Czy taka hybryda wyda w zime ?
    Oczywiscie podczas pobytu na dzialce jakies radio plus oswietlenie itd
    Nix
    Level 21  
    maly251 wrote:
    ... instalacja by miała zasilic monitoring (2 kamery), dwie bariery podczerwieni, centrale i takie urzadzenie Link

To raczej znacznie poniżej 200W, chyba że szacujesz tę moc kiedy będą używane jeszcze TV/radio, oświetlenie inne odbiorniki ?
    Sumowałeś realny pobór prądu w/w odbiorników ?

pzdr Nix
    maly251
    Level 7  
    Wiem że mniej ale wolę mieć zapas mocy powiedzmy na dżdżyste jesienne dni oraz kiedy nie będzie wiatru ani słońca itd.
    Dokładnie nie obliczałem ile cała instalacja potrzebuje prądu ale jutro jak będę miał czas to policzę w przybliżeniu i napiszę.
    Chociaż teoretycznie taka hybryda 2 kw (1 kw panele fotowoltaiczne i 1 kw wiatrak) jest w stanie zasilić taki system?
    Nix
    Level 21  
    W mojej ocenie zdecydowanie tak, ze sporym marginesem bezpieczeństwa.
    pzdr Nix
    svirusxxx
    Level 9  
    maly251 wrote:
    Wiem że mniej ale wolę mieć zapas mocy powiedzmy na ddzyste jesienne dni oraz kiedy nie będzie wiatru ani słońca itd.
    Dokładnie nie obliczalem ile cała instalacja potrzebuje prądu ale jutro jak będę miał czas to policzę w przybliżeniu i napiszę.
    Chociaż teoretycznie taka hybryda 2 kw (1 kw panele fotowoltaiczne i 1 kw wiatrak) jest w stanie zasilić taki system?

Wszystko zależy od miejsca i jakie panele (poli/mono/cienkowarstwowe).
    Są miejsca w Polsce gdzie słońca dochodzi więcej, ale dużo mniej wieje.

Jakie zaciemnienie itp. itd.
    Możliwe ze 1.5kWp cienkowarstwowych przyda Ci się lepiej (i taniej w kosztach) niż taka hybryda, ale one tez więcej miejsca zajmują.
    Speedcam
    Level 14  
    Witam, podepnę się pod temat, żeby nie zakładać nowego o bardzo podobnym charakterze.

Zasilanie :
    - 1 komputer stacjonarny + monitor (wykorzystanie raczej małe - sklep motoryzacyjny do wysyłania zamówień)
    - drukarka
    - drukarka fiskalna
    - router wifi
    - rejestrator + dysk - kamery 4 szt.
    - 1-2 lampy świetlówki 2x36W

pytanie moje brzmi następująco: jakiej mocy potrzebuje na dzień pracy od 7-8 do 17-18 godziny w kWh i jakiej instalacji solarnej bym potrzebował - orientacyjny koszt - nazwa jakiegoś zestawu - lub mile widziane jakieś linki

Z góry przepraszam, jeżeli zadanie banalne pytania, ale jestem laikiem w tej kwestii.
    z góry dziękuje za odp.

http://suntrack.pl/zestawy-solarne-230v/148-zestaw-solarny-130w-230v-55ah.html
    czy taki zestaw się nadaje, czy jest za slaby lub za mocny jak na moje wymagania.
    Rzuuf
    Level 43  
    Speedcam! Przyjmując - w/g Twojej informacji - że średni pobór przez całą dobę jest ok. 200W, potrzebujesz "zapasu" energii 24h*200W = 4800 watogodzin na dobę. Jeśli możesz oczekiwać, że przez np. 1 tydzień (zwłaszcza w zimie) Twój "zapas" nie będzie odnawiany, bo dni krótkie i pochmurne (a bywają zimy, gdy w miesiącu są >3 tygodnie bez słońca!), więc na tydzień musisz mieć zgromadzone >33,6kWh. Taki zapas energii może zgromadzić zestaw 30 akumulatorów 12V/100Ah.
    Jeżeli będziesz chciał Twój zestaw akumulatorów naładować w ciągu 1 krótkiego słonecznego dnia (4 godziny), to panel solarny musi mieć moc >8,4kW (pod warunkiem, że jest stale ustawiony prostopadle do słońca. Jeśli jego ustawienie nie jest optymalne, to odpowiednio jego moc musi być większa (2? - 3? razy?). Oczywiście ładowanie akumulatorów tak "zbójeckim" prądem nie jest wskazane, dlatego warto zwiększyć pojemność zestawu (też 2 - 3 krotnie).
    W rachunku nie uwzględniam starzenia solarów, samo-rozładowania akumulatorów i innych czynników deprecjonujących technicznie tą elektrownię.

Proponowany w linku zestaw jest kilkadziesiąt razy za słaby, jak na Twoje wymagania.
    Ze względu na częste i długie okresy bez słońca, uzupełnieniem zasilania powinien być agregat prądotwórczy, choćby 1kW - jego koszt jest nikły w porównaniu do całej "elektrowni".
    Speedcam
    Level 14  
    o kurde nie wiedziałem, że tak to wygląda (myślałem, że tak znikomy sprzęt nie potrzebuje zbyt wiele prądu)
    to skoro tak to i ile taki sprzęt kosztuje żeby uciągnąć komputer i 1-2 lampy świetlówki
    Rzuuf
    Level 43  
    Akumulator 12V/100Ah: 550.- zł, potrzebujesz 30 sztuk "na styk" dla rezerwy 1- tygodniowej,
    ( http://www.agropomoc.pl/Prod,196985,Akumulato..._zalany.html?gclid=CJ3b-5bn_scCFacLcwodxBYFuA )
    panel solarny 12V/0,1kW- 1 sztuka kosztuje 159,- zł, potrzebujesz min. 84 sztuki ( alle../panele-moduly-fotowoltaiczne-nowe-tanio-okazja-i5659502843.html ).

Bezpłatna energia jest jednak cholernie droga ...
    Speedcam
    Level 14  
    chyba sobie dam spokój z darmową energią hehe myślałem że potrzebuje niewiele, żeby mi starczyło na taki sprzęt ale się myliłem :)

dzięki wielkie za odpowiedź :)
    januszss
    Level 16  
    Bardzo drogo jeśli chcesz korzystać wyłącznie z zielonej energii.
    Pomyśl o zapasie powiedzmy 48 godzinnym i malutkim agregacie. Skoro to sklep, to w razie potrzeby jest komu go odpalić i podładować akumulatory.
    Możesz również pomyśleć o wymianie świetlówek na LED i zasilać bezpośrednio z 12V, zamiast stacjonarnego kompa laptop i średnie zużycie spadnie.
    Rzuuf
    Level 43  
    Najtańsza energia z agregatu prądotwórczego kosztuje ok. 4 razy drożej, niż z sieci energetycznej. Również koszt przechowania "darmowej" 1kWh w akumulatorach jest kilkakrotnie wyższy, niż zakup tej samej energii z sieci energetycznej. Jeśli twój sklep nie jest w głębi lasu, lub na bezludnej wyspie, to lepiej jednak pomyśl o legalnej instalacji, z Zakładem Energetycznym "w tle".
    kortyleski
    Level 43  
    Albo przedłużaczu od sąsiada i podliczniku. Energia zielona jest opłacalna gdy nie musisz jej magazynowac.
    byCris
    Level 11  
    myślę że swoimi wypowiedziami - wprawdzie trochę niechcący - przestraszyliście "nowych

kolegów" do fototowoltaiki - a szkoda !

reasumując, warto - po prostu warto, inwestować w nowe technologie.