Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć kolumny do telewizora

mefisto85 10 Wrz 2015 08:22 2019 14
  • #1 10 Wrz 2015 08:22
    mefisto85
    Poziom 6  

Witam
    Telewizor Philips 40PUS6809, posiada z tyłu:

chcę podłączyć kolumny przez wzmacniacz:

Posiadam kable:
    1.
    2.

O co mi chodzi?
    - chciałbym móc słuchać dźwięku na kolumnach jak gram na komputerze, czy słucham muzyki na dekoderze (dekoder i komputer podłączone są przez HDMI)
    Mogę to uzyskać używając kabla nr.2 - w TV wpinam go do gniazda 3,5 mm, a w wzmacniaczu do L i R.
    Jednak słuchawki też są używane codziennie i pozostaje mi wachlowanie kablami...:(

Użyłem kabla nr.1 podpinając go do L i R w TV (L i R wzmacniacz) - zero odzewu.
    Zamiast kolumn grają głośniki telewizyjne. Wszedłem w opcje TV żeby je wyłączyć i nic to nie dało. - tzn. głośniki TV się wyłączyły ale kolumny też nie grały.
    Pozostaje mi gniazdo 3.5 mm, czy może jednak da się jakoś podłączyć kablem nr.1 z powyższego zdjęcia?
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam

0 14
  • Pomocny post
    #2 10 Wrz 2015 08:43
    thomas-cs
    Poziom 14  

L i R w telewizorze to wejście nie wyjście. Dlatego podłączając do niego kabelek nic się nie dzieje. Tego wejścia używało się np. przy playstation 2 aby z konsoli był dźwięk w TV. Jakbyś miał wzmacniacz z wyjsciem słuchawkowym to nie byłoby problemu. A tak to chyba nie da się nic zrobić.

2
  • Pomocny post
    #3 10 Wrz 2015 08:52
    krakarak
    Poziom 39  

Pozostaje jeszcze próba wzięcia sygnału z gniazda Scart (Euro). Wtedy należałoby przerobić posiadane kable.

2
  • #4 10 Wrz 2015 10:14
    mefisto85
    Poziom 6  

Dzięki za odzew, czyli nic z tego nie będzie :cry:
    Przerabianie kabli raczej nie wchodzi w grę, jestem laikiem.

Pozostaje mi wtyczka 3,5 mm, choć trochę się boję, że jak będę kilkunastokrotnie w tygodniu wyjmował i wkładał, to uszkodzę gniazdo w telewizorze :D

0
  • Pomocny post
    #5 10 Wrz 2015 10:25
    cirrostrato
    Poziom 36  

Są gotowe kable SCART>czincz (wyjście fonii L/R), najczęściej (ale nie zawsze) z wyprowadzonym dodatkowo dodatkowo sygnałem wizji ale ten kabelek pozostawisz nie podłączony, jak będziesz tak często manipulował przy gnieździe słuchawkowym w TV to po (niedługim) czasie ono padnie.

1
  • Pomocny post
    #6 10 Wrz 2015 10:43
    thomas-cs
    Poziom 14  

To zamiast wyjmować i wkładać wtyczkę w TV możesz kupić przejściówkę/rozgałęźnik. Jak Ci się uszkodzi to wymienisz, a gniazdo będzie mniej narażone na uszkodzenie.

1
  • #7 10 Wrz 2015 11:02
    mefisto85
    Poziom 6  

Witam ponownie

Udało mi się znaleźć w starych rupieciach coś takiego:

O ile dobrze pamiętam, jest to przejsciówka lat 90' (czasy psx), jest dokładnie takie jak na zdjęciu dodatkowo jest jeszcze napis VMC-91.
    Czyli co ? podłączać ? :D
    nie uszkodzę nic?

0
  • Pomocny post
    #8 10 Wrz 2015 11:11
    cirrostrato
    Poziom 36  

Niestety, to przejściówka IN (napis na obudowie) a ty potrzebujesz (na oko identyczną) OUT, jak masz pod ręka znajomego wprawnego z lutownicą to może gniazda L/R przelutować na wyjścia fonii w SCART, inaczej szukaj przejściówki OUT.

2
  • #9 10 Wrz 2015 11:16
    mefisto85
    Poziom 6  

Ok. Temat wydaje się być wyczerpany, najlepszym wyjściem będzie zakup przejściówki/rozgałęźnika 3,5 mm, nawet nie wiedziałem, że takie coś w ogóle istnieje :D
    Dzięki jeszcze raz za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #10 10 Wrz 2015 11:52
    grubs
    Poziom 32  

Możliwości masz wiele.
    Możesz też bezpośrednio podpiąć wzmacniacz do komputera i dekodera stosując switch audio (na pilota lub manualny) w zależności od wyjść w obu sprzętach. Częste wyjmowanie i wkładanie kabla do gniazda słuchawkowego prędzej czy później spowoduje jego uszkodzenie. Można dokupić konwerter cyfrowo analogowy.
    Czy włożenie kabla do gniazda słuchawkowego wycisza głośniki w tv?
    Kupowanie tej przejściówki scart jest ryzykowne o tyle że zazwyczaj jest tam sygnał analogowy (np z podłączonej anteny). Sygnału audio z urządzeń podpiętych do TV przez złącza cyfrowe zazwyczaj tam nie ma.

PS. doczytałem że TV ma osobną regulację i możliwość włączania wyjścia słuchawkowego i głośników więc najekonomiczniej wyjdzie rzeczywiście zakup rozdzielacza stereo mini jack.

1
  • Pomocny post
    #11 10 Wrz 2015 12:04
    cirrostrato
    Poziom 36  

Spróbować nie zaszkodzi, koszt tego szpeja to kilka zł (np. w Warszawie na Wolumenie), sygnały fonii powinny być.

1
  • #12 10 Wrz 2015 12:43
    mefisto85
    Poziom 6  

Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale może dałoby się zrobić przejściówkę:
    - znalazłem "gniazdo" i starą wtyczkę 3,5 mm, wtyczka byłaby na stałe wpięta w TV, a "gniazdo" (nie wiem jak się to dokładnie nazywa, dostałem w komplecie razem ze słuchawkami :D) możnaby eksploatować do woli, jego koszt pewnie znikomy.
    Coś takiego jest możliwe?

Tyle, że nie mam pojęcia które kabelki połączyć do bolca :D

Zdjęcie: Jak podłączyć kolumny do telewizora

PS.
    Koszt takiego urządzenia w sklepie to 3 zł, ale nie zawsze warto iść na łatwiznę :D

0
  • #13 10 Wrz 2015 12:59
    cirrostrato
    Poziom 36  

Włóż wtyczkę (nie zewrzyj kabelków) do gniazda słuchawek w TV i zobacz, czy działają głośniki w TV, od tego zależy, co dalej.

0
  • #14 10 Wrz 2015 13:18
    mefisto85
    Poziom 6  

@cirrostrato, włożyłem, działają.

PS.
    Mam w opcjach ustawienia dźwięku
    - możliwość wyłączenia głośników TV
    - możliwość regulacji poziomu głośności w słuchawkach
    Na początku nie wiedziałem o co chodzi, bo po podłączeniu słuchawek było głośno w słuchawkach a głośniki telewizyjne również grały głośno,
    - trzeba było do zera obniżyć głośność w TV, a zwiększyć w opcji "poziom głośności słuchawek" - w starym modelu TV miałem tak, że po włożeniu wtyczki 3,5 mm odcinała głośniki TV,
    tu jest zupełnie inaczej, samo włożenie wtyczki/słuchawek nic nie daje, tzn nie odcina głośników TV. :)

0