Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Philips FC6168/01 - nie ładuje, miga szybko czerwona dioda

esselite 14 Jan 2021 14:20 44247 108
Altium Designer Computer Controls
    pietreekk
    Level 10  
    Tak też to widziałem, że po odłączeniu pakietu od płyty należy po połączeniu podłączyć zasilacz. Ale u mnie musiało dojść jeszcze do jakiegoś zwarcia. Po podłączeniu zasilacza nadal miga czerwona dioda. będę sprawdzał w weekend rezystory i tranzystory.
  • Altium Designer Computer Controls
    silve
    Level 2  
    U4 jest kontrolerem energii - ładuje i rozładowuje, czyli steruje tez silnikiem. Tranzystory Q6 do Q10 bodaj, sa odpowiedzialne za ładowanie i wsparcie zasilania. Q101 i Q102 to prędkość obrotów silnika, a Q10 mofset zalaczajacy silnik. Teoretycznie jesli wszystkie R od pakietu sa sprawne, to powinno śmigać. Chyba, ze padnięty jest ntc - czujnik przegrzania pakietu. Odkurzacz Philips FC6168/01 - nie ładuje, miga szybko czerwona dioda

U mnie zworka podpieta na chwilę ożywiła maszyne. Czekam teraz na reszte gratiw od chinczyka.
    matek-23
    Level 14  
    silve wrote:
    U4 jest kontrolerem energii - ładuje i rozładowuje, czyli steruje tez silnikiem. Tranzystory Q6 do Q10 bodaj, sa odpowiedzialne za ładowanie i wsparcie zasilania. Q101 i Q102 to prędkość obrotów silnika, a Q10 mofset zalaczajacy silnik. .

Zgadza się tylko info co do Q10.
    Q101 odłącza baterię, gdy jest już naładowana a Q102 odłącza możliwość sterowania silnikiem gdy bateria jest rozładowana.
    Tranzystor Q6 do Q9 sterują prędkością obrotową silnika. Na schemacie też jest błąd podłączenia Q10. Zamieniony jest dren ze źródłem.
    Co do układu scalonego U4, chińczycy mają różne serie i nie wszystkie pasują do pakietów pięcioogniwowych. Trzeba uważać.
    pietreekk
    Level 10  
    Sprawdziłem Q10 - uszkodzony, zwarcie dren-źródło. R44 grzał się mocno, mógł się też uszkodzić, choć rezystancja nadal R100, ale wymienię dla pewności.
    Q6-Q9 wyglądają na ok. R11 jeszcze wygląda mi na uszkodzony. Zamawiam Q10, wymieniam razem z rezystorami i zobaczymy.
    Poprawiłem TONI_2003
    Rado20
    Level 1  
    Witam,mam problem z odkurzaczem philips powerpro duo 2w1,po wymianie ogniw odkurzacz nie włącza się i po podłączeniu zasilacza zaczyna bardzo szybko migać czerowona dioda.Pomocy jak to ominąć jak to naprawić. Z góry dziękuję za pomoc.Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
    janec
    Level 2  
    Witam wszystkich,
    mam ten sam problem po wymianie ogniw, nie jestem zbyt biegły w elektronice, czerwona płytka na fotkach kolegi mako to chyba BMS a do czego służy ta druga zielona.
    matek-23
    Level 14  
    Zielona to oryginalna płytka sterowania pracą odkurzacza. Na niej znajduje się też BMS (fabryczny, który to sprawia właśnie najwięcej kłopotów). Kolega dołożył BMSa dodatkowego (czerwona płytka), na czas naprawy fabrycznej (zielonej) i wymiany układu scalonego S-8205 (balansera).
    janec
    Level 2  
    Moje pytanie dotyczyło płytko zaznaczonej poniżej na foto
    Odkurzacz Philips FC6168/01 - nie ładuje, miga szybko czerwona dioda
    matek-23
    Level 14  
    To balanser. Widać taki włozył (niebieski) a "poglądowo" wrzuciał czerwony. Tak czy inaczej to to samo. W realu jest tylko jedna płyta główna (zielona). Reszta to "doróbka".
    Teraz dopiero przyjrzałem się dokładniej. Balanser "czerwony" jest pod akumulatorkami a ta niebieska płytka to nie wiem co...
    sebekbr
    Level 6  
    Pytanie...
    urwała mi się ścieżka od brązowego kabla silnika. Chciałem przylutować do któregoś z prostokątnych pól ale nie wiem do którego bo są oznaczone odwrotnie niż kable. Mógłby ktoś pomóc?
    maxiqq
    Level 2  
    Witam, i na mnie przyszedł czas 😊. Po wymianie ogniw mialem problem w uruchomieniem a po podlaczeniu zasilania szybko migała czerwona dioda. Dokonalem przeglądu prac i dokonałem kilku poprawek. Silnik wystartował. Ale teraz po podlaczeniu ładowania wolno miga dioda na pomarańczowo. Nie wiem co to oznacza, nigdzie nie znalazłem informacji. Może ktoś z Was miał podobnie?
    maxiqq
    Level 2  
    Wziąłem wszystko jeszcze raz przelutowałem i uruchomiłem. Silnik ruszył, a po podłączeniu ładowania zaczęła migać pomarańczowa dioda. Dziś ponownie podłączyłem i zaczęła migać szybko czerwona dioda. Hmmm. Przyjrzałem się dokładnie płytce i znalazłem przypalony układ rezystor SMD R106, zał. zdjęcie.
    Odkurzacz Philips FC6168/01 - nie ładuje, miga szybko czerwona dioda Odkurzacz Philips FC6168/01 - nie ładuje, miga szybko czerwona dioda
    Telo
    Service technician RTV
    Witam

Wlutuj nowy układ S-8205 ale wcześniej wymień ten spalony rezystor nie zrobiłeś gdzieś zwarcia?
    Jest zdjęcie w tym temacie tego obszaru.

R101, R102, R203=1kΩ
    R106=100Ω
    R6=10kΩ
    Jackziom
    Level 23  
    maxiqq wrote:
    Wziąłem wszystko jeszcze raz przelutowałem i uruchomiłem. Silnik ruszył, a po podłączeniu ładowania zaczęła migać pomarańczowa dioda. Dziś ponownie podłączyłem i zaczęła migać szybko czerwona dioda. Hmmm. Przyjrzałem się dokładnie płytce i znalazłem przypalony układ rezystor SMD R106, zał. zdjęcie.

Bazując na schemacie który zamieszczał tutaj jeden z forumowiczów, to rezystor o wartości 100 Ω.
    tablo
    Level 12  
    Witam
    U mnie problem pojawił się po wymianie akumulatorów. Pulsowała czerwona dioda, nie ładował akumulatora - po chwili wskazywał naładowany akumulator. Oczywiście silnik nie uruchamiał się. Okazało się że nowy pakiet akumulatorów ma niższe napięcie niż oryginalne przed odłączeniem. Naładowałem nowy pakiet akumulatorów zewnętrzną ładowarką, podłączyłem i odkurzacz odżył.
    pweb
    Level 2  
    jaeger wrote:
    Znalazłem film jak rozebrać ten odkurzacz

Też korzystałem z tego filmu. Bardzo dobry poradnik. Trzeba tylko na prawdę uważać, aby nie dotknąć płytki z elektroniką i polecam wszystkim używać rękawiczki antystatyczne, aby nie uszkodzić elektroniki, bo wówczas zostaje jedynie sprzedać odkurzacz na części.
    jaeger
    Level 11  
    Odkurzacz dostałem do naprawy po wymianie pakietu baterii .
    No i też mam problem z czerwonym migającym ledem .

Kontroler baterii nie włączał zasilania ale po zwarciu tranzystorów już podaje dalej napięcie. Baterie te mają w sumie ok 18V czyli wychodzi po 3,6V na ogniwo.

Po naprawie odkurzacz działał bo świeciła się zielona dioda , potem czerwona i też działał a teraz mruga czerwona i silnik już nie startuje :-( I to pomimo napięcia baterii 18V...

Pomierzyłem napięcia wokół procesora :
    temperatura akumulatora PIN2 - 2,8V
    NRST PIN4 - 5V
    VCAP PIN8- 1,8V
    zasilanie VDD/VCC PIN9- 5V
    pomiar napięcia baterii PIN19 - 3,7V

Chyba wszystko jest ok ale mimo to nie działa . Co zrobiłem źle , czego tu nie zrozumiałem ?
    ][mako][
    Level 13  
    matek-23 wrote:
    To balanser. Widać taki włozył (niebieski) a "poglądowo" wrzuciał czerwony. Tak czy inaczej to to samo. W realu jest tylko jedna płyta główna (zielona). Reszta to "doróbka".
    Teraz dopiero przyjrzałem się dokładniej. Balanser "czerwony" jest pod akumulatorkami a ta niebieska płytka to nie wiem co...

Czerwone pod akumulatorem to BMS (a raczej zabezpieczenie przed przeładowaniem i rozładowaniem), a to niebieskie na boku to balanser, fabryczny BMS wyleciał całkowicie i wszystko działa bez problemu od tamtego czasu :)

jaeger wrote:
    No nic sam sobie odpowiem :-o Pomogło ładowanie baterii i to pomimo tego że ogniwa nie wykazywały rozładowania. Widać ten typ tak ma :crazyeyes:

Tylko że napięcie pewnie mierzone na wyłączonym silniku. Ten silnik pobiera dużo prądu, sprawdź sobie napięcie na akumulatorze podczas pracy to się okaże że jest niskie i się wyłącza maszyna. I tak jak już pisałem wcześniej jak się wyłączy to trzeba go podłączyć na kilka minut do ładowania bo inaczej nie da rady go odpalić.
    megabajt
    Level 10  
    Witam wszystkich. Chciałbym podzielić się moim spostrzeżeniem które może okazać się trafne. Otrzymałem do naprawy ten odkurzacz z tym samym problemem mianowicie migająca czerwona dioda. próbowałem naładować do pełna akumulatorki które wymieniał sobie kolega, bo właśnie po ich wymianie te miganie diody nastąpiło i po mimo osiągnięcia 21V dioda migała nadal. Próbowałem rozładować do 18V i następnie załadować i.. dalej to samo. Postawienie mostka pomiędzy Q101 a Q102 Bez problemu uruchamia silnik. Ale przyszedł mi pomysł żeby zamiast silnika podłączyć szeregowo dwie 12V 25W żarówki i okazało się że nie jest potrzebny już ten mostek i wszystko działa idealnie, Diody świecą na zielono pokazując pełne naładowanie. Sprawdziłem jakie kolega kupił akumulatorki i okazuje się że w dokumentacji jest max prąd 6,5A więc nasuwa mi się myśl że ten prąd jest za mały do rozruchu silnika, bo tylko na chwilę drgnął i się wyłączył. Kolejne załączenie już nie było możliwe, dopiero po wykonaniu resetu czyli na krótko przyłożenie mostka pomiędzy tranzystory. Nie mam jak zmierzyć jaki prąd ten silnik pobiera przy rozruchu ale to by wynikało z tego doświadczenia że większy niż wydolą akumulatorki.

][mako][
    Level 13  
    Oryginalne akumulatory są na 15A, a jak dobrze pamiętam to ten silnik podczas pracy to ciągnie jakoś 8-9A, a podczas rozruchu to no cóż ... ma zwarcie jak to każdy silnik szczotkowy :).
    Ja u mnie też założyłem "za małe" akumulatory (bo takie akurat miałem) i dobrze działa sprzęt oprócz trochę krótszego czasu działania niż w oryginale.
    raph3r
    Level 10  
    Dobry wieczór wszystkim.

Mój pacjent osobisty: odkurzacz Philips FC6404/01.

U mnie również R106 spalony. Myślałem, że winę ponosi odpięcie 5-pinowej wtyczki od płyty głównej, balansującej ogniwa, ale widząc ile osób ma ten sam problem zaczynam podejrzewać, że może jednak coś innego psuje płytę główną w naszych odkurzaczach.

3 dni temu podpiąłem nowy pakiet 5 ogniw Sony/Murata VTC5. Podłączyłem i silnik wystartował, paliła się czerwona dioda - czyli trzeba naładować. Tak zrobiłem - ogniwa miały jedynie po 3,49-3,5, ładowały się późnym wieczorem jakąś godzinę łącznie (doszło do pomarańczowej a potem chyba nawet jednej zielonej diody), ale dla bezpieczeństwa dokończyłem ładowanie od następnego ranka. Gdy po 3 godzinach świeciły się 3 diody odpaliłem odkurzacz (wciąż rozbebeszony) i zasuwał pięknie. Nic się nie grzało zostawiłem do umieszczenia w obudowie na kolejny dzień. Zabrałem się na jeszcze kolejny dzień zmotywowany pytaniem żony: "Co z odkurzaczem?" - wszak czeka już od początku roku, bo odkurzacz wytrzymuje raptem 2-3 min. w trybie Turbo.

Zabrałem się za składanie i kabel czerwony od silnika okazał się za krótki, chcąc go przedłużyć wyciągam płytkę z obudowy, a ona jakaś dziwnie ciepła po prawej stronie, wyjąłem 5-pinową wtyczkę, a płyta jeszcze cieplejsza, dość gorąca. Oderwałem czerwony kabel prowadzący do silnika, ale było już za późno - R106, który zagrzał się mocno, sczerniał na lutach i między nimi, że aż jego oznakowanie przestało być widoczne. Razem z nim mocno grzał się U4 i ogólnie cała ta okolica, ale reszty elementów nie sprawdzałem pod kątem ciepła.
    Pacjent Filip leży teraz w pudełku i jutro odwiedzi elektronika.

Czytając wasze posty zastanawiam się gdzie jest problem. Czemu jednym się udaje zamontować nowy aku, a innym wiatr w oczy, a cała ta robota jak krew w piach.

Na ten moment czekam na diagnozę co z naszym pochłaniaczem kurzu.

Odezwę się jak już coś więcej będzie wiadomo.
    raph3r
    Level 10  
    Po wymianie tych dwóch elementów (o ile pozostałe są całe) wszystko powinno być OK i problem nie powróci?
    Jakich dokładnie modeli ogniw kolega i pozostali forumowicze użyli u Siebie?