Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radeon HD 6570 - Gra mi się zacina

bLAcKDiCk 10 Wrz 2015 12:10 786 23
  • #1 10 Wrz 2015 12:10
    bLAcKDiCk
    Poziom 7  

Witam Was serdecznie!
    Mam problem - otóż jestem studentem na pierwszym roku Uniwerku - no a wiadomo, tutaj studia to bardziej zabawa. Z tego względu mam dużo czasu na korzystanie z kompa, a dokładniej rzecz biorąc - na granie w FIFĘ. Kupiłem więc sobie we wrześniu ubiegłego roku FIFĘ 15 na kompa. Wszystko chodziło ładnie pięknie, ale z czasem gra zaczęła się coraz bardziej zacinać. Doszło do tego, że teraz mam praktycznie pokaz slajdów zamiast gry (w komputerze nikt nic nie majstrował). Czy moglibyście mi powiedzieć co może być tego przyczyną i ewentualnie - jaką na to znaleźć receptę (poza kupnem nowego kompa, bo to umie każdy napisać) i czy może to być format?

Osiągi kompa:
    Płyta główna: GIGABYTE G31M-ES2C
    Procesor: Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8300 @ 2.50GHz (4CPUs), ~2.2GHz
    Pamięć RAM: 4096 MB, DDR2 Kingston
    Karta graficzna: Radeon HD 6570
    System operacyjny: Windows 7 Ultimate 64-bitowy (6.1 kompilacja 7601)
    Wersja DirectX: DirectX 11

Komputer w grudniu skończy 6 lat, nie był formatowany ani razu. Proszę o pomoc!

Komputera się nie formatuje.
    Formatujesz HDD. swiercm

0 23
  • #2 10 Wrz 2015 12:24
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Masz na myśli to że system operacyjny nie był reinstalowany od 6 lat?

Jeżeli tak to przeinstaluj OS.

Moderowany przez swiercm:

Niektóre systemy Użytkownicy mają dłużej. Formatowanie to nie lekarstwo na wszystko.

Otrzymujesz ostrzeżenie.

Skąd wiesz, że HDD jest sprawny?
    Skąd wiesz, że RAM jest ok?
    Skąd wiesz, że powodem zacięć nie jest stara pasta termoprzewodząca?
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #3 10 Wrz 2015 12:24
    thomas-cs
    Poziom 14  

Nie wiem jak inni mają podejście, ale ja formatowałem kompa średnio raz do roku. Chwila zabawy a działał o niebo lepiej (można się do tego przygotować, robiąc kopię zapasową świeżego systemu).

Jak wygląda wolne miejsce na dysku c:? Ile jest programów odpalonych w tle? Powyłączaj wszystko co nie jest potrzebne, zrób trochę miejsca na dysku c, wyczyść temp. Takie moje propozycje na początek :)\

A jeszcze bym zapomniał przeskanować system w poszukiwaniu spyware. Antywiry tego nie wykryją (do xp używałem combofix - był świetny, na win8 nie pójdzie, na 7 nie jestem pewny)

0
  • #4 10 Wrz 2015 12:38
    elktr_infrm
    Poziom 21  

@thomas-cs:
    6 lat bez reinstalki - choćby nie wiem jak dbał o system(od czasu do czasu coś musiał instalować), i co by nie wyłączył to i tak wiele to nie da. Bawienie się w wyszukiwanie spyware'u to w tym wypadku sztuka dla sztuki. Tu reinstalka jest potrzebna dla samej higieny. Do tego to jest max. kilka godzin roboty i po sprawie - masz czysty i świeży OS i rejestr.

Dodano po 9 [minuty]:

BTW.

@bLAcKDiCk:
    Czy przez te 6 lat również nie zdarzyło Ci się nie zajrzeć do wnętrza komputera?
    Zakładam że to stacjonarka.

Jeżeli tak to ściągnij pokrywę i odkurz wnętrze.

0
  • #5 10 Wrz 2015 12:44
    bLAcKDiCk
    Poziom 7  

@elktr_infrm
    Oczywiście że zaglądałem, pecet był czyszczony i to nie raz, nie dwa i nie dziesięć. Tak, to komputer stacjonarny :) Gdybym przez 6 lat nie zaglądał do jednostki to podejrzewam że teraz kurz wlazłby mi do pokoju :P Problem jest taki że komp był kupiony już z wgranym systemem operacyjnym i tu się zaczyna tak naprawdę zabawa...

0
  • #6 10 Wrz 2015 12:50
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Wiesz, znam takie przypadki z autopsji :) Dość często pojawia się korelacja: długo nie reinstalowany OS -> sprzęt w opłakanym stanie :)

Co do reinstalki, zaczniemy od najprostszego przypadku:
    Może masz partycję RECOVERY, masz może naklejkę licencyjną na obudowie?

0
  • #7 10 Wrz 2015 13:07
    bLAcKDiCk
    Poziom 7  

Pytanie pierwsze - czym jest partycja RECOVERY? :D
    Odpowiedź na pytanie drugie - niestety nie mam, być może kiedyś była ale no w 6 lat mogły się z nią stać naprawdę różne rzeczy :(

0
  • #8 10 Wrz 2015 13:11
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Masz gdzieś jakieś papiery od tego kompa?
    Może masz jakąś licencję na OS. (zawsze warto spróbować).

Partycja RECOVERY to w skrócie partycja na której znajduje się kopia systemu operacyjnego z której instaluje się system, bardzo często praktykowane w laptopach, w stacjonarkach rzadziej - ale jeżeli to był gotowy zestaw sprzedawany przez jakąś korporację to warto sprawdzić.

0
  • #9 10 Wrz 2015 13:20
    bLAcKDiCk
    Poziom 7  

Tzn sprawa jest taka, że ten komp był prezentem gwiazdkowym dla mnie, kiedy miałem 14 lat. Jedyne co mi mówi mój ojciec że jest to jakaś tam faktura, i to jeszcze sam nie wie gdzie (różne remonty były w domu, przemeblowania itd więc kij wie gdzie to teraz jest :/ )

0
  • #10 10 Wrz 2015 13:28
    elktr_infrm
    Poziom 21  

To pozostaje ci jedynie instalacja z nośnika optycznego.

Jedyna nadzieja jeszcze jest taka: co się pojawia na starcie BIOS czy UEFI?

Jak nie wiesz co to jest to może po prostu wrzuć filmik z procesem uruchomiania kompa (od momentu włączenia zasilania).

0
  • #11 10 Wrz 2015 14:35
    bLAcKDiCk
    Poziom 7  

Okk, podaj maila to prześlę Ci na szybko filmik z uruchamiania kompa :) Sorki że tak długo ale jeszcze czyściłem kompa (na wszelki wypadek :D )

0
  • #12 10 Wrz 2015 14:47
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Wrzuć film na Youtube podlinkuj tutaj (na forum, jest do tego specjalny znacznik dla Youtube) - inaczej wątek traci sens.

0
  • #13 10 Wrz 2015 14:59
    bLAcKDiCk
    Poziom 7  

Link
    mam nadzieję, że co nieco widać, lepszego sprzętu do nagrywania niestety nie mam. ;(

0
  • #14 10 Wrz 2015 15:49
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Dobra jest tam opcja Xpress Recovery (to jest funkcja płyt głównych Gigabyte'a więc czy coś tam jest to się okaże).

Teraz zabezpiecz sobie dane które masz na partycji systemowej tj. przenieś na inną partycję.
    Rzecz w tym że jeżeli funkcja przywracania nie poprosi o potwierdzenie tylko od strzała pójdzie dalej do nadpisze zawartość partycji z systemem operacyjnym.

Teraz najważniejsze masz na dysku wrażliwe/ważne dane, rzeczy na których ci zależy?

Parę razy trafiłem przypadek że odpalając opcję RECOVERY program tworzył swoją konfigurację partycji i nadpisywał poprzednie partycje (podejrzewam że użytkownicy tych maszyn sami zmieniali konfigurację logiczną dysku ale oczywiście ręki sobie uciąć nie dam).

Więc pamiętaj żeby nie było na mnie, najlepiej by było jakbyś sobie dane zabezpieczył nagrywając je na inny dysk (ZAWSZE jest ryzyko).

Jak już się tam jakoś zabezpieczysz, odpalasz funkcję XpressRecovery klawiszem F9 (nagraj filmik) co tam dalej jest, chodzi o to czy komputer od razu przechodzi do działania czy czeka na jakieś polecenia.

0
  • #15 11 Wrz 2015 07:15
    thomas-cs
    Poziom 14  

Na początek możesz jeszcze poszukać w necie programu, który wyciągnie tobie z rejestrów Twój klucz do windowsa skoro nie masz żadnej naklejki. Może przydać się na przyszłość :)

0
  • #16 11 Wrz 2015 10:16
    bLAcKDiCk
    Poziom 7  

Na dysku C nie mam żadnych ważnych plików (ofc. poza tymi z Windowsa) - tam mam 12 GB wolnego miejsca - ale to dlatego, że moim dyskiem z danymi jest dysk E, a z resztą - zarzucam fotkę:
    Radeon HD 6570 - Gra mi się zacina

BTW
    @thomas-cs
    Ściągnąłem Sunrise Seven - podobno umie to robić, ale nie wiem jak się z tym programem obchodzić.

Edit - Już sobie poradziłem i klucz jest spisany. :)

0
  • #17 11 Wrz 2015 11:09
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Jak już się tam jakoś zabezpieczysz, (patrz mój poprzedni post) odpalasz funkcję XpressRecovery klawiszem F9 (nagraj filmik) co tam dalej jest, chodzi o to czy komputer od razu przechodzi do działania czy czeka na jakieś polecenia.

Jakie to pociąga ryzyka pisałem w poprzednim poście, najlepiej jest zabezpieczyć fizycznie dane na oddzielnym dysku, w kwestii zabezpieczenia danych poprzez forum nic więcej nie da się zrobić.

0
  • #18 11 Wrz 2015 11:17
    bLAcKDiCk
    Poziom 7  

Czyli folder Windows przenieść na inny dysk i mogę przystępować do działania tak? :) Nie mam jakichś innych mega ważnych danych

0
  • #19 11 Wrz 2015 11:34
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Nie nie folderu windows NIE.
    To jest folder w którym jest (część) stary system ,który chcemy strącić w czeluść piekielną informacyjnego niebytu.

Musisz zabezpieczyć takie rzeczy jak pliki które gdzieś zapisujesz w folderach, poza tym dobrze jest przenieść foldery użytkownika tworzone przez system takie jak Dokumenty, Pobrane itd...
    Upewnij się że wszystko zabezpieczyłeś.

0
  • #20 11 Wrz 2015 12:09
    bLAcKDiCk
    Poziom 7  

Dobra, dokumenty przeniesione, nic więcej nie mam ważnego, zabieram się za operację ;) Filmik ofc nagram też

Dodano po 15 [minuty]:

Link
    pojawia mi się coś takiego, po naciśnięciu F9. Co dalej?

0
  • #21 11 Wrz 2015 18:14
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Uruchom to. Nadzieii bym sobie nie robił to pewnie normalne uruchomienie OS'a.

0
  • #22 12 Wrz 2015 09:40
    bLAcKDiCk
    Poziom 7  

Tak, to dokładnie to...

0
  • #24 12 Wrz 2015 19:02
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Zanim zrobić format, zamieść zrzut z CristalDiskInfo.
    http://crystalmark.info/download/index-e.html

Ponadto, zamieść zrzut z HWmonitor podczas gry:
    http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

0