Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dodanie dodatkowych głośników do kina domowego

kseiko 10 Sep 2015 18:28 3630 7
    kseiko
    Level 2  
    Witam,

Posiadam kino domowe LG BH6420P 5.1 i chciałbym do tego podłączyć oprócz obecnych głośników dodatkowy zestaw głośników również pod ten sam model kina. Powiedzmy by uzyskać dźwięk bardziej przestrzenny niż obecnie.
    Głośniki 3ohm, mocy akurat nie podali.

Wzmacniacz parametry kanały

(przód i tył każdy osobno):
    3ohm 141W / maksymalnie na wyjściu 282W

środkowy kanał
    3ohm 141W / maksymalnie na wyjściu 282W

subwoofer
    3ohm 145W / maksymalnie na wyjściu 290W
    -------------------------------------------------
    Pytanie - czy fabryczny wzmacniacz wytrzyma podłączenie (zdublowanie) wszystkich głośników czy wyłącznie poszczególnych kanałów osobno np przód i tył czy sam przód? Czy końcówka mocy wytrzyma taką ilość Ω?

Co sądzicie o tym pomyśle? Zaznaczam, że nie słucham głośno muzyki na kinie domowym - max 20 poziom głośności.
    KIEROWCA_VW
    Level 35  
    Pomysł raczej słaby, chcesz lepszych efektów to kup lepszy sprzęt.
    Do testu, bo sam to potem rozłączysz jak usłyszysz jak to gra, możesz zdublować każdy głośnik łącząc dwa głośniki szeregowo.
    Fazoludek
    Level 9  
    Jak wyglądają wejścia/wyjścia w tym kinie? Ja osobiście bym ci polecał podłączenie dodatkowego wzmacniacza/amplitunera zamiast dublowanie głośników (o ile jest taka możliwość). Jak nie ma, to lepiej chyba zainwestować w sprzęt o większych możliwościach.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    kseiko wrote:
    Powiedzmy by uzyskać dźwięk bardziej przestrzenny niż obecnie.
    Nie uzyskasz.
    kseiko wrote:

Pytanie - czy fabryczny wzmacniacz wytrzyma podłączenie (zdublowanie) wszystkich głośników czy wyłącznie poszczególnych kanałów osobno np przód i tył czy sam przód? Czy końcówka mocy wytrzyma taką ilość Ω?
    Nie.
    kseiko wrote:
    Zaznaczam, że nie słucham głośno muzyki na kinie domowym
    Muzyka na zestawie KD? Przecież to nie ma prawa brzmieć! Muzyka to stereo nie system dookolny.
    kseiko
    Level 2  
    Witam,

więc tak - kino posiada osobne wyjście na każdy z kanałów, podłączenie szeregowo może wykończyć końcówkę mocy - tak mi się wydaje i to nawet przy spokojnym słuchaniu.

Quote:
    Muzyka na zestawie KD? Przecież to nie ma prawa brzmieć! Muzyka to stereo nie system dookolny.

W kwestii muzyki to optyczne wejście posiada tutaj możliwość obsługi kanałów 5.1 więc z komputera przy pomocy konwertera 2.0 na 5.1 udaje się uzyskać muzykę przestrzenną do słuchania.

Quote:
    Powiedzmy by uzyskać dźwięk bardziej przestrzenny niż obecnie.
    Nie uzyskasz.

Myślałem nad "zróżnicowaniem" w głośności między zdublowanymi głośnikami a głośnikami oryginalnymi - odpowiednie rozmieszczenie ich w dalszej odległości od siebie i skierowaniu pod innym kątem - dzięki temu efekt takowy mogę osiągnąć tylko jak to zrobić by nie podnosić omów na każdym z kanałów?
    KIEROWCA_VW
    Level 35  
    Łączenie równoległe głośników grozi uszkodzeniem końcówki mocy...
    Muzyka przestrzenna z konwertera.... nie pogrążaj się...
    Mechatronik1721
    Level 6  
    Witam, na początku chce powiedzieć ze nie jestem fachowcem w tej dziedzinie ale myślałem tak samo ze zrobię sobie dźwięk bardziej przestrzenny z mojego kina i efekt był zaskakujący... nigdy nie pomyślał bym ze naprawa zwykłego KD może być aż taka kosztowna. Siadła oczywiście końcówka mocy z przeciążenia wiec stanowczo odradzam jakiegoś kombinowania przy fabrycznym sprzęcie :D Pozdrawiam
    kseiko
    Level 2  
    Oj Panowie Panowie... bardzo słabo doradzacie w tym temacie... gdyż po mimo waszych "negatywnych" odczuć postanowiłem zaryzykować i dosłownie zakupiłem 2x kino domowe LG pracujące na 3 i 6 ohm.

Pierwszy zestaw satelit podłączyłem klasycznie - bezpośrednio oczywiście do kina, drugi zestaw całkowicie inaczej - przy wyjściu kanałów L i R oraz tył przód podłączyłem również następne kino domowe - wykorzystując je tylko jako pasywny wzmacniacz. Dodatkowo przy subwooferze podłączyłem stare radio Radmora Quadro 5102-TE (jako jeden kanał) - działające jako niezależny wzmacniacz pod skrzynię basową JBL 1000W GT3 series - Unitra doskonale radzi sobie ze wzmacnianiem tego głośnika a czystość basu oraz siła jest wręcz zachwycająca. Dzięki temu rozwiązaniu każdy kanał został bezpiecznie odciążony od nadmiernego obciążenia - wzmacniacz w kinie domowym macierzystym pracuje w normalnej temperaturze - nie grzeje się a czujnik temperatury włącza dopiero wentylator przy granicy głośności od 15 value - niestety tak ustawił fabrycznie producent. Co więcej mogę dodać - poszedłem o krok dalej dla osób, które nie znają się w temacie a go podejmują, otóż rozmieszczenie głośników idealnie odpowiada dopasowaniu ich głośności względem siebie tzn. W centralnym punkcie ogniskowej, odległość stanowi wykładnik głośności poszczególnych głośników - otóż satelity wewnętrzne przednie działają na 80% a satelity zewnętrzne przednie (szeroko rozmieszczone) jedynie na 60%. Tył podobnie choć w kwestii tylnych satelit nie potrzeba aż takiej przestrzenności więc postanowiłem troszkę przenieść zewnętrzne satelity na centralne boczne a tylne ustawić głośniej za nimi. Również centralny głośnik tylny ustawiony jest na 100% głośności a pod nim subwoofer podobnie. Co do przodu to centralny głośnik 100% a pod nim skrzynia basowa - różnie dopasowywana pod moje potrzeby i to czy oglądam film w 5.1 (u mnie 12.2) czy też słucham muzyki. A teraz podłączenia z urządzeniami - więc lecimy... komputer - z kinem domowym optycznie, Monitor / TV z kinem - po przez JACKi (cinch) a kina między sobą - z wyjść wzmacniacza. Radmor z kinem - wyjście subwoofera. Dodatkowo uzyskałem przestrzenny dźwięk dzięki różnicom odczuwalnej głośności (ms zmiana delay), bass przedni oraz tylni jak w realnym życiu odczuwalne z przodu jak i z tyłu a do tego na komputerze dzięki programowi NERO waveEdytor - jak jakaś muzyka mi się bardzo podoba to bez większych problemów jestem w stanie przetworzyć ją na dźwięk przestrzenny - przypisać poszczególnym częstotliwością oddzielne kanały i wzmocnić bass bo są straty zawsze ;) i takową playlistę wrzucam na pendriva czy dysku sieciowego i tym oto sposobem słyszę znane piosenki w tak realnej postaci że nie jestem w stanie wam tego opisać - to trzeba samemu usłyszeć. A w kwestii grania bezpośredni dźwięk z PC oczywiście jest limitowany optycznie do 2.0, tu sporo robią profile w samym kinie domowym oraz moje zróżnicowanie głośności względem rozmieszczenia satelit - efekt jest cholernie realny i jeśli ktoś tutaj napisze że nie możliwe to zapraszam do mnie.

Całość można zrobić Panowie tylko trzeba chcieć i potrafić zaryzykować - w sumie czego nie wiedziałem to na internecie szukałem czy mierzyłem ale drobne różnice na impedancji nic nie robią jeśli nie słuchamy "mega" głośno muzyki - ale u mnie to nie jest możliwe, gdyż ona sprężynują już przy wartości 26 value na macierzystym kinie domowy - obsługa prosta i przyjemna, włączam 2 kina i Radmora, TV czy komputer - w ręce 2 piloty tylko lub tablet z IR do sterowania całym sprzętem prócz Radmora i fotelik... własne profesjonalne kino domowe a nie szmelc pseudo.

Koszta? Hymm zobaczmy... zestaw kina domowego - jedno za 350zł a drugie za 500 - te same modele, sprawne i używane. Skrzynia basowa ok 400 zł, Radmor - wartość sentymentalna :) pamiątka po komuniźmie feee :P no i okablowanie - optyczny 1,7m 40zł, cinch 29zł baterie do pilotów hymm ok 4 zł. Za to fakt że zużycie prądu znacząco wzrosło choć aż tak często nie uruchamiam całości - brak czasu na zabawy :D

Dodatkowo zaznaczę że uzyskuję dolną granicę basu wynoszącą 3Hz - lekko słyszalne puknięcie w teście częstotliwości głośnika basowego (tylko skrzynia basowa).

Więc da się - da! ;)
    Powodzenia innym