Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozplanowanie poprowadzenia kabli w ścianach (TV+internet+hdmi)

10 Wrz 2015 22:12 5850 7
  • Poziom 10  
    Witam

Jestem przed remontem mieszkania i zamierzam poprowadzić w ścianach i podłogach kable do podłączenia tv, internetu oraz rozprowadzenia obrazu i dźwięku z komputera na telewizory (przez hdmi). Przeczytałem kilka wątków na forum, ale nie wszystkie dyskusje rozwiały moje wątpliwości.
    Kable miałyby być poprowadzone w peszlach/rurkach umożliwiających w przyszłości ich wymianę. Długość pojedyńczego kabla nie przekroczy raczej 7m.

Schemat podłączenia, który sobie wymyśliłem:
    Rozplanowanie poprowadzenia kabli w ścianach (TV+internet+hdmi)

Przyłącza:
    1,2,3 - hdmi, kabel koncentryczny, gniazdko elektryczne
    4 - hdmi, kabel koncentryczny, ethernet, gniazdko elektryczne

TV (rozważam dwie opcje podłączenia)
    1. Kablówka (zapewne UPC)
    Usługa z zewnątrz mieszkania doprowadzona przez ścianę kablem do centralki. W centralce sygnał podłączony, podzielony sprzętem UPC i poprowadzony do punktów 1,2,3. 1 - telewizja kablowa; 2,3 - telewizja analogowa (jest taka możliwość w UPC).
    2. Telewizja naziemna
    Sygnał z anteny pokojowej postawionej na parapecie miałby być dostarczony do telewizora 1 i dalej przekazany do centralki, gdzie będzie rozdzielony na telewizory 2 i 3.

Pytania:
    1. Czy dla tv wystarczą wszędzie kable koncentryczne, czy może jednak powinienem też wziąć pod uwagę także kable innego typu?
    2. Czy przy takim rozwiążaniu monter z UPC podłączy bezproblemowo usługę konfigurując kable jedynie w centralce?
    3. Co ze wzmocnieniem sygnału w przypadku opcji 2? Jeśli sygnał miałby być wzmacniany to najlepiej w którym miejscu podłączyć wzmacniacz? Zaraz za telewizorem 1?
    4. Co sądzicie w ogóle o opcji 2? Antena pokojowa zda egzamin przy takiej konfiguracji?
    5. Czytałem coś takżę o filtrach ferrytowych aby wyeliminować zakłucenia/straty?

Internet (dwie opcje, 2 jest jedynie zapasowa)
    1. Internet z UPC po wydzieleniu w centralce dostarczony kablem koncentrycznym do routera 4
    2. Internet z centralki dostarczony do routera 4 za pomocą skrętki

Pytania:
    1. Tak to chyba wygląda w UPC, że internet do routera jest przesyłany kablem koncentrycznym?
    2. Czy podłączenie dla opcji 1 będzie odpowiednie także dla innych dostawców internetu kablowego? Macie jakieś doświadczenia z tym związane?

Obraz i dźwięk z komputera (hdmi)
    Sygnał ma wychodzić z komputera 4 i w centralce ma być dzielony przez splitter na sygnały do telewizorów 1,2,3.
    Zakładam możliwość podpięcia źródła w dowolnym węźle i dostarczeniu sygnału po odpowiedniej konfiguracji kabli w splitterze także do dowolnych węzłów końcowych. Nie widzicie tutaj ograniczeń?

Pytania:
    1. Gdzieś czytałem, że kable hdmi mogą być kierunkowe. To prawda? Zależy mi tutaj na możliwości podłączenia w dowolnym kierunku.

Pytania ogólne:
    1. Co z ekranowaniem kabli przy takim rozwiązaniu? Czy jest taka potrzeba i jeśli tak, to co polecacie, jakieś specjalne peszle/rurki?
    2. Czy należy zachować między kablami jakieś odległości, tak aby sygnały wzajemnie się nie zakłucały? Tutaj głównie chyba chodzi o odległosć od kabli elektrycznych.
    3. Możecie polecić dobrej jakości kable do tego rozwiązania? W rozsądnej cenie.
    4. Czy lepiej w punktach podłączenia sprzętu wyprowadzić zakończone wtykami kable, czy może jednak wstawić odpowiednie dla technologii gniazdka? Gdzieś czytałem, że podłączanie przez gniazdka, przynajmniej dla hdmi, może skutkować stratami i zakłuceniami sygnału.

Proszę Was o pomoc i uwagi w poniższych kwestiach.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista Sieci, Internet
    miras123 napisał:
    2. Telewizja naziemna
    Sygnał z anteny pokojowej postawionej na parapecie miałby być dostarczony do telewizora 1 i dalej przekazany do centralki, gdzie będzie rozdzielony na telewizory 2 i 3.

Nie wolno mieszać żadnego sygnału z sygnałem kablowym.
    miras123 napisał:
    Internet z UPC po wydzieleniu w centralce dostarczony kablem koncentrycznym do routera 4

Tylko to wchodzi w grę.
    miras123 napisał:
    Obraz i dźwięk z komputera (hdmi)

miras123 napisał:
    Nie widzicie tutaj ograniczeń?

Długość CAŁEGO kabla HDMI nie może przekroczyć 7 m - czyli kabel z laptopa do centralki i dalej razem łącznie nie może przekroczyć 7 m.

Pytań zadałeś tak dużo, ze NIE jest możliwe na nie odpowiedzieć przez forum.
  • Poziom 10  
    To może po kolei.

TV (rozważam dwie opcje podłączenia)

KOCUREK1970 napisał:
    Nie wolno mieszać żadnego sygnału z sygnałem kablowym.

Tzn masz na myśli działanie anteny pokojowej i sygnału z tv kablowej w jednym czasie? O takiej sytuacji nawet nie pomyślałem. Tutaj chodzi o to, aby na przyszłość, w razie czego uniezależnić się od jakiegokolwiek dostawcy tv i oglądać na wszystkich odbiornikach telewizje naziemną

KOCUREK1970 napisał:
    Tylko to wchodzi w grę.

Czy takie rozwiązanie jest stosowane także przez innych dostawców kablówki?
  • Specjalista Sieci, Internet
    miras123 napisał:
    Tzn masz na myśli działanie anteny pokojowej i sygnału z tv kablowej w jednym czasie? O takiej sytuacji nawet nie pomyślałem.

Mam na myśli, że albo jedno (kablówka), albo drugie (naziemna) - w jednej chwili tylko jedno.
    A antena pokojowa w instalacji domowej to też zły pomysł (większość, jak nie wszystkie ma wzmacniacz i zasilacz - a to tylko problemy).
    miras123 napisał:
    Czy takie rozwiązanie jest stosowane także przez innych dostawców kablówki?

Dostawców kablówki - tak.
    Modem, dekoder musi "dostać" sygnał z kabla koncentrycznego (oczywiście, że są dostępne urządzenia przerabiające sygnał koncentryczny na RJ45 - tylko, że operator tego sprzętu nie daje - kupujesz go samemu - a to koszty około 700 zł za jeden komplet).

Zapytałeś też o wzmacniacze sygnału i w ogóle wzmacniacze - przy takim projekcie jak Twój, nie ma możliwości zdalnie nic doradzić.
    Dobiera się to indywidualnie, w zależności jaki uzyskało się sygnał w całej instalacji i zależnie, jaki sygnał jest potrzebny "na gniazdku" w pokoju.
    Czasami trzeba wzmocnić cały sygnał w instalacji, a czasami tylko pewną część - a można zamiast tego zastosować sprzęt pasywny, tylko o mniejszym tłumieniu własnym.

No i sprawa najważniejsza - to kablówka - tutaj NIE WOLNO Ci samemu wprowadzać zmian w sygnale, dokładać elementów itd. - możesz wprowadzić ingres w sygnał powrotny DO sieci operatora - możesz też innym i sobie narobić problemów.
    A wzmacniacze są wręcz zabronione.

Ale powiem Ci jedno - przy tym co chcesz zrobić, nie rób tego sam - bez miernika tego nie pomierzysz, za dużo niewiadomych, za duże skomplikowanie instalacji.
    I tu potrzebny jest miernik do kablówki z pasmem DVB-C (kablowym) - nie wiem, czy gdzieś kogoś prywatnie z takim miernikiem znajdziesz.
    Pozostaje szukać jakiegoś montera, który dla danej kablówki pracuje - i go wynająć.

Bo jeśli tego nie zrobisz, to może się okazać, że nie podłączysz kablówki w ogóle - sam sobie z tym nie poradzisz, a monter jak przyjdzie, to NIE MA obowiązku wpinać się w instalację klienta (zwłaszcza, jak nie ma pewności co tam wstawiłeś) - będzie chciał położyć nowy kabel.
  • Poziom 36  
    Z tego nawału pytań mam 3 rady. Jeżeli planujesz coś przeciągać przez rurki to tylko rurka gładka o odpowiednio dużej średnicy z zapasem + szczególna uwaga na kolanka. Antena pokojowa to bardzo zły pomysł. Splitter hdmi to bardzo kapryśne urządzenie (mam złe doświadczenia) i osobiście odradzam.
  • Poziom 10  
    Zdaję sobie sprawę z tego, że ciężko poprowadzić dyskusję z tyloma pytaniami, dlatego zaproponowałem podzielić ją według tego co napisałem - najpierw kwestia TV. Chciałem po prostu kompleksowo przedstawić swój problem.

andpol 33 napisał:
    Jeżeli planujesz coś przeciągać przez rurki to tylko rurka gładka o odpowiednio dużej średnicy z zapasem + szczególna uwaga na kolanka.

Rurka z jakiegoś konkretnego materiału? Nie jestem w temacie i zastanawiam się, czy istnieją materiały lepiej "tolerowane" przez ścianę i mniej? No i ciągle pozostaje kwestia ekranu - jest potrzebny?

andpol 33 napisał:

Antena pokojowa to bardzo zły pomysł.

W razie czego nie uciągnie nawet jednego tv?

andpol 33 napisał:

Splitter hdmi to bardzo kapryśne urządzenie (mam złe doświadczenia) i osobiście odradzam.

To może lepiej w centralce w zależności od potrzeby łączyć ze sobą jedynie dwa kable jakąś przejściówką, bez dzielenia sygnału? Wtedy będzie połączenie 1 nadajnik - 1 odbiornik.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Rurka zwykła plastikowa, gładka, bez żadnych ekranów. Antena pokojowa to loteria w zależności od miejsca, gdzie mieszkasz. Łacznik hdmi jest pewniejszy i tańszy o ile to Ci wystarczy.
  • Poziom 10  
    Możecie polecić jakiś konkretny kabel koncentryczny do kablówki? Jest różnica w jakość?
    Doczytałem gdzieś w sieci, że UPC używa kabli koncentrycznych: "technetix, miedziany z podwójną izolacją i oczywiście 75 Om, Przekrój żyły głównej co najmniej 1 mm.".

Aha, i jeszcze jedno pytanie co do koncentryków:
    Z zewnątrz mieszkania do mieszkania, przed rozgałęzieniem na tv i internet, usługa także jest dostarczana przez kabel koncentryczny, taki sam jak dalej w instalacji? Zastanawiam się, czy mogę taki kabel także umieścić w ścianie, tak aby monter UPC podłączył się:
    1. Po zewnętrznej stronie mieszkania - dalej sygnał idzie moim kablem do centralki
    2. W centralce podzielił sygnał na tv i internet - wpiął się w wcześniej przygotowane przeze mnie kable.

Chodzi o wyeliminowanie ingerencji montera w ścianę i pozostawienie mieszkania po podłączeniu usługi bez wiszących przewodów.