Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Singer Łucznik - Naprawa regulatora obrotów - pedał nożny

11 Wrz 2015 00:36 5508 11
  • Poziom 13  
    Witam.
    Mam pewien problem z regulatorem obrotów - pedał nożny.

Jest to stary pedał. Rozebrałem go i w środku są małe pastylki. Niektóre dość sporo pokryte nalotem.
    Niby pracuje prawidłowo jednak nie chodzi tak jak powinien - mam tylko szybkie obroty.
    Zastanawiam się nad tym czy oczyszczać te pastylki - jeśli tak to czym i czy to pomoże?
    Czy te pastylki się zużywają?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Specjalista AGD
    HONDACX napisał:
    Czy te pastylki się zużywają?

Się zużywają i niczym ich nie doczyścisz. Pomijam sprawę słynnego kondensatora i późniejszej regulacji.
    Pomyśl o nabyciu nowego pedału. Z tym nie ma problemu.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 13  
    Zmartwiłeś mnie kolego.
    Wszystkie nowe pedały są wąskie - ten mój jest szeroki i noga się przyzwyczaiła.

Czy kupno "wsadów węglowych" i ich przełożenie do mojego będzie dobrym rozwiązaniem?

Chyba z tą regulacja to nic trudnego - zasada z tego co zobaczyłem jest prosta. Sprawa przepływu prądu jest prosta - im mocniej ściskamy tym wyższe obroty maszyny.

Jednak zastanawiam się nad samą zasadą działania i tych krążków. Może je na papierek ścierny i oczyścić - jednak czy same te krążki się nie zużywają - tego niestety nie wiem.
  • Poziom 37  
    Jest to stos węglowy działający na zasadzie zmiany rezystancji pod wpływem nacisku.
    Można jeszcze taki kupić i wymienić.
  • Poziom 13  
    Tak - widziałem takie w sprzedażny. Jednak są to "STOS WĘGLOWY WKŁAD REGULATORA OBROTÓW U118-U118/1" - tak więc czy przełożenie z jednego do drugiego da pozytywne rozwiązanie.

Zastanawiam się też nad tym dla czego to się popsuło. Co jest przyczyną?
    Czy te krążki tracą właściwości czy ten nalot (wygląda jak pył węglowy - ten nalot).

Mam inny pedał (identyczny) ma tyle samo lat co ten zepsuty. Jednak tamten działa - ale był mało używany jak i maszyna. Tak więc podejrzewam, że te krążki tracą swoje właściwości - ale to tylko moje przypuszczenia (próbuję znaleźć uzasadnienie).

Mogę pobawić się w szlifowanie tego nalotu z tych krążków - jednak próżna moja praca jak okaże się, że same krążki pod wpływem prądu tracą właściwości.
    peter falk napisał:

Się zużywają i niczym ich nie doczyścisz.

Można je doczyścić - spróbowałem (drobny papierek i idzie) jednak czy one się zużywają same w sobie czy przez ten pył - który można usunąć.

Mój rezystor węglowy ma długość 8,8 cm (mierzona obudowa ceramiczna) ale widziałem pedały w których są zamontowane daw takie rezystory - wyglądają na krótsze.

Z drugiej strony same te stosy to wydatek około 20 zł - sam nowy zastępczy pedał do regulacji obrotów - to koszt około 50 zł.
    Jednak we mnie jest jakiś taki - majsterkowicz :) a noga przyzwyczai się do cieńszego pedału - maszynę do szycia używam od wielkiego święta. :)
  • Poziom 37  
    Te węglowe regulatory napięcia działają w dość nieprzyjemnych warunkach, są regularnie ściskane oraz często zamieniają się w grzałkę. Podczas ściskania dochodzi do tarcia przez co zaczynają się ścierać i kruszą, często nawet dochodzi do ich połamania. Czasami wyczyszczenie całego stosu z nalotu węglowego poprawia liniowość, jednak częściej stos się wyciera.
  • Poziom 13  
    Krążki które są w izolatorze są całe. Więc sugerujesz abym je przetarł na papierku.
  • Poziom 26  
    W tym pedale regulacja prędkości silnika następuje poprzez ściskanie tego stosu węglowego. Im bardziej płytki są ściśnięte tym prędkość szycia jest większa. Ponieważ krawiec nie zawsze może szyć z max prędkością nie dociśnięte płytki grzeją się mocniej niż ściśnięte i dlatego ulegają uszkodzeniu. Płytek się nie czyści tylko wymienia na nowe jeśli są w kawałkach.jeśli są całe wystarczy wydmuchać tylko pył węglowy który powstaje podczas eksploatacji.
  • Poziom 37  
    HONDACX napisał:
    Krążki które są w izolatorze są całe. Więc sugerujesz abym je przetarł na papierku.

Jeśli chcesz je uratować to spróbuj je dobrze wszystkie wyczyścić najpierw jakaś szmatką, papierem ich nie zdzieraj.
  • Poziom 13  
    One są czyste. Nie uszkodzone. Mają tylko taki dziwny nalot- jakby kropeczki (wygląda to jak po nieumiejętnym spawaniu - rozpryski).
    Nie chcą niczym zejść - tylko szlifowanie może to usunąć. Chyba że jakaś chemia. Ale obawiam się, ze krążki nasiąkną i wtedy naprawdę nie będą nadawały się do niczego.
  • Poziom 37  
    Chyba że tak, więc spróbuj je przeszlifować.
  • Poziom 15  
    Mój regulator oryginalny do maszyny Singer ma problem, regulacja super, ale strasznie szybko stopka ta się nagrzewa.