Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Attiny85 - Blokowanie odczytu w programie MiniPRO

aksel_pl 11 Wrz 2015 07:22 723 9
  • #1 11 Wrz 2015 07:22
    aksel_pl
    Poziom 25  

Witam

Staram się obecnie nauczyć blokowania odczytu/powielania zawartości Attiny85. Wiem już że chodzi o zmianę wartości pewnych bitów.
    Przeglądając ustawienia MiniPRO, znalazłem w sekcji config coś takiego jak w załączniku.

Czy tutaj mogę dokonać blokady?

Pozdrawiam

0 9
  • #2 11 Wrz 2015 07:34
    hazet
    Poziom 26  

Sama nazwa wskazuje Bit Lock zaznacz.

1
  • #3 11 Wrz 2015 07:35
    aksel_pl
    Poziom 25  

Czy jeśli włączę LB1 i LB2 to daje to poziom zabezpieczeń 3 czyli maksymalny?
    Czy coś jeszcze trzeba ustawić?
    Opis już tych bitów znalazłem, czy coś jeszcze warto włączyć oprócz tych LB ? coś z sekcji Fuse High Byte ?
    Generalnie chciałbym tak zabezpieczyć aby kostki nie dało się w żadnej sposób odczytać nawet jeśli trzeba by zablokować funkcję pozwalającą na wymazanie zawartości.
    Przy okazji mógłby mi ktoś wyjaśnić o co chodzi z "Ograniczenie dostępu do pamięci programu z poziomu instrukcji lpm i spm – bity BLB" ?

0
  • #4 11 Wrz 2015 09:10
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

O to, że jeśli ustawisz najwyższy poziom ochrony to programowo nie da się odczytać pamięci FLASH, czyli np. tracisz dostęp do wszelkich łańcuchów znakowych umieszczonych w tej pamięci. Zdradź co tak tajnego robisz? Bo zmartwię cię, ale są firmy, które za jakieś 500-800$ prześlą ci zawartość FLASH każdego dostarczonego im AVRa.

0
  • #5 11 Wrz 2015 09:35
    aksel_pl
    Poziom 25  

Jak zdradzę to już nie będzie takie tajne:)
    Generalnie chodzi mi o to aby np czytelnik elektrody nie mógł zgrać programu.
    Wracając do tematu czyli jak ustawić ten najwyższy stopień ochrony? Czy coś jeszcze powinienem zrobić oprócz tego LB ?

0
  • #6 11 Wrz 2015 14:43
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Jeśli ustawisz najwyższy to wystarczą same LB. Jeśli niższy z możliwością odczytu programowego FLASH to problem pojawia się tylko w przypadku kiedy umieszczasz bootloader - musisz zadbać, aby nie umożliwiał wgrania np. programu, który odczyta FLASH i go prześle np. po UART - najprościej - przed wczytaniem nowego musi kasowć cały FLASH.

0
  • #7 11 Wrz 2015 15:22
    aksel_pl
    Poziom 25  

To jeszcze podpytam czy włącznie LB1 i LB2 to najwyższy stopień?

0
  • #8 16 Wrz 2015 10:01
    aksel_pl
    Poziom 25  

Podpowie ktoś... ?

0
  • Pomocny post
    #9 16 Wrz 2015 15:16
    hazet
    Poziom 26  

Zrób tak i sam się przekonaj. Ustaw obydwa: LB1 I LB2 i spróbuj odczytać całą zawartość. Te bit lock chronią maksymalnie na tyle na ile producent kontrolera przewidział i wystarcza aby uchronić przed odczytem dla przeciętnego Kowalskiego.
    Natomiast jeżeli zawartość będzie na tyle cenna, że interesować będzie wywiad obcych państw: Mosad, GRU, nie wspomnę o CIA :D to na bank odczytają. :lol: :lol: :lol:

1
  • #10 16 Wrz 2015 16:03
    aksel_pl
    Poziom 25  

OK, dziękować Panowie!

Pozdrawiam

0