Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria Nokia - Przeróbka BL-5C na BMC-3 - ciągłe ładowanie

11 Wrz 2015 13:48 987 2
  • Poziom 14  
    Pacjenci to:

1. elektronika od baterii BMC-3 NIMH 3.6V (Nokia 3330)
    2. bateria BL-5C LI-JON 3.7V 1020mAh (Nokia E50)

Bateria w 3330 była wykończona a że miałem pod ręką masę dobrych baterii BL-5C postanowiłem podmienić ogniwa.
    Udało się. Ogniwo od baterii BL5C mieści się w całości w obudowie starej baterii Nokii 3330/3310 (BMC-3). Ogniwo tej drugiej (BL5C) było rozładowane do zera i nie używane kilka miesięcy (napięcie na stykach 2,79V, do szuflady trafiła jako pełna).

Po zabawie w lutowanie bateria została rozpoznana przez Nokię 3330. Ładowanie (wskazywanie ładowania) w prawdzie rozpoczęło się po kilku minutach lecz sprawdzałem co minutę miernikiem ogniwo. Napięcie rosło sobie pomału wskazując co jakiś czas wyższe parametry tj. 2,83V; 2,89V; 2,95V i tak do 3,19V przy którym telefon zaczął wskazywać że ładuje.
    Co 30-40min sprawdzałem napięcie na baterii i wskazywało wzrost.
    Baterię podłączyłem pod telefon dziś o godz. 9:35. Do tej pory telefon nie wskazał pełnej baterii i non-stop ładuje. Bateria nie jest gorąca. Ładowarka w normie. Obecnie stan baterii to 4,28V i nadal rośnie.
    Wyjmuję ją co jakiś czas (4-6min) bo boję się przeładowania.

Jakie maksymalne wartości może mieć pełna bateria i przy jakiej wartości dla BL-5C układ ładowania ma odciąć prąd?
    Ładowarka ori ACP7E

dodano po 2minutach:
    Obecnie jest 4,34V i odłączam do chwili uzyskania informacji bo jednak się boję że uszkodzę śliczniuteńką 3330 jeszcze z folią na wyświetlaczu.

Boję się ponieważ inna bateria BL5C ładowana w E50 pokazała że jest pełna przy 4,13V. Mam jeszcze jedno pytanie: jakim maksymalnym napięciem może być zasilana Nokia 3330/3310??
  • Poziom 43  
    majster100 napisał:
    Boję się ponieważ inna bateria BL5C ładowana w E50 pokazała że jest pełna przy 4,13V.

No i właśnie przy takim napięciu elektronika zabezpieczająca odcięła ładowanie ogniwa. Można przyjąć, że maksimum dla Li-Ion to 4,2V. Ładowanie powyżej tej wartości może skończyć się źle dla ogniwa.
  • Poziom 14  
    W takim bądź razie jakie jest maksymalne napięcie dla ogniwa NIMH?
    Próbowałem coś wyczytać na cpkb.org ale nic mi nie dają te instrukcje. Ładowanie przerwałem na 4,34V bo to chyba za dużo i to sporo. Telefon od godz.13:50 poprawnie działa wskazując 100% baterii a napięcie po ok.30minutach jest na poziomie 4,26V.
    Trochę niewygodne będzie ładowanie się odbywało. Muszę teraz czasowo sprawdzić ile minut ładowarka potrzebuje by osiągnąć pułap 4,20V od zera gdy telefon się wyłączy (3,2-3,3V). Nie wiem też czy pojemność będzie normalnie rozpoznawana.
    Jest to elektronika od NIMH czyli niby taka (w necie piszą) która pamięta cykle ładowania i pojemność. Prawda to?
    Przecież tam jest maks kilka kondensatorków bez jakiegokolwiek scalaka, procesorka czy podobnych. Jak kondensator ma pamiętać??

Mam jeszcze jedno pytanko. A może powinienem był użyć elektroniki od BL-5C, tej oryginalnej? Jak myślisz? Zmieni to coś?

Popełniłem jeden wielki błąd. Nie spisałem wartości przy jakiej elektronika odcinała pełnego NIMHa. Wszystkie 3310/3330 jakie miałem zostały wczoraj sprzedane.
    Ciekawe czy na forum ma ktoś 3310?