Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

instalacja ppoż w budynku

iTyle 11 Sep 2015 14:30 1362 6
  • #1
    iTyle
    Level 11  
    Witam
    Mam pytanie czy w starym budynku ( 8 pięter ) podczas kładzenia nowej instalacji elektrycznej (WLZ, oświetlenie klatek, itp.itd.) powinno się również montować instalacje elek. ppoż, np oświetlenie awaryjne ?

    Z góry dziękuje
  • Helpful post
    #2
    stonefree
    Level 26  
    Jeżeli projekt tego wymaga, to jak najbardziej. W projektach budowanych obecnie są zarówno wyłączniki p.poż jak i oprawy awaryjne.
  • #3
    iTyle
    Level 11  
    A czy wymiana instalacji elektrycznej w budynku tak jak wyżej napisałem wymaga projektu ?
  • Helpful post
    #4
    JohnySpZOO
    Electric installations specialist
    Wymaga i jest obowiązkowy.
    Zmienia się wszystko począwszy od zasilania budynku poprzez szafę zbiorczo-pomiarową lokali mieszkalnych i ADM. Wymiana WLZ, szachtu technicznego, itp. W skład ADM wchodzi oświetlenie podstawowe i awaryjne, zasilanie domofonów, gniazd, pom. technicznych, zasilania maszynowni dźwigu, opcjonalnie instalacji oddymiania jeśli takowa jest wymagana. To czy jest wymóg instalacji przeciwpożarowej/odymiania określa biegły strażak w zakresie p.poż. oraz wydaje warunki do projektu a na końcu klepie pieczątkę na projekcie. Jeżeli jest winda to inst. oddymiania będzie wymagana. Budynek będzie musiał mieć wyłącznik p.poż. ze względu na kubaturę. Opcjonalnie strefy oddzielenia pożarowego.
    Na owy zakres jest wymagany projekt budowlany uwzględniający owe czynniki.
    Jeśli już mowa o wymianie instalacji to dochodzi nam wymiana uziemienia zależnie od jej stanu technicznego bądź pomiarów.
    To jaki zakres instalacji ma wchodzić do wymiany trzeba na początku określić - koszty!!!
  • #5
    iTyle
    Level 11  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź .
  • #6
    TWK
    Electrician specialist
    iTyle wrote:
    Mam pytanie czy w starym budynku ( 8 pięter ) podczas kładzenia nowej instalacji elektrycznej (WLZ, oświetlenie klatek, itp.itd.) powinno się również montować instalacje elek. ppoż, np oświetlenie awaryjne ?


    Nie wiemy, jaki jest to budynek. Kwestie dostosowania budynków do przepisów ppoż. reguluje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz.U.2002.75.690 z późn, zm.). Kwestia oświetlenia awaryjnego to § 181., a wyłącznik ppoż. i kwestie dostosowania budynków istniejących to § 207 ust. 2.

    JohnySpZOO wrote:
    określa biegły strażak
    Raczej rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.
  • #7
    iTyle
    Level 11  
    Budynek mieszkalny - 8 pięter + piwnica , 5 mieszkań na piętro, 2 windy, parter jest wykorzystany jako lokal użytkowy. Dodam że budynek jest połączony z drugim budynkiem o takiej samej specyfikacji .