Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak mierzyć ilość energii pozostałej w akumulatorze?

TechEkspert 12 Wrz 2015 16:46 2469 0
 • Jak mierzyć ilość energii pozostałej w akumulatorze?
  Firma Texas Instruments umieściła krótki materiał wideo poruszający tematykę pomiaru ilości energii dostępnej w akumulatorze urządzenia przenośnego.


  Materiał rozpoczyna się od informacji o różnych krzywych rozładowania zależnych od źródła energii, temperatury oraz pobieranego prądu.
  Im większy prąd, tym krótszy czas rozładowania oraz inny kształt krzywej.
  Jak mierzyć ilość energii pozostałej w akumulatorze?

  Oszacowanie pozostałej energii powinno uwzględniać napięcie, prąd oraz temperaturę. Przy zastosowaniu dwóch podstawowych metod, możemy ocenić stopień rozładowania źródła z wykorzystaniem tabeli odwzorowującej napięcie na stopień rozładowania lub wykorzystać zliczanie pobranego prądu w czasie.

  Jak mierzyć ilość energii pozostałej w akumulatorze?

  W przypadku pomiaru napięcia, pomiar należy wykonywać przy braku prądów roboczych, tabela musi uwzględniać nieliniowe rozładowanie akumulatora. Poziom naładowania został porównany do poziomu cieczy w naczyniu. W przypadku kondensatora możemy wprowadzić analogię do naczynia z prostymi ściankami, w przypadku akumulatora napięcie można porównać do poziomu cieczy w kieliszku do Martini.

  Jak mierzyć ilość energii pozostałej w akumulatorze?

  Zliczanie pobranego prądu można porównać do zliczenia objętości cieczy pobieranej lub wlewanej do zbiornika. W tej metodzie musimy znać stan początkowy akumulatora oraz uwzględniać samorozładowanie i temperaturę otoczenia.
  Utrata energii spowodowana samorozładowaniem została porównana do parowania cieczy ze zbiornika.

  TI proponuje rozwiązania sprzętowe pozwalające na śledzenie poziomu naładowania akumulatora. Pierwszym sposobem jest wykorzystanie algorytmu CEDV - skompensowane wykrywanie końcowego napięcia rozładowania. Metoda pozwala na określenie poziomu naładowania 3% i 7%, co daje informację użytkownikowi o kończącej się energii oraz pozwala na synchronizację dla algorytmu liczącego przepływający prąd.

  Kolejny algorytm pozwala na śledzenie impedancji źródła, dzięki pomiarowi napięcia na akumulatorze oraz płynącego prądu. Im mniejsza rezystancja wewnętrzna akumulatora, tym większy stopień naładowania.
  Zwiększenie rezystancji wewnętrznej może świadczyć o zużyciu akumulatora, co pozwala na diagnostykę stanu akumulatora.


  Link


  Źródło:
  http://ti.com/batterygauging
  https://www.youtube.com/watch?v=W4qe4GekPaw