Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Inne] Wkrętarka, zepsuta bateria, ładowarka od laptopa

12 Wrz 2015 20:53 1308 11
  • Poziom 5  
    Witam, na wstępie piszę że mam nadzieję że dobry dział :P
    a teraz sedno problemu, leżą jakieś wkrętarki no name, jedna 14,4v a druga 18 czy 19v , ta 14,4v została już przerobiona na kabel lecz zasilacz był jakiś zwykły i padł, czyli był za słaby , ale ta 2 nie jest przerobiona, i czy miałby sens kupić ładowarkę od laptopa ( jest w okolicy taki który ma tego multum ) i czy to nie było by za mocne ?? do tego parę metrów kabla i tyle :) a czy ta 14,4 v dużo mocy traciła by na akumulatorze samochodowym ? tak przeglądając forum natrafiłem na taki post :)
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator Samochody
    Obie będą działały na akumulatorze żelowym 12V... tą 18V możesz zasilić z szeregowo połączonego 12V i 6V. Zasilacz o odpowiedniej wydajności byłby droższy niż wkrętarka, chyba żebyś zaadaptował zasilacz z PC, ew. możesz wykorzystać modelarski pakiet LiPo 4S (do 14V) lub 5S (do 18V), tylko to też drogo wyjdzie, no i jeszcze potrzeba ładowarki specjalnej.
  • Poziom 5  
    Tzok dzięki, że będą działały to wiem, tylko czy dużo mocy straci gdyby potrzeba było robić coś co jest daleko od gniazdka 220v to sie tą z akumulatorem prze targa i też będzie , brat kupował ładowarkę do toshiby satelite l 750 19v i 20 zł dał , więc nie wdaje mi się że to duże koszta , tylko czy to nie będzie za mocne taka ładowarka dajmy na to 18v 50w czy tam ileś dlatego napisałem ten post :) a czy akumulator może być zwykły ? bo żelowe są ale są one po 500 zł :D kupowane do wózka elektrycznego to wiem :)
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 17  
    Kolego napisz po ludzku co chcesz zrobić bo ja z tego co napisałeś w pierwszym poście nie zrozumiałem nic.
    Jeżeli chcesz ładować akumulator wkrętarki zasilaczem do laptopa w pewnych przypadkach może się to udać. Istnieje jednak niebezpieczeństwo że jeżeli nie ugotujesz baterii to uszkodzisz zasilacz.
    Ale jeżeli chcesz z tej ładowarki zasilać wkrętarkę bezpośrednio to widzę to cienko gdyż przy pierwszym wiekszym obciążeniu układ kontroli obciążenia jaki znajduje się w każdej takiej ładowarce zasygnalizuje zwarcie i ze względów bezpieczeństwa układ prądowy zostanie wyłączony.

Wszystko zależy od tego co i jak często chcesz robić. Jeżeli masz do wywiercenia 2 dziury w drewnie 2 x w miesiącu to na upartego można to zrobić na każdym zasilaczu, nawet na takim który ma tylko 1 A prądu wyjśćiowego. Będzie trochę trwało ale da się. Ale weź pod uwagę że wkrętarka w momencie zatrzymania wirnika na skutek np. przeciążenia chce pociągnąć ze źródła zasilania nawet ponad 20A, więc policz najprościej jak tylko można. 20 A x 18V i masz 360W, więc taki lub zblizony zasilacz musiał byś mieć inaczej bardzo szybko go wykopcisz. I na pewno nie może to być zasilacz impulsowy gdyż jak napisałem wyżej będzie się wyłączał aż za którymś razem wyłączy się na zawsze.
  • Poziom 17  
    Jakiś czas na pewno. Nie mierzyłem ile A " zażyczy "sobie wkrętarka zasilana 18V, to co napisałem o 20 A dotyczyło 12 V. Taką miałem i zasilałem ją właśnie z regulowanego zasilacza przypominajacego spawarkę. 60V 50A. W amperomierzu multimetru brakło zakresu ( 20 A )
  • Poziom 5  
    Elele nie wiesz ale i tak wytłumaczyłeś :D czyli na zasilaczu od laptopa będzie cieńko ale na akumulatorze ta 14,4 ( chyba skill ) podoła ?? to raczej do kręcenia wkrętów, i takich typowych robót w drewnie, jak to na wsi :) do metalu to i tak wiertarka :)
  • Poziom 37  
    Akumulatory żelowe długo nie pociągną.
  • Poziom 5  
    ale w którymś poście wyżej było ( cytat ) ,,Obie będą działały na akumulatorze żelowym 12V... tą 18V" a z tego co wiem to w aucie jest zwykły nie żelowy :)
  • Poziom 37  
    W aucie dopuszcza się duże prądy /rozruch/, zwykłe żeelowe tego nie lubią.
  • Poziom 17  
    Dokładnie. Żelówki mają swoje przeznaczenia w których świetnie się sprawdzają. Ale nie lubią zbyt szybkiego ładowania ( rozkład elektrolitu i bazowanie ) ani rozładowywania dużymi pradami. Na takie numery można sobie pozwolić w przypadku akumulatorów zalewanych zwykłym elektrolitem. Są żelówki które nie boją się takich przypadków i można je traktować jak zwykłe akumulatory, ale obawiam że pytajacy raczej nie będzie chciał wyłożyć 800 - 1200 zł ( zależnie od pojemności i nie mam na mysli np. 40 Ah ) na takie cudo.
  • Poziom 25  
    Mam zbudowany zwykły zasilacz na toroidzie i wkrętarki działają aż miło. Tylko dla wkrętarki 18 na zasilaczu na pusto mam 25V.
    A na aku żelowych to też śmigają - 18v dają np 3x 6v i np 4Ah. Prąd zwarciowy (zatrzymany wirnik) nie ciągnie ciąglę - chwila i wirnik spalony.
    A przewód do wkrętarki ma być w miarę gruby - im niższe napięcie wkrętarki i dłuższy kabel tym grubszy. Zasilanie wkrętarki 12V przewodem głośnikowym to nieporozumienie. Minimum 2,5mmkw, a jak nieco dłuższy to i 4mmkw bym dał.
    Z akumulatora samochodowego to swego czasu można było kupić wkrętarki Bosch 9,6V - idealnie się sprawowały.