Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel FOTOWOLTAICZNY - testowanie, jak?

12 Wrz 2015 20:58 1581 23
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam problem, ponieważ robię układ z panelem fotowoltanicznym i po połączeniu wszystkiego mam problem z jego wytestowaniem. I proszę bez odpowiedzi typu "wystaw go na dwór".

testów muszę dokonać w pomieszczeniu, ponieważ wszystko nie jest jeszcze złożone na amen (prototyp) i same układy pomiarowe (oscyloskop, multimetry) maja swoje stanowiska docelowe.

Wiem, iż panel reaguje na fotony bombardujące półprzewodnik (określona wartość energetyczna za czym idzie określone światło o fali podczerwonej - chyba że się mylę).

Jakim światłem "domowym" mogę uzyskać podobny efekt? Specjalne diody LED, lampy - żarówki, czy inne pomysły? Wiem, ze są specjalne "szafy" do tego testów, ale ich ceny niezaczynające se od tysięcy nie zachęcają.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Słońce daje do 1kW/m2 , żeby coś takiego wyprodukować potrzebujesz źródła światła o wysokiej skuteczności (LED,MH,LPS,HPS) i dużej mocy - kilka kW.
    Budojąc to oswietleniowe monstrum zadbaj o równomierność oświetlenia całego panelu bo przy szeregowym połączeniu najsłabiej oświetlone ogniwo ograniczy prąd.

Oświetlenie spotykane w najjaśniej oświetlonych pomieszczeniach, to mniej niz 1% tego co daje słońce.

Cytat:
    I proszę bez odpowiedzi typu "wystaw go na dwór".
    Zrobisz kosztorys, to sam wymyślisz jakie jest najprostsze najtańsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Ale nie podpowiadam ;)

Cytat:
    testów muszę dokonać w pomieszczeniu, ponieważ wszystko nie jest jeszcze złożone na amen (prototyp) i same układy pomiarowe (oscyloskop, multimetry) maja swoje stanowiska docelowe.
    Oscyloskop da sie przenieść, poza tym mozna podłączyć panel na długich przewodach.

Jest jeszcze jedna mozliwość zrobić zasilacz o charakterystyce symulującej panel i na tym testować resztę.
  • Poziom 10  
    Hmm,

3x 300W halogen dadzą rade. Powierzchnia dużo mniejsza plus ukierunkuje się wiązkę światła.

Powiedz mi, czyli tutaj nie ma znaczenia że to będzie światło z żarówki, anie ze słońca? Długość fali będzie podobna?

Musze przetestować same panele, ale dzięki za pomysł.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Krump napisał:
    mam problem z jego wytestowaniem.

Jakim wytestowaniem? Masz na myśli charakterystykę panela (zalezność napięcia, prądu od oswietlenia i obciązenia)?

Krump napisał:
    I proszę bez odpowiedzi typu "wystaw go na dwór".

Czemu wykluczasz najrozsądniejsze rozwiązanie?

Krump napisał:
    same układy pomiarowe (oscyloskop, multimetry) maja swoje stanowiska docelowe.

OK, ale panel
    jarek_lnx napisał:
    mozna podłączyć panel na długich przewodach.

Podobnie luksomierz.
    Nie wiem po co oscyloskop...

Krump napisał:
    Wiem, iż panel reaguje na fotony bombardujące półprzewodnik (określona wartość energetyczna za czym idzie określone światło o fali podczerwonej - chyba że się mylę).

Do końca nie jest tak jak piszesz - panel FV to nie kolektor słoneczny do CO (rurki wypełnione cieczą) by reagował tylko na składową podczerwoną.

Krump napisał:
    Powiedz mi, czyli tutaj nie ma znaczenia że to będzie światło z żarówki, anie ze słońca? Długość fali będzie podobna?

Pewnie że będzia miało znaczenie, jesli to mają być rzetelne testy panela.

_jta_ napisał:
    Z tych halogenów uzyskasz z 16 000 lumenów - Słońce daje do 98 000 luxów (lumenów na m2).

Nie wiemy jaki to panel, może wielkosci kartki A4 - w takim przypadku może by te halogeny starczyły z zastrzeżeniami jak wyżej (inna charakterystyka widmowa), co gorsza udział IR w promieniowanu żarówki może byc na tyle duzy że ów panel się usmaży...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    Czułość widmowa jest różna dla różnych technologi (mozna znaleźć w internecie) w wielu przypadkach obejmuje pasmo nieco szersze niż widzialne od IR do UV, większość źródeł światła sie nada, halogeny to kiepski pomysł zamienią większość energii na ciepło, a podczerwieni >1,2µm panele nie przetwarzają na prąd, tylko będą sie od tego nagrzewać - co spowoduje spadek sprawności, no i halogeny 3X300W to jest nic, bo potrzebujesz 1kW/m2 mocy światła, a nie 1kW mocy pobieranej z gniazdka.

Cytat:

Mam problem, ponieważ robię układ z panelem fotowoltanicznym i po połączeniu wszystkiego mam problem z jego wytestowaniem.
    A czym jest to wszystko, do testów potrzeba tylko woltomierza, amperomierza i regulowanego sztucznego obciążenia, jak nie chesz szukać MPP ręcznie, to regulatora MPPT.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Panel powinien wytrzymać światło żarówki, ale pod warunkiem bardzo równego oświetlenia wszystkich ogniw połączonych ze sobą szeregowo - potrzeba, żeby wszystkie dawały taki sam prąd, bo jeśli któreś daje mniejszy, to jest podgrzewane przez wszystkie pozostałe, i to ciepło dodaje się do mocy żarówek. Z powodu tego zjawiska panele projektuje się tak, by wytrzymały kilka razy większą moc cieplną, niż daje Słońce. Ale jeśli gęstość mocy światła ma być taka, jak ze Słońca, a do tego dojdzie IR i podgrzewanie przez prąd, to w sumie może już być za dużo. Można wyeliminować IR ze światła żarówki stawiając na drodze światła przezroczystą kuwetę napełnioną roztworem siarczanu miedzi.

Ale można chyba inaczej, jeśli już sam panel musi być w pomieszczeniu, i to w takim miejscu, gdzie Słońce nie zagląda: wziąć kilka dużych luster (takich o metrowych rozmiarach) i ustawić tak, by skierować światło Słońca na panel - można uzyskać nawet jaśniejsze oświetlenie, niż daje samo Słońce, kwestia użycia odpowiedniej ilości luster.

Co do zakresu widma, który fotoogniwa przetwarzają na prąd, to chyba potrzebna jest długość fali poniżej 1um - bo taka długość fali odpowiada szerokości przerwy energetycznej w krzemie; a nawet potrzeba nieco mniej - w krzemie część energii fotonu musi zamieniać się na fonony, bo wierzchołki pasma podstawowego i wzbudzonego odpowiadają różnym pędom i coś musi zabrać różnicę pędów (z tego powodu krzem nie nadaje się do robienia LED-ów, nawet IR - część, albo i cała energia z rekombinacji elektronu i dziury zamienia się na fonony, żeby zabrały różnicę pędów).
  • Poziom 10  
    Ok, wszystko rozumiem, mi raczej chodziło o sprawdzenie, panelu wielkość kartki A5, ponieważ wydaje mi się, iż nie działa, a ciężko go sprawdzić w pracowni.
  • Poziom 10  
    Właśnie w ten sposób sprawdzałem tylko że przy 180W i nic nie pokazywał, może za mały zakres/czułość dla multimetru NEO 94-001. Sprawny panel (a ten prosto z pudełka w sumie) powinien dać prąd rzędu kilku set miliamperów a ten nic nie pokaz na mikro
  • Poziom 10  
    O na to nie wpadłem, sprawdzę, ale dopiero w niedzielę.
  • Poziom 22  
    Nie wytrzymalem: panel FOTOWOLTAICZNY a nie woltaniczny. Od zjawiska, ktore zauwazyl pan Volta a nie pan Voltan.
    Przepraszam, ale to jest tak nagminny blad, ze musialem napisac.
  • Poziom 12  
    Ja niedawno zakupiłem u chińczyków kilka paneli fotowoltaicznych wielkości 80x80mm, panele dają 5V i 80-100mA, całkiem nieźle. Po testach w domu przy zwykłej świetlówce (ale bezpośrednio przy samej świetlówce) daje napięcie 5V i po podłączeniu obciążenia do 30mA daje radę.
    Po założeniu dodatkowo kondensatora rzędu kilkudziesięciu uF jest jeszcze lepiej. Na zewnątrz nawet przy słabym słońcu panele dają tych 80mA.
    Dlatego wydaje mi się że masz uszkodzone te ogniwa. I nie wiem po co ci ten oscyloskop do tak prostego pomiaru tego ogniwa. Wystarczy zwykły multimetr może dwa, jakiś potencjometr i ogniwo. Wyjść z tym na zewnątrz i sprawdzić czy daje wogóle jakieś napięcie.
  • Poziom 12  
    Podłączyłem potencjometr, diodę. Zmieniając opór na pot. mierzył prąd przeplywajacy przez niego. Ogólnie mam to do ładowania baterii li-ion. A raczej do dładowywania akumulatora.
  • Poziom 43  
    Do testowania paneli potrzeba lamp MH o mocy 1000W na każdy metr kwadratowy powierzchni. To mniej więcej odpowiada mocy i jasności dostarczonej przez słońce.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Do testowania paneli potrzeba lamp MH o mocy 1000W na każdy metr kwadratowy powierzchni. To mniej więcej odpowiada mocy i jasności dostarczonej przez słońce.
    Słońce daje do 1kW/m2, a lampa MH 1kW nie ma sprawności 100%.
  • Poziom 43  
    jarek_lnx napisał:
    Cytat:
    Słońce daje do 1kW/m2, a lampa MH 1kW nie ma sprawności 100%.
    Dlatego napisałem "To mniej więcej odpowiada mocy i jasności dostarczonej przez słońce"
  • Specjalista elektronik
    Słońce daje około 1400W/m2 ponad atmosferą; mam wrażenie (ale mogę źle pamiętać), że przez atmosferę w najlepszych warunkach (Słońce w zenicie, idealnie przejrzyste powietrze) przechodzi około połowy z tego - co prawda do powierzchni Ziemi dociera około 1000W/m2 (w sprzyjających warunkach), ale część tego to światło rozproszone w atmosferze, albo podczerwień emitowana przez atmosferę. Lampa MH pewnie ma sprawność poniżej 50%, więc nawet z idealnymi reflektorami nie dorówna Słońcu.
  • Poziom 43  
    Tu nie chodzi o dorównanie Słońcu, lecz o sposób testowania. Czytaj ze zrozumieniem.
    Czytaj tez swoje posty, napisałeś trzy i w każdym co innego.
  • Poziom 10  
    W warunkach domowych nie da się tego przetestować. Trzeba zakupić strzęt specjalistyczny.