Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Lubartów MK232 sposób na uszkadzające się koła zębate

staszek z orawy 12 Wrz 2015 21:00 8169 1
 • #1
  staszek z orawy
  Poziom 13  
  Witam,
  Standardowy problem w tego typu mechanizmu to uszkodzone koła zębate dowijania i koła zamachowego.
  Unitra Lubartów MK232 sposób na uszkadzające się koła zębate
  Objaw jak wszyscy znamy to wciąganie taśmy. Dostępność do nowych kół zębatych jest utrudniona, ceny zawyżone, a oryginały z racji upływu czasu i właściwości samego tworzywa są niepewne. Skutecznym i tanim rozwiązaniem okazuje się być druk 3D. Warunek - dobra drukarka; optymalnie stereolitografia. Komplet kół zębatych po wydrukowaniu jak na poniższej fotografii.

  Unitra Lubartów MK232 sposób na uszkadzające się koła zębate
  Poniżej kolejno: zamontowane koło zębate dowijania taśmy na wałku dźwigni i nasunięte małe koło zębate na wałku koła zamachowego.
  Unitra Lubartów MK232 sposób na uszkadzające się koła zębate Unitra Lubartów MK232 sposób na uszkadzające się koła zębate

  Na koniec złożony cały mechanizm.
  Unitra Lubartów MK232 sposób na uszkadzające się koła zębate
  Oraz magnetofon uratowany w ostatniej chwili przed śmiercią ze złomowiska.
  Unitra Lubartów MK232 sposób na uszkadzające się koła zębate
  Finalnie wymaga skorygowania prędkość przesuwu taśmy i sprężyna dociskowa dźwigni koła dowijania (w moim przypadku stara sprężyna ma zbyt mały współczynnik sprężystości).
  Ocena: magnetofon działa poprawnie, cichobieżność przekładni na wysokim poziomie, przewijanie działa.
  Koszt: nie licząc wkładu własnego w reverse engineering od podstaw (pomiar parametrów koła zębatego, projektowanie itp.), sam materiał na wydruk 2 szt. to poniżej ... 20 gr(!). Plików * stl kół zębatych z wiadomych przyczyn nie udostępnię aczkolwiek zachęcam do eksperymentowania z pomiarem :)
  Uwaga: koła zębate nieznacznie zmodyfikowałem z racji ograniczeń druku 3D bez stereolitografii.
  Pozdrawiam
  S.
 • Computer Controls
 • #2
  staszek z orawy
  Poziom 13  
  Po pewnym czasie nadeszła chwila refleksji nad udoskonaleniem powyższego tematu :https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3087598.html.
  Wady zauważone w pierwotnym wykonaniu to:
  1) konieczność zamiany sprężyny dociskowej,
  2) występująca czasami hałaśliwość przekładni (trudności z uzyskaniem należytej powtarzalności procesu druku 3D),
  3) możliwość lokalnego złego zazębiania się zębów małego i dużego koła zębatego, co prowadziło do słyszalnego przeskakiwania od czasu do czasu podczas pracy,
  4) niewielkie ale pojawiające się bicie promieniowe dużego koła zębatego,
  5) w moim egzemplarzu wystąpił problem z przewijaniem wstecz ale z powodu zużycia i zmniejszonego tarcia pomiędzy powierzchniami czołowymi koła zamachowego, poprzez koło pośredniczące z nakładką gumową i zespół kół talerzyk - rolka.

  Poprzez poprawę parametrów druku, surowy reżim kontrolny gotowych kół, udało się wyeliminować punkt 1.

  Wady określone w pkt. 2 - 4 dość skutecznie usunął nowy materiał zastosowany na druk mniejszego koła zębatego (osadzane na wałku koła zamachowego). Nowe mniejsze koło jest elastyczne, ma gorzej zarysowany profil zęba i pomimo początkowych obaw o poprawną współpracę kół, sprawuje się wręcz znakomicie. Jedyną przyczyną hałasu podczas pracy przekładni jest teraz ... sam silnik. Przekładnia pracuje bezgłośnie, na oryginalnej sprężynie.
  Jednak jest minus - takie koło jest znacznie droższe w druku nie tylko pod względem materiałowym, ale także mogącymi się pojawiać częściej ubytkami w druku co dyskwalifikuje dane koło.
  Na poniższych fotografiach widać nowe (stare) koła niebieskie, i żółte koło elastyczne.
  Unitra Lubartów MK232 sposób na uszkadzające się koła zębate Unitra Lubartów MK232 sposób na uszkadzające się koła zębate Unitra Lubartów MK232 sposób na uszkadzające się koła zębate Unitra Lubartów MK232 sposób na uszkadzające się koła zębate
  Pozdrawiam,
  S.