Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner Pioneer F 504 - Problem - Tuner bardzo sie grzeje

13 Wrz 2015 00:25 2565 10
  • Poziom 6  
    Witam serdecznie wszystkich forumowiczow. Z gory pisze ,ze nie jestem elektykiem/elektronikiem i zbytnio nie znam sie na tych sprawach.
    Zakupilem ostatnio tuner Pioneer F 504 Rds. Wszystko dziala idealnie poza jednym faktem. Tuner po okolo 3 godzinach ciaglego uruchomienia bardzo sie grzeje w tylnim lewym rogu. Wyglada to tak ze po pierwszej godzinie grania jest cieply , po dwoch goracy a po trzech juz bardzo goracy.

Rozkrecilem obudowe i zobaczylem iz to transformator jest taki goracy.

W miejscu ponad nim jest okopcona gora na pokrywie.

Czy da sie to naprawic?

Dziekuje bardzo za wszelkie porady :)
  • Poziom 39  
    Masz sprawny sprzęt, a szukasz dziury w całym. Tak dobrany transformator i zwyczajnie się nagrzewa, także przyciągając kurz stąd czarna pokrywa u góry.
    Załóż obudowę, skręć i ciesz się muzyką. :)
  • Poziom 6  
    Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz. Zdziwil mniie po prostu fakt, ze urzadzenie ktore pobiera 20 w z pradu moze tak sie nagrzewac. Rozumiem wzmacniacz , ktory ciagnie kilkaset ale taka popierdolka?
  • Poziom 31  
    Przegrzewanie transformatora w Tunerze Pioneer F 504 wynika z faktu, że sieciowe napięcie zasilania może przekraczać (zwłaszcza w godzinach nocnych) wartość znamionową napięcia transformatora (max. 230 V).
    Przekroczenie wartości znamionowego napięcia zasilania transformatora (indukcja magn.-B w rdzeniu transformatora, osiąga pułap nasycenia), wiąże się z niewspółmiernym do napięcia wzrostem prądu magnesującego (biegu jałowego). W efekcie, nawet nieobciążony transformator osiągnie nieprzyjemny przyrost temperatury. Obniżenie napięcia zasilania, jest jedynym i skutecznym sposobem, w Twoim opisywanym przypadku.
    Ponieważ zakładam, że przeróbka tunera polegająca na wymianie transformatora, lub przewinięciu (dowinięcie uzwojenia pierwotnego) byłaby rozwiązaniem dewastującym ładny sprzęt, proponuję zasilić tuner wykorzystując mały zasilacz 230VAC/(kilkanaście) VAC (transformator, taki do kontaktu w obudowie plastikowej), łącząc jego uzwojenia szeregowo. Otrzymany, po tak prostej przeróbce wewnątrz zasilacza, układ autotransformatora obniżającego napięcie i zasilającego cały tuner, rowiązałoby Twój problem.
    Nie podałeś modelu Twojego tunera (zał.):
  • Poziom 6  
    Dziekuje za konkretna odpowiedz. Bardzo mi pomogles. Moj model to F-504RDS. Jesli chodzi o zasilacz 230Vac to moglbys podac linka do jakiegos takiego zasilacza ktory powinienem kupic? Szukalem na internecie , ale tego jest masa i nie wiem , ktory bylby odpowiedni. Bylbym bardzo wdzieczny.

Ciekaw jestem czy wszystkie inne tunery Pioneera z lat 90 maja zastosowany podobny transformator jak w moim modelu i czy taka operacje by trzeba bylo przeprowadzac na wszystkich modelach?
  • Poziom 10  
    Witam.

Mam F-656MKII, nagrzewa się tak samo, a gra od roku praktycznie całymi dniami i nic się z nim nie dzieje. Jak chcesz kupować autotransformator, to kup, ale moim zdaniem to przerost formy nad treścią.
  • Poziom 39  
    Jakie napięcie zasilania widnieje na tabliczce znamionowej ? O to chodziło Koledze @januszx3 pytając o destynację sprzętu :) .

Część transformatorów jest tak skonstruowana że mocno nagrzewa się i nie ma co zmieniać/przerabiać gdy działa w pełni .
  • Poziom 6  
    Juz podaje :
    a.c. 220-230 volts
    50/60hz 20 Watts
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Do wykonania proponowanego w poście #4, autotransformatora obniżającego napięcie zasilające twój tuner, zastosowałbym mały, ale wystarczającej mocy transformatorek sieciowy np. TS4/023 i wsadziłbym do typowej obudowy plastykowej Z10 ( patrz zał. ilustr.).
    Tuner Pioneer F 504 - Problem - Tuner bardzo sie grzeje Tuner Pioneer F 504 - Problem - Tuner bardzo sie grzeje
    Nie szukałbym gotowego, zasilacze transformatorowe stają się rzadkością, sklepy oferują duży wybór lekkich zasilaczy impulsowych.
    Układ połączeń, tak jak podałem w poscie #4, wykonaj poprawnie.
    Musisz wykonać próbny pomiar napięć. Zasil uzwojenie pierwotne z 230V, uprzednio wykonując połączenie szeregowe. Poprawnym połączeniem początków i końców otrzymasz sumę napięć na szeregowo połączonych uzwojeniach. Po tej próbie, tak szeregowo połączone uzwojenia zasilisz z sieci 230V i masz autotransformator obniżający napięcie.
    Do zabezpieczenia obwodu zasilania, wygodne są bezpieczniki polimerowe PPTC, np.:
    http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_category=100...1362&used_params=617%3A63097%3B743%3A29952%3B
  • Poziom 6  
    Dzieki bardzo za pomoc i za poswiecony czas.
  • Poziom 32  
    Ja nie chcę podkopywać wielkiej wiedzy elektronicznej januszx3, chylę czoła, jednak skłaniam się tez ku zdaniu servis -av .
    Jako użytkownik różnego sprzętu napiszę swoje spostrzeżenie.
    Tuner jest niski ( płaski) i ma obudowę zamkniętą, tak jak zamknięta jest pokrywa odtwarzacza CD, z którym ma dość podobne zasilanie i zużycie prądu. Jednak Cd tak się nie grzeje, ponieważ zazwyczaj jest sporo wyższe i ciepło inaczej się rozchodzi. Można by dodać nawet argument że powinien bardziej grzać bo jest silniczek i laser który rozgrzewa przecież mocno płytę, wyjście optyczne, ba są odtwarzacze mające dwa zasilacze, jeden do toru audio i drugi do napędu.
    Natomiast w przypadku odtwarzaczy DVD też zamknięta obudowa jak w cd, urządzenie bardziej się znów grzeje( porównywalnie z tunerem, bo jest bardzo płaskie( taka moda), wiec mocniej nagrzewa środek i obudowę.

Skoro są skoki napięcia, które powodują nagrzewanie ( no ale przecież same skoki nie powodują faktu że transformator się grzeje) warto zastosować listwę filtrująco przepięciową . Zresztą nie tylko z tego powodu warto mieć zabezpieczenie sprzętu taką listwą lepszą, lub nawet podstawową.
    Przy stabilnym, czystym prądzie z drogiego profesjonalnego kondycjonera , sprzęt też się grzeje, ocena jak i czy zbyt mocno, jest kwestia subiektywną.