Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PA12 - Kontrola napięcia w akumulatorach Makita

tukson 13 Wrz 2015 11:26 1227 3
  • #1 13 Wrz 2015 11:26
    tukson
    Poziom 11  

Witam,

W akumulatorach makita są dwa elementy, które służą do kontroli temperatury.
    Jeden do termistor.. drugi to, nazwijmy "termowyłącznik".

Schemat akumulatora 14,4V, PA14 znalazłem w innym wątku i wygląda tak:

PA12 - Kontrola napięcia w akumulatorach Makita
    (przepraszam, nie mogę teraz znaleźć w jakim wątku i podać źródła)

I mam pytania:
    - czy w akumulatorze 12V (PA12).. jest również termistor 18K? Powiem, że ciężko go w Polsce kupić.
    - co to za element który rozłącza (lub załącza) obwód przy 70 stopniach? Bo bezpiecznik termiczny to raczej nie jest - bo te, które widziałem są jednorazowe.

A pytania wiążą się z tym, że potrzebuje zrobić akumulator, który można by ładować ładowarką makita.

Swoją drogą... jeżeli ładowarka jest opisana, że ładuje aku 7.2-14.4V. To na jakiej zasadzie rozpoznaje jakie powinno być maksymalne napięcie ładowania?
    Bazuje wyłącznie na prądzie i temperaturze?

pozdrawiam

Z góry dziękuje
    Artur

• #2 14 Wrz 2015 00:26
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

Jest to jednak bezpiecznik termiczny jednorazowy - działa awaryjnie w przypadku gdy kontroler ładowania nie wyłączy procesu ładowania np. w przypadku uszkodzonych akumulatorów i nagłego wzrostu temperatury.

Takie zadziałanie jest traktowane jako ostateczne a akumulator jest traktowany jako nienaprawialny.

Ten termistor jest jako pomiar deltyT a deltaU jako pomiar napięcia akumulatora tworzy to automatykę ładowania oraz wykrycia zakończenia ładowania.

• #3 04 Lis 2015 16:14
    Maxiuk
    Poziom 11  

Witaj kolego Hd-VIDEO padł mi właśnie akumulator w makicie 14,4 ni cd chciałbym wymienić ogniwa mam kilka pytań czy mogę je lutowac oczywiście w jak najkrótszym czasie.Stary akumulator pokazuje 14.4v czy to nie jest przypadkiem wina tych czujników i jak je sprawdzić żeby po zamontowaniu nowych ogniw dalej to samo.

• #4 05 Lis 2015 00:40
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

Akumulatorów nie wolno lutować tylko zgrzewać - chyba, że maja przymocowane już blaszki do lutowania w pakiety.

Czujniki to jak wyżej termistor do wykrywania końca ładowania, termik - gdy awaria akumulatora.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME