Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proszę o poradę - dobranie kolumn do końcówki Behringer Nu6000 dsp.

paranza 13 Sep 2015 14:10 1254 12
 • #1
  paranza
  Level 10  
  Witam,
  proszę o rady i wszelkie sugestie, łącznie z doborem kolumn do podanej w temacie końcówki mocy.

  Behringer Nu6000 dsp, posiadam od niedawna, podczas próby przy pierwszych kilku minutach użytkowania, spaliłem 2 kolumny 1400 W, 8 Ohm(nisko budżetówki firmy Tompol, faktycznie może z 500 w RMS). Całą sytuacja w zasadzie przez własną głupotę, mimo świadomości ogromnej różnicy mocy miedzy kolumnami a końcówką(chociaż liczyłem że amp przy ustawionych 20% mocy jednak kolumn nie spali). Całość była zastosowana do nagłośnienia 4 mikrofonów(2x wokal, werbel i stopa).

  Poniżej podaję podstawową specyfikacje sprzętu i dołączam link.

  2 kanały, w stereo po 3100W na stronę przy 4 Ohmach, 1600W przy 8.

  http://www.behringer.com/assets/NU6000DSP_NU3000DSP_NU1000DSP_M_EN.pdf

  Pozdrawiam i czekam na jakieś info.
 • #2
  DjSzymon
  Level 15  
  Jaki budżet, używane/nowe?
 • #3
  paranza
  Level 10  
  Dzięki za zainteresowanie. Z budżetem, z ciężkim sercem max 3-4 tys. Mogą być używane lub nowe, w zasadzie bez różnicy jeśli używane byłyby lepszej klasy i posłużyły dłużej.
 • #4
  PANICZKAMIL
  Level 39  
  2x wokal, werbel i stopa pachnie mi zestawem 2+2 a od biedy pełnopasmowe kolumny. Czy dobrze kombinuję? Masz już jakieś kolumny czy wszystko spalone i trzeba szukać? Do stacjonarnej instalacji czy ma być mobilne? Co chcesz tym nagłośnić/ przez co nie chcesz być zagłuszony?
 • #5
  paranza
  Level 10  
  Cześć, na pewno 2 kolumny, bo takie rozwiązanie bardziej mi pasuje. Nie myślałem nad tym czy 2 czy 3 drożne, sensowniejsze pewnie byłoby zastosowanie 3 drożnych jeśli w grę wchodzi dość szerokie spektrum, tyle że w podobnej cenie chyba łatwiej wyciągnąć coś bardziej konkretnego w 2 drożnych. Kolumn jeszcze nie rozbierałem ale podejrzewam że poszło wszystko w środku bo były całkowicie ciche, czasem zaskrzeczał głośnik basowy. Kolumny nie będą przenoszone, wszystko służy tylko i wyłącznie do nagłośnienia poszczególnych elementów na sali prób. Nagłaśniane mają być jak pisałem, 2 może 3 wokale, stopa i werbel. Na próbie górują główni
  e gitary. Wcześniej stosowałem do wokali 2 kolumny aktywne VoiceKrafta 150W, na podbicie stopki i werbla amp noname ok 120W na stronę, z czego faktycznie może z 50 oraz wymienione na samym początku kolumny Tompol'a.
 • #6
  PANICZKAMIL
  Level 39  
  Stopy "nie poczujesz" bez subbasów. Kupisz w miarę mocne 2x15" + driver, postawisz na ziemii wokal zniknie, kupisz mocne 2-3 drożne kolumny i wrzucisz na statyw - wokal się poprawi ale stopa zniknie. Idealne dla Ciebie by było używane 2+2, czyli 2 subbasy i 2 satelity tym bardziej, że masz czym zasilić.
 • #7
  paranza
  Level 10  
  Tylko jak to najlepiej spiąć przy 2 kanałowym wzmacniaczu? A jeśli już to mimo to co dobrać i jakiej mocy? Błędem z mojej strony było pokuszenie się o końcówkę 2 kanałową z taką mocą na stronę, nie mając odpowiednich kolumn. Już lepiej bym wybrał kupując BEHRINGER NU4-6000. t.j 4 kanałówkę, przy 8 Ohmach bodajże 400W na kanał i wtedy Twój pomysł byłby idealny, ale mądry Polak po szkodzie ;)
 • #8
  alojzy7719
  Level 36  
  paranza wrote:
  Cała sytuacja w zasadzie przez własną głupotę.


  ... którą przede wszystkim było kupno tego gó....a, co nawet koło kolumny nie stało. Te 500W (RMS?) to też bardzo wątpliwe...
 • #9
  PANICZKAMIL
  Level 39  
  Tompole mają dobrą wartość opałową...

  Jak masz spiąć - w Twoim przypadku tylko zestaw 2+2 w MONO czyt. satki/pełne pasmo na kanale A a na kanale B basy. Końcówka chyba ma opcje crossovera oddzielnego na każdy kanał?
 • #10
  paranza
  Level 10  
  Panowienie zdaję sobie sprawę z marności tych kolumn, niemniej te 5-6 lat temu, nie było mnie na nic innego stać, a wtedy za końcówkę 240W i 2 takie kolumny zapłaciłem 1000zł, wiec było nawet warto.

  PANICZKAMIL, tak końcówka ma wbudowany crossover i można ustawić to tak jak mówisz, po danej częstotliwości na kanał. Tylko jak to wygląda z fizycznym spięciem całości - połączenie obu kolumn na kanał jakąś przejściówką(praktycznie sam to mogę zrobić, tyle że nie widziałem takiego rozwiązania), w takim wypadku kolumny 4 omowe, jakiej mocy, jakiś konkretny model? Mam jeszcze możliwość zwrotu sprzętu i wzięcia podobnego wzmacniacza 4 kanałowego, tyle że to raczej w ostateczności, bo jestem ograniczony czasowo.
 • #11
  PANICZKAMIL
  Level 39  
  Kolumny mają zazwyczaj 2 gniazda połączone ze sobą równolegle - wpinasz się w jedno gniazdo i do drugiego podłączasz następną kolumnę i np. 2 kolumn 8ohm po 600w robi się 1x1200/4ohm i to zapinasz na kanał A albo B.

  Ja bym jednak zwrócił tego 6000 i wziął 4 kanałowego - kolumn o mocy 2kW 4ohm pełnopasmowych po prostu nie ma. Czemu 2kW - po prostu podali max moc, czyli RMS będzie około 2x1kW na 8r i 2x2kW na 4r.
 • #12
  paranza
  Level 10  
  Dzięki za pomoc! Spróbuję ten sprzęt jednak wymienić i dobrać 2 kolumny basowe i jakieś 2 wysoko-średnio tonówki.
 • #13
  PANICZKAMIL
  Level 39  
  Będzie to rozsądniejsze bo będziesz mógł sobie w razie grania na 4x szerokopasmówki zrobić strefy np. ściszyć przy stołach bo marudzą itp ;)