Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Estrada DIY na GDS 30/30 i GDWT 9/80, jaka konfiguracja?

Davidsondv 13 Wrz 2015 15:35 1755 23
  • #1 13 Wrz 2015 15:35
    Davidsondv
    Poziom 15  

Witajcie! Mam do was kolejne pytanie, posiadam popularne kolumny ZG603, które służą mi do gry na imprezach okolicznościowych, jako że ich wygląd nieco odbiega od tej epoki :D chciałbym je przerobić na coś mniejszego-wygodniejszego do transportu oraz żebym mógł je postawić na statywach.

Nie mam zbyt dużego budżetu, więc w grę nie wchodzi wymiana głośników na inne, druga sprawa jest taka, że te nie tak dawno regenerowałem.
    Do dyspozycji posiadam:
    4x GDS 30/30
    4x GDWT 9/80

Moje pytanie do was, w jakich obudowach je najlepiej zamknąć?
    4x (1xGDS, 1xGDWT)
    2x (2xGDS, 2xGDWT),
    zdaje sobię sprawę, że druga opcja będzie mniej kosztowna, jeśli macie jakieś inne propozycję chętnie wysłucham.

Rozważałem jeszcze opcję zrobienia tylko dwóch kolumn z jednym gds i gdwt na sztuke takich jak tutaj https://obrazki.elektroda.pl/3930786700_1292348920.jpg , mianowicie nie wiem czy dadzą radę.

Do napędzania zestawu używam eltrona 100u, który również przeszedł generalny remont wymiany kondensatorów i układu przedwzmacniacza.

Z góry dzięki.

• #2 13 Wrz 2015 18:36
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Do czego masz zamiar używać tych kolumn? Do dyskotek? Jeśli już to bardzo budżetowych i niewielkich...
    Jeden GDS plus 1x GDWT to raczej odsłuch niż główna kolumna w takim zastosowaniu. Dwa GDS w jednej obudowie to lepszy (chociaż nadal niezbyt nisko schodzący) bas.
    Pojedynczy GDS plus 1xGDWT może zaistnieć jedynie jako nadstawka dla dość sprawnego subbasu - ok. 100-150W min.

• #3 13 Wrz 2015 18:51
    Davidsondv
    Poziom 15  

Do tej pory zagrałem sporo 18'stek, imprez, a nawet wesele na poczciwych trumnach zg603 (2x gds, 2x gdwt) i nikt nie narzekał na dźwięk, a wręcz przeciwnie, byli zadowoleni z muzyki i chcieli kontakt do mnie. Imprezy zazwyczaj nie przekraczają ok. 70 osób.
    Po prostu chciałbym wykorzystać głośniki które mam w zg603, i stworzyć z nich nie dużym kosztem ładne nowe kolumny - jak już pisałem wcześniej głośniki są po regeneracji. Myślę, że nie stracę na dźwięku względem zg603, a wręcz powinienem zyskać bo z tego co się orientuje trumny były za duże do tych głośników.
    Móglibyście mi napisać jak najlepiej rozłożyć te głośniki? W dalszej przyszłości przewiduje zakup subbassu, lecz póki co jest to temat odległy, dlatego musze pozostać na tym co mam aktualnie.

• #4 13 Wrz 2015 19:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Davidsondv napisał:
    jak najlepiej rozłożyć te głośniki?

398216 Usunięty napisał:
    Dwa GDS w jednej obudowie
    - Czyli pozostawić układ jaki był.
    Zmienić tylko kształt samej obudowy - robiąc wyższą (w stosunku do ZG603), ale węższą.

Kolumny będą dzięki temu smuklejsze (lepiej wyglądają) i przy okazji na takiej samej wysokości podstawy zagrają dalej. Objętość w sumie nie więcej jak 80 litrów netto (bez pojemności zajmowanej przez głośniki i tunel BR). Sam tunel BR powinien mieć powierzchnię nie większą niż 30% powierzchni (łącznej) powierzchni membran.

• #5 13 Wrz 2015 19:23
    Davidsondv
    Poziom 15  

Czyli zostawić 2x gdwt, tak jak są? Bo widziałem wiele projektów na 2xgds z jednym gwizdkiem, i gdzieś równiez przewinął mi się wątek że spl w przypadku jednego gdwt się wyrówna.
    np. https://obrazki.elektroda.pl/6_1229801800.jpg
    np. https://obrazki.elektroda.pl/1419465000_1337688852.jpg

Co do kwestii ustawienia, potrzebne będą jakieś statywy? Zakładam że wysokośc kolumny będzie wynosiła max. 100cm.

• #6 13 Wrz 2015 20:41
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

https://obrazki.elektroda.pl/1419465000_1337688852.jpg Ten projekt byłby najlepszy - ale sam pisałeś, ze chcesz "tanim kosztem" - a w tym wypadku musiałbyś dokupić GDWT 12-19/100 FP 8 Ω no i oczywiście przerobić (a raczej zrobić od nowa) zwrotnicę.
    Kolumna 100 cm na statywie - niby można, ale na pewno nie na byle jakim. No i podejrzewam, ze samemu byłby problem z założeniem jej na statyw... Można się posiłkować w ostateczności jakimiś stolikami pod nie, a w przyszłości jak dojdą niskie (subbasy) można by tak pomyśleć, żeby można je było wykorzystać w roli podstawki - przy niezbyt wysokiej scence powinno być ok. (Głośnik wysokotonowy powinien być ponad głowami ludzi na parkiecie)

• #7 13 Wrz 2015 23:40
    Davidsondv
    Poziom 15  

Mógłbyś mi zasugerować jakieś konkretne wymiary do których bym się dostosował, gdyż nie wiem na co zwrócić uwagę.
    Co do BR, w kolumnach które wysłałeś, znajduje się on na dole. Pytanie, jak daleko ma być wysunięta płyta do środka?

Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

Przeliczyłem wszystkie koszty związane z budową kolumn, oraz czas jaki musiałbym poświęcić i stwierdziłem, że nie będę ich budował.

Powiedzcie mi, czy warto zamienić zg603 na rzecz Reloop RSP-10 + subbass za kilka imprez.

• #8 14 Wrz 2015 20:38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Czyli jednak przebudowujesz...?

Davidsondv napisał:
    Prawdopodobnie tak zrobię, coś jak na tym zdjęciu tylko, że:
    - zamiast horn'a 2x 9/80
    - między gds dwa br,

• #9 14 Wrz 2015 21:52
    Davidsondv
    Poziom 15  

Początkowo chciałem kupić reloopy rsp10, ale zapoznałem się ze zdaniem ludzi na forum i stwierdziłem że nie zagrają tak jak te głośniki. A jak mam je sprzedać za grosze, i dokładać fortunę to wolę dołożyć 100-150zł i dać im nowe życie.

Czy jest tutaj ktoś, kto pomógłby mi z wymiarami skrzyni?

• #10 14 Wrz 2015 23:01
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

398216 Usunięty napisał:
    Objętość w sumie nie więcej jak 80 litrów netto (bez pojemności zajmowanej przez głośniki i tunel BR). Sam tunel BR powinien mieć powierzchnię nie większą niż 30% powierzchni (łącznej) powierzchni membran.
    Masz pojemność. Rysujesz wstępnie sobie płytę czołową z uwzględnieniem usztywnień (z czego masz zamiar robić obudowy? Sklejka byłaby lepsza (lżejsza niż taka sama obudowa z paździerza, czy MDF'u - musiałby być co najmniej 18mm - , trwalsza, no i łatwiej wykonać...) i można dać ją 15mm plus usztywnienia i listwy na narożnikach wewnątrz.) głośników i otworów BR. Potem liczysz jak musi być głęboka i sprawdzasz, czy takie wymiary Ci pasują. Jak nie - poprawiasz. Następnie dodajesz do wyliczonej skrzynki pojemność jaką zajmą otwory BR (długość można dać większą niż w podobnych projektach na tych głośnikach i w podobnej pojemności obudowy) dodajesz kilka cm do któregoś z boków, żeby uzyskać żądane 80 litrów netto i już. Po złożeniu całości można tylko sprawdzić jak wyszło strojenie (zawsze wyjdzie inaczej niż w symulacji czy z obliczeń) i ewentualnie skorygować długością tuneli (dlatego pisałem, ze mogą być dłuższe).
    Chcesz mieć kolumny - wykaż się ;)
    Na pewno gdy włożysz w nie więcej zaangażowania będą lepiej grać :).

• #11 14 Wrz 2015 23:07
    Davidsondv
    Poziom 15  

Materiałem będą płyty ze starych mebli 18mm.
    Rozumiem ze od zewnętrznych wymiarów musze odjąć po 18mm żeby obliczyć pojemność, jakiej średnicy br?

• #12 15 Wrz 2015 13:25
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Davidsondv napisał:
    Materiałem będą płyty ze starych mebli 18mm.
    Wiem,. ze tanio, ale nieco bez sensu... Pracy tyle samo, a (jak wspominałem wcześniej) więcej dźwigania i nędzna trwałość. Nawet jak byś posklejał na żywicę epoksydową, pozakładał narożniki - zawsze istnieje prawdopodobieństwo, ze przy przenoszeniu o coś uderzysz - Płyty z paździerza są kruche, więc odpaść może cały narożnik. Sklejka co najwyżej się lekko wgniecie.
    Davidsondv napisał:
    Rozumiem ze od zewnętrznych wymiarów musze odjąć po 18mm żeby obliczyć pojemność, jakiej średnicy br?
    Musisz. "Gra" pojemność, a nie wymiary zewnętrzne.

• #13 15 Wrz 2015 15:56
    Davidsondv
    Poziom 15  

Płyty wiórowej mam pod dostatkiem, przy zakupie mdf musiałbym podwoić koszt całej inwestycji, i nie zabardzo mi się to kalkuluje, nikt nie zapłaci mi więcej za kolumny tylko dlatego, że będą z mdf, a w przyszłości mam zamiar zainwestować w nadstawki + subbassy.

Chyba że... ile najmniej musiałbym zapłacić za nadstawki?

• #14 15 Wrz 2015 16:26
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Chyba czytałeś nie zwracając uwagi na sens tego co czytasz...

398216 Usunięty napisał:
    Sklejka byłaby lepsza (lżejsza niż taka sama obudowa z paździerza, czy MDF'u - musiałby być co najmniej 18mm - , trwalsza, no i łatwiej wykonać...
    Zalecałem sklejkę (wtedy jeszcze myśląc o tym, że zamierzasz na tych kolumnach pracować, a więc często przewozić). Zarówno płyta paździerzowa jak i MDF nie nadają się na kolumny mające wytrzymać lata ciężkiej pracy na imprezach. W takich kolumnach liczy się wytrzymałość. Nikt mi nie powie, ze płyta paździerzowa, czy z MDF'u jest wytrzymalsza od sklejki... W domu - nadaje się idealnie; ma lepsze właściwości akustyczne (nie rezonuje), a też raczej nikt z nią nie "lata" po mieszkaniu dwa razy w tygodniu, więc wytrzymałość mechaniczna nie jest tu na pierwszym miejscu.
    Davidsondv napisał:
    ile najmniej musiałbym zapłacić za nadstawki?

Oblicz.
    Ile metrów kwadratowych sklejki 15mm wyjdzie na dwie kolumny (tak czy inaczej najpierw musiałbyś je zaprojektować według tego co pisałem wyżej), pomnóż wynik przez cenę jednego metra kwadratowego i masz wynik. W zależności od stolarni musisz też uwzględnić ewentualna cenę za cięcie (chyba, ze kupujesz sklejkę w arkuszu i tniesz sam na własnej pile).
    Weż pod uwagę, ze większość płyt z mebli jest oklejana folią, więc żadne kleje do drewna nie będą tak dobrze trzymać jak w wypadku "gołego drewna" - dlatego wspominałem o klejeniu żywicą). Sklejkę wystarczy posmarować na łączeniach dobrym klejem do drewna (Wikol lub lepiej PONAL) i zabezpieczyć przed poruszeniem do wyschnięcia zaciskami, lub nawet kilkoma gwoździkami. W wypadku paździerza niezbędne są wkręty, które mogą też (w wypadku przedobrzenia) rozwarstwić klejoną płytę o zamiast poprawić wytrzymałość łączenia tylko ją osłabią.
    Robiłem dość dużo kolumn - w różnej wielkości i z różnych materiałów. Większość tych jakie były ze sklejki nadal pracuje, pozostałe ("żeby było taniej panie..." - mimo że uprzedzałem jaki może być finał) już po kilku imprezach zaczęły się sypać - i tak klient zamiast oszczędzić płacił dwa razy...
    Lubisz się przekonywać na własnej skórze, czy wolisz zaufać doświadczeniom innych?

• #15 15 Wrz 2015 18:17
    Davidsondv
    Poziom 15  

Przeliczę dokładnie koszty i zobaczę jak sprawa wygląda, ile średnio kosztuje m2 sklejki bo nigdzie na necie nie ma ceny.

"ile najmniej musiałbym zapłacić za nadstawki?"
    Chodziło mi o cenę nadstawek z prawdziwego zdażenia, już wykonanych.
    Ile musiałbym zapłacić za używki najmniej żeby się do czegoś nadawały?

• #16 15 Wrz 2015 19:08
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Davidsondv napisał:
    Chodziło mi o cenę nadstawek z prawdziwego zdażenia, już wykonanych.
    Ile musiałbym zapłacić za używki najmniej żeby się do czegoś nadawały?
    Zapytaj na PW Użytkownika PANICZKAMIL - On jest na bieżąco z cenami, bo handluje sprzętem.

• #18 15 Wrz 2015 21:01
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Davidsondv napisał:
    A co myslisz o tym:
    Że małe zgrabne i nieźle grające... poz jednym ale - basu z nich nie uświadczysz (przynajmniej tyle ile z obecnych 603'ek).

• #19 15 Wrz 2015 22:42
    Davidsondv
    Poziom 15  

Nie zważając na bas, bo pewnie tak go dokupię.
    Warto robić te kolumny na gds, czy może lepiej zainwestować w te elestry?
    Jeśli chodzi o głośność, dorównają zg603?

• #20 16 Wrz 2015 12:09
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Davidsondv napisał:
    Jeśli chodzi o głośność, dorównają zg603?

Zasilając obie wzmacniaczem Eltron - głośniej zagra 603'ka.
    Jednak jeśli pytasz o:
    Davidsondv napisał:
    czy może lepiej zainwestować w te elestry?

Odpowiem - TAK.
    Należy się tylko liczyć z koniecznością wymiany sprzętu (wzmacniacza) i dokupieniu (dobudowaniu) basu (ów). Bez tego to bez sensu.
    Samymi Elestrami imprezy nie zagrasz - nawet, gdybyś je zasilił odpowiednią mocą, i uzyskał dużą głośność - wsparcie basem jest NIEZBĘDNE. Pod tym względem 603'ki mają przewagę - ale co by nie mówić jest to sprzęt (ELTRON i 603'ki) mało rozwojowy. Na małe lokalne imprezki dla znajomych - wystarczy, ale nic więcej...

• #21 17 Wrz 2015 18:49
    Davidsondv
    Poziom 15  

Obliczyłem sobie wymiary skrzyni, możecie sprawdzić czy wszystko jest w porządku?
    Od zewnątrz: wys. 90cm, szer. 40cm, głęb. 30cm. Według moich obliczeń, objętość wynosi 85l.
    Grubość płyty: 20mm.

Czy wszystko jest w porządku, jakieś srednicy i długości zastosować rurki br do tej budy?

• #22 18 Wrz 2015 09:29
    Davidsondv
    Poziom 15  

Ewentualnie... Jeśli włożyłbym 1xgds,2xgdwt do mniejszej obudowy (również widziałem wiele taki projektów) straciłbym dużo na efektywności?

• #23 21 Wrz 2015 23:09
    Davidsondv
    Poziom 15  

Ostatecznie stwierdziłem, że nie opłaca mi się inwestować za wiele w ten projekt dla kilku centrymetrów na szerokości i postanowiłem odnowić trochę te skrzynki które mam.
    W tym celu zakupiłem naróżniki, i maskownice na głośniki, i wykonałem drobne poprawki lakierniczo-stolarskie oraz wymieniłem przewody na 2,5mm.
    Efekt moim zdaniem jest conajmniej zadowalający, i kolumny są bardziej "wyjściowe".

Jeśli tylko będe miał możliwości, dodam wyraźniejsze zdjęcia.

Estrada DIY na GDS 30/30 i GDWT 9/80, jaka konfiguracja? Estrada DIY na GDS 30/30 i GDWT 9/80, jaka konfiguracja? Estrada DIY na GDS 30/30 i GDWT 9/80, jaka konfiguracja? Estrada DIY na GDS 30/30 i GDWT 9/80, jaka konfiguracja?

• #24 25 Wrz 2015 08:09
    Ostroodaa
    Poziom 10  

OH-3 mogłeś zamontować...

Generalnie jedyny sposób na odelżenie Eltronów to wymiana przedniego panelu na panel z 12mm sklejki - zyskasz z 3-4 kg.

Druga sprawa, po ww. zmianie panelu przedniego, to możliwość podzielenia paczki wewnątrz, innego rozmieszczenia głośników i zamontowanie 15" głośnika w oddzielnej komorze, która możesz sobie wystroić pod zakupiony przetwornik. Wiąże się to z wywaleniem jednego GDS-a z kolumny ale poprawa brzemienia in plus czyt. jest jakiś bas. Tynk ze ścian nie będzie leciał ale kick będzie przyzwoity.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME