Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa robota kroczącego, potrzebny schemat

ADI-mistrzu 05 Cze 2005 13:48 8283 8
  • #1 05 Cze 2005 13:48
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Witam!

Ostatnio chciałem zbudować takiego robota. Myślałem jak zrobić nogi i mam pare rozwiązań ale jak zbudować układ sterujący ??
    Miałem zamiar zbudować model o 3 nogach, taki pająk 3 po jednej i i po drógiej stronie.
    Prosze o pomoc, jakiś schemat, porady.

0 8
  • #3 06 Cze 2005 08:30
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

O bardzo się przyda, wielkie dzięki!
    Ale jak macie jeszcze coś to też pokażcie jeśli możecie.

0
  • #4 09 Cze 2005 00:47
    yorek
    Poziom 11  

jak chcesz troche teorii liznąć zajrzyj do książki pani nazwiskiem Zielińska pt. "Maszyny kroczące"

0
  • #5 09 Cze 2005 07:36
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

No tam jest duzo teorii, ale ja bardziej bym potrzebował od razu schematu, ponieważ musze się z fizyki wyciągnąć o ocene wyżej i jak go przyniose to mam gwarantowane. Myślałem nad takim robocikiem że będzie zawsze strone światła się obracał a najlepiej jak by jeszcze był na nózkach. Da się coś takiego zrobić czy jest to za trudne ??

0
  • Pomocny post
    #6 09 Cze 2005 09:38
    yorek
    Poziom 11  

więc w tamtej książce są ze dwa scematy nóg podane - majpopularniejszy jest chyba na zasadzie pantografu. W przypadku robotaa 6 nożnego najbardziej stabilny jest chód 3podporowy (z tych, w których da się sensowne szybkości osiągnąć) czyli robot przestawia 2 zewnętrzne nogi z jednej strony i wewnętrzną z drugiej a 3 nogi stoją na ziemi. U mnie na wydziale jest taki robot i gość steruje każdą nogę dwoma serwomechanizmami modelarskimi ale widziałem w sieci robota, w którym do przestawiania nóg używano tylko dwóch serw bo połączone one były ze sobą i po 3 (tak jak opisałem wyżej) i sterowane razem - robot mógł realizować tylko chód 3podporowy. Co do sterowania serwomechanizmami modelarskimi to jest wiele na ten temat na forum Mikrokontrolery - gotowy program do sterowania 8 serw na Atmege też znajdziesz na elektrodzie. Masz linka do robota, którego zbudował mój wykładowca - jest tam sporo zdjęć ze zbliżeniami - konstrukcje widać :
    http://iair.mchtr.pw.edu.pl/p/robotyka_mobilna/spider.html

0
  • #8 09 Cze 2005 16:00
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Bardzo podoba mi się ten robot co twój wykładowca zbudował.
    Z chodem na zasadzie przestawiania 3 nóg naraz to chciałem własnie taki wykorzystać. Linki tez bardzo się przydadzą.
    A znacie może jakiś schemat na łażącego np. w strone światła dzwięku ??
    Albo chociaż po prostu łażący tylko wyglądający bardziej zaawansowanie bo musze to pokazać w szkole aby o ocene wyżej się wyciągnąć.

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

Myślałem nad zbudowaniem czegoś takiego:

http://library.solarbotics.net/circuits/bot_popper_555.html

Jak sądzicie, jak dla amatora da się ?? I jeszcze jedno, on chodzi w strone światła ??

0
  • #9 13 Lip 2007 12:37
    Koko171
    Poziom 9  

macie może jakieś pomysły co do tego schematy od Coyote~ w tym schemacie są 3 silniczki może ma ktoś jakiś pomysł jak zbudować nogi żeby ten robot chodził i omijał przeszkody w tym jest problem!z góry dziękuje.:D

0