Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar widmowy AT89C4051

DJCheester 13 Wrz 2015 18:34 6552 6
  • Zegar widmowy AT89C4051

Witam wszystkich forumowiczów.

Dziś Wam przedstawię zegar który wykonałem głównie z ciekawości, jest to projekt który został już opublikowany na elektrodzie przez użytkownika "Mariusz Wiśniewski" poniżej link do tematu.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455549.html

Prawdę mówiąc zegar nie jest ukończony, właściwie płytkę zrobiłem w 2012 roku oraz w 2012 roku zamontowałem elementy do tego zegara, później długo nic bo nie miałem programatora do zaprogramowania AT89C4051, ten procesor nie ma ISP i tu niestety nie działa żaden programator ISP. Projekt rzuciłem w kąt i jakiś czas leżał aż nadarzyła się okazja i możliwość zaprogramowania mikroprocesora w 2014 roku, wtedy też trwały pierwsze próby uruchomienia zegara jednak sporym problemem było przekazanie zasilania na płytkę na wirniku silnika, autor tego tematu wykorzytał ślizg do przekazania energii i ja też próbowałem jednak skończyło się to zakupem nowego procesora. Układ jednak działał bo przy ruchu płytką można było zobaczyć że coś tam wyświetla. Projekt trafił do szuflady po raz kolejny.

W 2015 roku odgrzebałem projekt bo znalazłem w internecie bardzo fajne moduły ładowarek bezprzewodowych, wystarczy wpisać "couple wireless charger module", są to dwa moduły wejściowy i wyjściowy, do wejściowego podłączamy 12V, później przez cewkę powietrzną energia przekazywana jest do drugiej cewki powietrznej i na wyjściu otrzymujemy 5V oczywiście w sprzedaży są inne moduły z innym napięciem wyjściowym. Moduły te wyposażone są w stabilizatory więc otrzymujemy napięcie stabilizowane wprost do zasilenia układu i procesora.

Moduł idealnie nadaje się do zasilania zegarów widmowych. Oczywiście należy pamiętać że czym większa odległość od między cewkami tym prąd na wyjściu jest mniejszy. W moim module prąd przy odstępie cewek około 1mm wynosi 600mA więc w zupełności starcza do zasilania elektroniki.

Poza tym jest jeszcze kolejna korzyść z takiego rozwiązania, styki na ślizgach się grzeją i zużywają oraz podczas pracy głośno hałasują. Moje rozwiązanie jest o tyle ciekawe że nie występują te problemy.

Poniżej zdjęcia zegara a właściwie "wskazówki" - o ile tak można to nazwać.

Zegar widmowy AT89C4051 Zegar widmowy AT89C4051 Zegar widmowy AT89C4051 Zegar widmowy AT89C4051 Zegar widmowy AT89C4051

Jako iż autor tematu udostępnił wsad oraz kod źródłowy można by było układ rozbudować i zmodyfikować trochę możliwość ustawiania i wyświetlania. Autor zastosował procesor AT89C4051 można by było zastosować procesor o większej pamięci wewnętrznej AT89C8051 z tej samej linii procesorów więc nie będzie trzeba modyfikować elektroniki.

Apropos elektroniki - jest pewien minus - nie można sterować wszystkimi diodami Led oddzielnie, ale projekt mi się spodobał i mimo to postanowiłem go wykonać.

Autor udostępnił też wzór płytki drukowanej, nie udostępnił tylko schematu który to narysowałem. Schemat poniżej.

Zegar widmowy AT89C4051

Prawdę mówiąc chodzi mi po głowie taki zegar - zbudowanie od podstaw na ATMEGA8 i wyświetlający czas analogowo. Zaprojektowanie płytki i wykonanie elektroniki oraz zasilania nie stanowi problemu, jednak problem pojawia się z programowaniem, nie mam o tym pojęcia, nie umiem programować, jestem na etapie wgrywania gotowych wsadów do procesorów, czasu też jest mało aby wziąść się za naukę programowania.

I tutaj apel dla osób których temat zainteresował i fascynują zegary widmowe, chciałbym aby ktoś pomógł w napisaniu programu można by było zastosować ATMEGA328 - posiada większą pamięć niż ATMEGA8 a jest kompatybilny z ATMEGA8.

Na elektrodzie jest taki zegar widmowy na ATMEGA8 lecz jest na elementach SMD a ja wolałbym zrobić na elementach przewlekanych bo nie mam czym lutować SMD i ogólnie w moim mieście dostęp do takich elementów jest praktycznie niemożliwy - pozostaje tylko internet.

Zależałoby mi na tym aby schemat był najprostszy czyli najlepiej procesor (bez jakichkolwiek driverów) oraz diody Led podłączone przez rezystory.

Oczywiście mój projekt nie jest ukończony i nawet nie wiem czy go ukończę bo teraz trzeba by było wykonać konstrukcję mechaniczną do tego silnika (statyw) oraz dla bezpieczeństwa najlepiej należało by wykonać obudowę z pleksi grubej tak aby układ był bezpieczny w użytkowaniu. Lecz jak wspomniałem na początek projekt powstał z czystej ciekawości (nigdy na żywo nie widziałem takiego zegara) więc prawdopodobnie nie będzie ukończony, napewno nie w tej wersji z procesorem AT89C4051 - być może do układu zbuduję obudowę lecz pewnie za jakiś czas kiedy znów znajdę go w szufladzie lub gdy znajdzie się ktoś taki kto pomoże napisać program takiego zegara na procesor ATMEGA więc wtedy pokuszę się o zbudowanie nowej elektroniki oraz obudowy.

Ostatnio zakupiłem wiatraczek USB z zegarem widmowym analogowym - układ działa fajnie lecz obawiam się że za długo nie podziała, układ zasilania jest prawdopodobnie na ślizgu. Jest zbudowany z diod czerwonych i zielonych (nie dwukolorowych) diody SMD są umieszczone na fleksie w silikonowej łopatce co czyni ten wiatrak bezpieczny nawet jak się go dotknie w czasie pracy. Jeśli ktoś chciałby kupić takie chińskie cudo to w wyszukiwarce wpiszcie "fan clock usb" powinno się znaleźć.

Oto zdjęcie tego zakupionego ...

Zegar widmowy AT89C4051

Niedalej jak wczoraj robiłem na szybko inny zegarek dla mojej mamy - nie widmowy zwykły na wyświetlaczach LED. Od razu mówię że jest to prosta konstrukcja i prezentuję tu jako bonus. Układ elektroniczny jest oparty na popularnym układzie LM8650 (TMS3450), wymontowany z jakiegoś starego urządzenia sterującego, lecz dobrze się składało że zegar był na oddzielnej płytce więc po rozpracowaniu podłączenia zegar zaświecił - lecz nie chodził, tego typu zegary potrzebują sygnał synchronizujący z sieci o częstotliwości 50Hz - ja na początku go nie podałem.

Trochę problemowe było właśnie zasilanie, układ zasilany jest transformatorkiem który posiada napięcie wyjściowe symetryczne około 5V (+/-5V) oraz pojedyncze 12V z którego to układ bierze sygnał synchronizujący.

Niestety nie miałem takiego transformatorka więc wykorzystałem dwa oddzielne transformatory o napięciu symetrycznym +/-6V oraz drugi 12V - zegar zadziałał. Więc taki oto zasilacz zapakowałem razem z płytką zegara do obudowy, zegar posiada timer odliczający wstecz oraz budzik lecz mojej mamie nie są te funkcje potrzebne więc na obudowę wyciągnąłem tylko dwa przyciski służące do ustawiania zegara minuty i godziny.

Zdjęcia zegara wewnątrz i na zewnątrz poniżej

Zegar widmowy AT89C4051 Zegar widmowy AT89C4051 Zegar widmowy AT89C4051 Zegar widmowy AT89C4051 Zegar widmowy AT89C4051

W razie pytań służę pomocą. Czekam na komentarze, jest to mój trzynasty opublikowany projekt - proszę o wyrozumiałość, czytałem regulamin i myślę że wszystko zrobiłem zgodnie z nim.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 14 Wrz 2015 20:43
    Grzegorz77
    Poziom 25  

Lepiej zastosować at89s4051 - wersję z ISP.

• Mitronik
  • #3 14 Wrz 2015 23:07
    m2c
    Poziom 18  

Nie wiem czy chcesz się brać na poważnie za programowanie, ale podstawowy zegar widmowy w Bascomie wyświetlający napisy, do tego z synchronizacją, to w sumie 50 linijek kodu z czego polowa to podstawowe deklaracje ;)
    Co do lutowania smd to jeżeli nie masz problemów ze zwykłymi elementami to i z smd nie powinno być problemu. Też miałem obawy ale okazało się że w sumie lutuje się tak samo a do tego nie trzeba wiercić płytek ;) Do tego mniejsza waga, co przydaje się przy wyświetlaczach widmowych.
    Ja mieszkam w Warszawie ale zakupy i tak taniej wychodzą przez internet, zwłaszcza że są teraz dosyć tanie opcje wysyłek.

Cieszę się że pokazałeś te moduły, jakoś nie mogłem się zebrać żeby samemu ogarnąć temat bezprzewodowego zasilania, a ostatnio prawie dostałem w oko baterią podczas testów wyświetlacza :P

• #4 15 Wrz 2015 10:08
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Właściwie za programowanie to się nie biorę bo brak czasu - narazie trochę arduino poćwiczyłem i to wszystko w temacie.

Myślałem aby ktoś kto zna temat bascomu poprawić trochę kod aby łatwiej można było ustawić zegar i owiedzmy coś tam wyświetlić datę lub napis itp, zastosować procka C8051 pinologia ta sama a dwa razy więcej pamięci na program.

Wewnątrz na tych równolegle podłączonych diodach można wyświetlić znaczek powiedzmy reakcji atomowej i wstawić żółte diody i też można by było włączać i wyłączać to.

Myślałem o całkowicie innym zegarze wyświetlającym analogowo na ATMEGA8 i programie w C lecz pojęcia nie mam jak takie coś napisać i tu liczę na kogoś kto by coś takiego zrobił proste jeszcze prostrze niż ten bo bez driverów led.

Cieszę się również że mogłem pomóc jeśli chodzi o te moduły ;-)

Co do AT89S4051 czy pinologia jest taka jak w C4051 ??

Pozdrawiam ....

• #5 15 Wrz 2015 22:52
    Jjacenty
    Poziom 12  

Procek AT89c4041 nie różni się od "s" wyprowadzeniami i w miejsce "c" można zawsze zastosować "s".

• #6 16 Wrz 2015 00:20
    Zubiik
    Poziom 12  

O ile pamiętam wersja "s" od "c" różni się układem resetu. W "c" jest to poziom wysoki, "s" niski.