Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy na EL84 i ECC83 oraz wybór schematu

Pajunk 13 Wrz 2015 21:42 2706 8
  • #1 13 Wrz 2015 21:42
    Pajunk
    Poziom 4  

Cześć
    Przymierzam się już do budowy lampowego wzmacniacza stereo.
    Wybór padł na lampę ECC83 w stopniu wejściowym i dwie EL84 w końcówce mocy.
    Poszukiwałem lamp, które dadzą jak najlepszy efekt "brzmienia lampowego", podejdą do popularnych transformatorów głośnikowych i nie mają ekstremalnie dużych mocy bo w końcu ma być to wzmacniacz pod słuchawki. Dlatego wybrałem takie zestawienie (Chyba, że są lepsze konfiguracje, wtedy chętnie skorzystam)
    Przeszukałem internet z góry na dół w poszukiwaniu schematów, aż w końcu trafiłem na schemat "idealny", zbudowało go kilka osób na tym forum i go chwaliło.
    Czy ten schemat będzie dobry czy może są jakieś jeszcze lepsze? Będę mógł zamienić lampę ECC81 lampą ECC83 bez zmiany schematu?
    Oczywiście pomijamy zasilacz, zbuduję go sam na półprzewodnikach, a grzejniki pójdzie napięcie zmienne z transformatora.
    Wzmacniacz miałby pracować na transformatorze głośnikowym TGL 5/001.

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 14 Wrz 2015 00:31
    Pajunk
    Poziom 4  

Domyślam się więc, że schemat jest w porządku i można montować :D
    Co do lamp to tak, wybiorę jakieś odpowiednie rezystory.
    Większe wzmocnienie raczej nie powinno być tutaj problemem i na zmianie rezystorów katodowych i anodowych sprawa się zamyka czy jeszcze trzeba przerabiać układ?

0
  • #4 14 Wrz 2015 03:12
    Tabaka341
    Poziom 9  

Witam.
    Ja na Twoim miejscu zrobił bym zasilacz na lampie. Może nie koniecznie na tej ze schematu 5U4 ale np: EZ81. Odpada wówczas opóźnione włączanie anodowego z powodu "zimnych lamp" przy dość wysokim napięciu jakie tam zastosowano. Bo jak zastosujesz " krzem" napięcie trochę wzrośnie i będzie 300X 1,41=423V !!! Ćut za wiele jak na EL84. Wprawdzie dławik nieco zdejmie jeżeli go zastosujesz. Jak byś miał taki transformator jak ten LO TS 120-5,17 to jest niemal idealny pod każdą opcję. Krzem, 5U4, EZ81. Jedyne co nie można przy prostowniku lampowym to większa pojemność pierwszego elektrolitu niż podana na schemacie. Ale jakie będzie "koszerne" że hej. Nie jestem producentem ani naganiaczem tylko przeglądałem ogłoszenia wiadomo gdzie.
    Pozdrawiam.
    T.

0
  • #6 14 Wrz 2015 16:19
    Pajunk
    Poziom 4  

Zasilacz zrobię na płytce a tor audio w pająku, jak nie uzyskam lepszego dźwięku to przynajmniej trochę się pobawię.
    Zastosuję się w takim razie do schematu podanego przez @aksakal, wygląda obiecująco.
    Mam w zasobach sporo lamp prostowniczych w tym najwięcej lamp PY88, EY88 i DY88, dlatego w sumie mogę zastosować prostownik na lampach.
    Znalazłem taki transformator, wydaje mi się, że będzie dobry dla tego układu a nadmiar prądu w razie czego ograniczę jakimś dobrym rezystorem.
    Podejdzie on przy okazji pod prostownik lampowy?
    TSTL 200/001
    Napięcia i prądy wtórne pod obciążeniem:
    300V - 0,2A
    160V - 0,3A
    2 x 6,3V - 2 x 6,6A
    Trudno będzie mi tylko wyciągnąć napięcie żarzenia dla diody z tego transformatora, nie zaszkodzi jak użyję jakiegoś dowolnego trafa z wtórnym 20V i dobiorę odpowiednie żarzenie rezystorem?
    W prostownikach lampowych jestem akurat nowy, od czego wychodzi tutaj masa?
    Specjalny odczep transformatora czy jeden z odczepów napięcia anodowego "dzieli" się na dwa i podłącza pod anody, od katody wychodzi już sygnał wyprostowany a drugi odczep wtedy jest masą?

0
  • #7 14 Wrz 2015 18:24
    Tabaka341
    Poziom 9  

Ja najpierw znalazłem transformator a później ten temat na Elektrodzie. Trzymając się schematu z pierwszego postu stwierdziłem że warto to połączyć.Transformator pod lampę do prostowania pełno okresowego powinien posiadać 2 uzwojenia anodowe ( na rysunku wyżej brak napisu 300V przy dolnym uzwojeniu anodowym). Na Twoim schemacie jest poprawnie. Opis połączenia uzwojeń P-początek, K-koniec.
    8P 10K 11P 12K, Między 8 a 12 jest 600V. Połączenie 10z 11 daje masę. Do wyprostowania takiego napięcia potrzebne są dwie diody krzemowe albo lampy zwane duodiodami, druga litera Z w nazwie lampy.Dwie anody, jedna katoda w jednej bańce. EY 88 jest zwykła pojedynczą diodą i trzeba zastosować dwie aby to działało. Przy jednym uzwojeniu anodowym zastosować 4 lampy prostownicze (widziałem takie układy) to by było trochę przesady, Pozostaje mostek krzemowy.
    Pozdrawiam.
    T

0
  • #8 14 Wrz 2015 19:08
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Na zdjęciach schematy prostownika na lampie i na diodach. Wzmacniacz lampowy na EL84 i ECC83 oraz wybór schematu Wzmacniacz lampowy na EL84 i ECC83 oraz wybór schematu Na prezentowanym przez ciebie zdjęciu masa to zjednoczone między sobą wyprowadzenia transformatora 10-11 ( minus ).Napisałeś - Trudno będzie mi tylko wyciągnąć napięcie żarzenia z tego transformatora. Dlaczego? Masz 2х6, 3V - które problem?. Czy to 1 uzwoenie z odczepem?.

Dodano po 12 [minuty]:

Kolega , Tabaka341! Mylisz się ! Przy 1 uzwoeniu anodowym można wykorzystać 1 lampę typu EZ ( duodioda) żeby zrealizować dwypolowkowy prostownik.

0
  • #9 14 Wrz 2015 19:19
    Pajunk
    Poziom 4  

Może po prostu wymienię lampy jakie posiadam i pomożecie w doborze schematu zasilacza do transformatora, który podałem (jest to póki co najlepszy jaki znalazłem a planuję zakupić transformatory na stronie sklep.lampyelektronowe.pl)
    -EY86 x4
    -DY86 x2
    -PY88 x7
    -EY88 RFT (nowa) x1
    -PY81 x2
    -EY86 x4
    Reszty lamp nie jestem w stanie zidentyfikować (powycierane napisy).
    Jeżeli nie da się wyciągnąć z tego co mam jakiegoś sensownego prostownika lampowego to najwyżej zastosuję zwykły krzemowy.

EDIT.
    Znalazłem dość czytelny dla mnie schemat prostownika lampowego i widzę obejdzie się w nim bez dzielonego napięcia anodowego, czy mogę go zastosować w tym układzie? Mogę kupić jakąś duodiodę, jaką polecacie?

0