Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szafa otwierana szyfrem Morsa

13 Sep 2015 23:04 954 14
  • Level 2  
    Witam wszystkich,
    kieruję do wszystkich forumowiczów ogromną prośbę, mianowicie chciałbym się dowiedzieć jak przerobić (i z jakich części) szafę tak, aby móc ją otworzyć kodem Morsa. Z tym że cały sęk tkwi w tym, aby mechanizm byl ukryty i uzyskac efekt samym pukaniem w drzwi. Znalazłem w internecie szyfratory Morsa (Szyfrator MORSE na stronie nowyelektronik)
    Nie wiem co dalej. Podejrzewam, że musiałbym zamontować w szafie odpowiednie zamki.
    Wiem, że takie coś jest możliwe, ponieważ miałem okazję zobaczyć coś takiego tyle ze w postaci starego kufra. Byl wyznaczony punkt w postaci okregu w ktory trzeba bylo pukac podanym kodem Morsa, po tym zamek sie otwieral. Prosze o jakies schematy, pomoc - najlepiej szczegolowa, poniewaz nie znam sie na tym totalnie, a bardzo mi na tym zalezy!
  • Level 27  
    jako zamek wystarczy kawałek metalu na zawiasie i serwo do poruszania nim. Ewentualnie od 6-7 zł można kupic siłownik do zamka samochodowego, będzie przesówał zasówę.
    Samo pukanie można rozpoznać mikrokontrolerem i mikrofonem, kwestia tylko jak to zrobic aby nie łapać zakłóceń z otoczenia.
  • Level 34  
    Nie musi być wcale mikrofon, wystarczy membrana piezoelektryczna.
  • Level 27  
    Ale wtedy nie będzie ukryta :P Jesli juz nie mikrofon to poszukałbym jakiegoś czujnika wibracji albo tensometru, jednak tensometr to może wymagać tłuczenia młotkiem hehehe
  • Level 34  
    Przepraszam, czy kolega strikexp ma pojęcie, czym jest membrana piezoelektryczna? Wystarczy ją przykleić w środku szafy bezpośrednio do deski. Piezoelektryk doskonale przenosi wibracje. Używa się ich np. w gitarach elektroakustycznych - przenoszą wibracje z pudła i przetwarzają je na sygnał elektryczny.
  • Level 27  
    A to widocznie o czym innym pomyslałem...
  • Level 34  
    Mowa tu o takiej membranie jak w brzeczyku. Wystarczy nawet taśmą izolacyjna przykleić, żeby dobrze przenosiło wibracje.
  • Level 43  
    Widzę jeden problem, zamek otwierany kodem morse'a oczekuje długich i krótkich naciśnięć przycisku, podczas gdy puknięcia trwają zawsze tyle samo - bardzo krótko.
    Człowiek rozpozna pukany kod Morse'a po czasie przerw, układ elektroniczny trzeba pod taką zmianę specjalnie zaprogramować.
  • Level 9  
    Mikroklocek i sygnał z czujnika jako wejście generujące przerwania, następnie wystarczy zliczać czas między przerwaniami (ustalając jakieś tam granice) i gdy zostaną spełnione to puścić sygnał na serwo. Problemu nie ma :)
  • Level 43  
    Quote:
    Mikroklocek i sygnał z czujnika jako wejście generujące przerwania, następnie wystarczy zliczać czas między przerwaniami (ustalając jakieś tam granice) i gdy zostaną spełnione to puścić sygnał na serwo. Problemu nie ma :)
    Autor chciał użyć gotowego układu, pewnie będzie musiał zrobić samodzielnie, czy problemu nie ma, to zależy od niego :)
  • Level 2  
    Panowie, ja jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o takie sprawy. Nie chce dyskutować, nie znam się na czymś takim. Po prostu wiem, że możliwe jest uzyskanie takiego efektu, bo sam miałem z takim styczność, nie wiem tylko na jakiej zasadzie on działał, dlatego zwracam się z prośbą do Was :)
    Efekt ma być taki, że po wypukaniu odpowiedniego kodu w dowolnym momencie szafa się otworzy, a po zatrzaśnięciu z powrotem zablokuje. Prosiłbym o konkretny schemat zrobienia czegoś takiego - potrzebne części oraz wykonanie. Byłbym bardzo wdzięczny i dłużny takiej osobie:)
  • Level 27  
    To kolego pomyliłeś temat, powinieneś dopisać [zlecę projekt] i zaoferować jakąś kwotę. Z tym że ta kwota to nie jakieś śmieszne 100zł dla jakiegoś robola sezonowego, tylko przynajmniej kilkaset za zlecenie pojedyńczego projektu zawodowcowi.
  • Level 2  
    Dużo mi pomogliście, w sumie mam wszystko podane jak na tacy, wystarczyłoby to jakoś złączyć w całość i krok po kroku wytłumaczyć montaż.

Nie wiedziałem, że można tutaj zlecać takie zadania. Myślałem, że mogę liczyć na pomoc kogoś kto się na tym zna i dla którego nie będzie to takim problemem jak dla mnie. Nie wydaję mi się, aby zlecenie takiego projektu było warte kilkaset złotych, skoro w przeciągu kilkudziesięciu minut dostałem praktycznie gotowy pomysł na takie wykonanie. Prosiłbym jedynie o wytłumaczenie montażu takowego zamka. Oczywiście jeśli ktoś znajdzie chwile czasu i chęci, aby mi to rozpisać, jeśli nie to spoko, i tak już dużo mi pomogliście za co bardzo Wam dziękuję !
  • Administrator of HydePark
    Po pierwsze, kod Morse'a to nie jest żaden szyfr, tylko alfabet.

Po drugie:
    kawa2803 wrote:
    Panowie, ja jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o takie sprawy. Nie chce dyskutować, nie znam się na czymś takim. Po prostu wiem, że możliwe jest uzyskanie takiego efektu, bo sam miałem z takim styczność, nie wiem tylko na jakiej zasadzie on działał, dlatego zwracam się z prośbą do Was :)

Jakby nie patrzeć, jesteś lakiem, więc twoja prośba jest poniekąd zleceniem zaprojektowania układu elektronicznego, sądząc po postach, które napisałeś w tym temacie, również wykonania tego projektu.

kawa2803 wrote:
    Nie wydaję mi się, aby zlecenie takiego projektu było warte kilkaset złotych,

Oczywiście masz rację, pod warunkiem, że pójdziesz do kumpla, który "ogarnia temat" i postawisz mu parę piw. W przeciwnym wypadku, będą koszty, jakie to już zależy od wykonawcy.
    Zaprojektować układ, wykonać projekt PCB, wykonać PCB, zmontować układ, uruchomić układ, dokonać ewentualnych poprawek. To wszystko wymaga sporo czasu. Czasu, który wykwalifikowany fachowiec, mógłby przeznaczyć na coś bardziej produktywnego, lub jeszcze lepiej, spędzić ten czas z rodziną.

Pozdrawiam.
    CMS