Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RAM Dual channel - Kości nie chcą pracować w "dualu"

Yatori90 14 Wrz 2015 11:09 1536 8
  • #1 14 Wrz 2015 11:09
    Yatori90
    Poziom 8  

Witam. Co prawda oczytałem się trochę w sieci na ten temat, ale wolę spytać po swojemu i uzyskać odpowiednie dla siebie informacje i odpowiedzi. Zacznę od tego, że kupiłem niedawno kość pamięci 1x4GB RAM DDR2. Oto jej specyfikacja:

Pojemność: 4GB
    Jest to pojedyńcza kość
    Pins: 240-Pin
    Napięcie: 1.8V
    Form Factor: DIMM
    Prędkość: PC2-6400 800MHz
    Pracuje w Dual channel
    Producent hynix
    Manufaktura Kingston

Uprzednio i obecnie w komputerze mam 1x1GB

i 1x2GB

Moja płyta główna to MSI G31TM-P35
    http://pl.msi.com/product/mb/G31TMP35.html#hero-specification

a to jej sloty na pamięć

System Windows 7 Ultimate 64 bit

Zwyczajnie chciałem wymienić kość 1GB na tą nową 4GB, by mieć 6. I tu jest moje pytanie, co do pracy w dual channel. Czy żeby mieć więcej RAMu muszę kupić dwie takie same kości 4GB ? Bo 4 i 2 nie współgrają ze sobą i system widzi tylko 2GB, mimo że CPU-Z widzi 6. Czytałem też, że co do slotów dual channel, powinny być dwie pary slotów o dwóch różnych kolorach, a u mnie jest tylko jedna para koloru czarnego. Czy może to mieć wpływ na całą sytuację ? Mimo że płyta główna ma w specyfikacji dual channel, co CPU-Z również pokazuje. Jak to jest z tymi pamięciami ?

0 8
  • #2 14 Wrz 2015 12:20
    waski2811
    Poziom 19  

Nie napisałeś nic o systemie operacyjnym jaki posiadasz. Przede wszystkim ilu bitowa wersja.

0
  • #3 14 Wrz 2015 12:35
    Yatori90
    Poziom 8  

Racja, mój błąd, poprawiłem.

0
  • #4 14 Wrz 2015 12:42
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Zazwyczaj kości aby mogły pracować w dualu muszą mieć takie same parametry, z więc kości o różnych pojemnościach nie będą pracowac w dualu.

0
  • #5 14 Wrz 2015 14:58
    Yatori90
    Poziom 8  

Czyli dobrze się domyślałem, że po prostu musze kupić drugą taką samą, i mieć 8GB łącznie ?

Przy okazji, próbowałem ją odpalić samą, bez tamtych pozostałych i wtedy w ogóle mi się komputer nie włączał. Czarny ekran i tyle. Może moja płyta nie jest kompatybilna ? albo z samą pamięcią coś nie tak, bo sama chyba powinna się odpalić, prawda ?

0
  • #6 14 Wrz 2015 15:40
    waski2811
    Poziom 19  

Wypadałoby sprawdzić tę kość na innej płycie głównej. Jeśli faktycznie jest niesprawna to możesz sobie kombinować w nieskończoność. W teorii nie powinna sprawiać problemów w przypadku gdy jest sprawna. MOBO obsługuje do 8GB pamięci operacyjnej, więc właśnie po 4GB na slot.

1
  • #7 15 Wrz 2015 08:55
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe
  • #8 15 Wrz 2015 12:55
    Yatori90
    Poziom 8  

Postaram się jakoś sprawdzić na innej płycie głównej.

Tak, sprawdzałem na obu, oba przeczyszczałem, próbowałem uruchomić tylko tą "czwórkę" w każdym ze slotów i każdej możliwej wariacji z tamtymi kościami, które mam nadal.

0
  • #9 15 Wrz 2015 15:10
    helmud7543
    Poziom 42  

Wtrącę się, może nie do końca na temat, ale trzeba sprostować jedną rzecz, bo nie wiem czy świadomie czy nie, ale rozmyło się tutaj pojęcia "dual channel".
    NIE jest zastosowanie dwóch kości RAM jednocześnie a tak by wynikało z tekstu. Dual channel to zwiększenie przepustowości szyny pomiędzy kontrolerem a pamięcią. Zamontowanie 2 kości pamięci jednocześnie to całkiem co innego (jest wymagane aby dual channel działał ale samo w sobie nie oznacza pracy w tym trybie). Równie dobrze dwie kości pamięci mogą pracować w trybie single channel. Aby dual channel (jako podwójna przepustowość, a nie obsługa dwóch kości) działał należy zrobić co pisze w instrukcji. Najczęściej trzeba mieć dwie kości o tej samej pojemności, niekoniecznie o tych samych timingach (prędkości determinuj kość w pierwszym gnieździe). W przypadku niektórych płyt dopuszczalne są 3 kości w konfiguracji: jedna kość X pojemności, druga X pojemności i trzecia 2X pojemności. Skutkiem złamania tej zasady będzie praca kontrolera na standardowej (nie zwiększonej przez tryb dual) przepustowości, natomiast cała pamięć (wszystkie kości) będzie dostępna tak czy tak.

Teraz kwestia uruchomienia przy kilku pamięciach jednocześnie - na pierwszym gnieździe musi być najwolniejsza kość, ponieważ jej parametry definiują ustawienia pozostałych kości, których użyjesz jednocześnie.

Kolejna kwestia - jeśli płyta nie startuje z tą kostką włożoną pojedynczo to jest albo niekompatybilna, albo niesprawna. Ewentualnie należy sprawdzić czy prawidłowo są wbite ustawienia timingów (np: są ustawione ręcznie na bardziej agresywne niż pamięć może znieść).

1