Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tani czujnik prądu na 80-100A, magnetyczny, halla itp.

14 Wrz 2015 20:48 597 5
  • Poziom 27  
    Poszukuję taniego czujnika do pomiaru prądu, rezystor odpada ponieważ mam w obwodzie tylko 14 V. Pozostają tylko takie oparte o efekt halla, magnetyzm itp efekty.
    Nie musi być dokładny, wystarczy pomiar z dokładnością 5-10A.
  • Poziom 43  
    DC czy AC? czy ma być izolowany od obwodu z prądem?
    Czy to do samochodu?
    Czy nie możesz użyć gotowego amperomierza (elektromagnetycznego) na taki zakres?
  • Poziom 27  
    Wolałbym jakby był izolowany, zresztą nie ma chyba innego sposobu nieizolowanego niż wywołanie spadku napięcia na rezystancji. A mi strata kilku watów w elektrowni wiatrowej jest zupełnie niepotrzebna.
    Prąd raczej DC, choć rozwiązaniem dla AC też byłbym zainteresowany.
    Zwykły ampearomierz nie ma interfejsu dla mikroprocesora, nei napisałem tego wprost bo liczyłem żę łatwo się domyslić że to do układu regulacji.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Standardowy bocznik pomiarowy ma spadek napięcia 60mV. Czy to dla Ciebie za dużo?
    Przy 100A tracisz 6W. Jaką moc ma Twoja elektrownia? A jaki jest spadek na przewodach?
  • Poziom 27  
    Jestem dopiero w trakcie projektowania wiec spadek na przewodach nie jest mi znany. Moc szczytowa to 1,1 kW.

Bocznik na 100A nie jest taki tani bo na dzień dzisiejszy 21zł, ale jest to zadowalające rozwiązanie.
    Myślę też nad zamontowaniem przy kablu czujnika halla, może złapałby jakiś odczyt.
  • Poziom 17  
    Myślę, że bocznik to najtańsze rozwiązanie. Za około 50 zł można kupić na prądy ~100 A. Ewentualnie można samemu wyrzeźbić.

W sumie to można coś takiego zrobić nawet za pomocą zwykłego przewodu o długości 1 m i przekroju np 35 mm².

Można też wykorzystać przekładnik prądowy typu LEM ale to już trochę większy koszt ~150 zł