Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytłumaczenie działania mostka prostowniczego w zasilaczu stabilizowanym

14 Wrz 2015 21:13 1887 9
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie
    ...i błagam, tylko się nie śmiejcie.
    Chciałbym zrozumieć działanie poniższego schematu. Dodam, że jest to fragment zasilacza we wzmacniaczu Yamaha. Zacznę od ścieżki oznaczonej "Faza". Prąd płynie na mostek prostowniczy. Górna część sinusoidy poprzez górną diodę idzie na dren (D) tranzystora (tranzystor typu N). Przyjmijmy, że tranzystor jest nasycony. Prąd więc płynie do źródła (S) i wraca na DC minus mostka. Stąd patrząc na kierunek diod, ma dwie drogi. Rozumiem, że kierując się różnicą potencjałów wybiera "prawą" diodę w kierunku prawego złącza transformatora. Na drugim złączu transformatora jest masa i wszystko powinno działać. Strasznie łopatologicznie, ale czy to tak ma działać?

• Poziom 34  
    1 - Górna połówka sinusoidy - wymusza przepływ prądu i taki kierunek jak podałeś,
    2 - po przejściu przez tranzystor - ten prąd ma wrócić - przez uzwojenie transformatora - do elektrowni. On nie ma wyboru,
    3 - po zmianie biegunowości - bo to prąd przemienny - zadziałają te diody które były w spoczynku....

Poprawiono pisownię/ spacje!
    _P_

Dziękuję.KaW
  • Poziom 21  
    Jeżeli chodzi o pracę mostka to generalnie co do zasady jest prawidłowa, ale opisałeś (z czego chyba sobie zdajesz sprawę) jeden z dwóch cykli pracy mostka Greatze'a.
  • Poziom 39  
    Wtrącę swoje 3 grosze - jeśli naprawiasz tę Yamahę z uwagi na brak zasilania klocka to w pierwszej kolejności podmień kondensator MKP lub MPPS 22nF 400V, przez niego idzie napięcie z sieci 230V. Traci pojemność.
  • Poziom 9  
    krakarak napisał:
    Wtrącę swoje 3 grosze - jeśli naprawiasz tę Yamahę z uwagi na brak zasilania klocka to w pierwszej kolejności podmień kondensator MKP lub MPPS 22nF 400V, przez niego idzie napięcie z sieci 230V. Traci pojemność.

Jestem pewien, że zanim zacząłem naprawę, kondensator ten był jedynym problemem (delikatnie pulsowała dioda pure direct). Niestety przy pomiarach użyłem całej swojej ułomności i przypadkowo zwarłem na sekundę wejście na transformatorze. Teraz usterka jest poważniejsza.
  • Poziom 39  
    Sprawdź lub wymień układ scalony, chyba CD4013, sterujący MOSFET-em wpiętym w mostek. Na schemacie masz podane napięcia. Z drugiej strony układ kosztuje ok. 1,- zł...
  • Poziom 9  
    Dopytuje o logikę działania mostka ponieważ zastanawiam się czy nie jest uszkodzony. Przykładam masę do masy i robie pomiary prądu zmiennego w kolejnych punktach. A - 230V. B - 130V. C - 154V. D - 0V. Tym samym na transformatorze 0. Skoro na C jest już wyprostowane 154V to na D nie powinno być to samo? Pomiary poszczególnych diod są OK i dają A->B 600, C->D 600.
    Dodam, że tranzystor wymieniony bo wyglądał podejrzanie.
  • Poziom 39  
    Pisałem o układzie scalonym, nie "podejrzanym tranzystorze". Skoro masz na drenie napięcie stałe to teraz trzeba ten tranzystor wysterować z układu scalonego 4013.
    Jakie masz napięcia na dwóch diodach Zenera?
  • Poziom 9  
    Na scalaku nóżki 7-14 mam 7,22V. O których diodach mówisz?
  • Poziom 39  
    Zacząłeś temat z prośbą o wytłumaczenie działania mostka co się chwali w samodzielnej naprawie.

Proszę podaj symbol tej Yamahy, będziemy "jechać dalej z koksem".
    Napięcie 7.2 jest prawidłowe. Więc ja nadal obstawiam uszkodzenie układu scalonego TC4013BP, obok MOSFET-a wpiętego w mostek Gretza - wymień go, nie przeciągaj sprawy.
    Objawem prawidłowego działania zasilacza będzie pojawienie się napięcia 10 V na kondensatorze elektrolitycznym C4 3300 µF.
    Czy tą wersję zasilacza masz jak w załączniku?