Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm włączany wiązką światła - niejasności schematu

Szlagu 14 Wrz 2015 22:39 735 4
  • #1 14 Wrz 2015 22:39
    Szlagu
    Poziom 2  

Witam, z elektroniką mam styczność po raz pierwszy. Chciałbym wykonać alarm reagujący na wiązke światła. Na tym forum znalazłem schemat, jednak jest tu dla mnie kilka niejasności.

W zaznaczeniu nr. 1 od rezystora wychodzą tak jakby 3 kable. Jak to połączyć skoro rezystor ma miejsce na dwa?
    W zaznaczeniu nr. 2 kompletnie nie wiem do czego służą te zamknięte obwody. (Zastanawiałem się i myśle że tam trzeba doprowadzić masę lecz nie jestem pewny).
    Oraz w zaznaczeniu nr 3 jest jeden obwód który zupełnie do niczego nie prowadzi, tak więc do czego on służy? Także z przekaźnika wychodzą 4 przewody, a ja posiadam przekaźnik w którym jest 5 pinów.

Jeśli ktoś mógłby podpowiedzieć jak to zrobić, lub też edytować ten schemat na bardziej czytelniejszy byłbym niezmiernie wdzięczny.
    Pozdrawiam. (W załączniku części które posiadam, oprócz fotorezystora, który dokupię)

0 4
  • Relpol
  • #2 15 Wrz 2015 07:42
    Radzio M.
    Poziom 33  

1. Czytaj "Potencjometr"
    2. Masa
    3. Jest tam przekaźnik z stykiem normalnie otwartym, gdy przekaźnik będzie aktywny zewrze drugi koniec dzwonka do masy.

0
  • Relpol
  • #3 15 Wrz 2015 07:45
    endymion
    Poziom 13  

Kolego @Szlagu zanim weźmiesz się za budowę tego układu radzę ci najpierw zapoznać się z kilkoma lekcjami Oślej Łączki, to taki kurs dla początkujących prowadzony przez AVT (wydawca np. Elektroniki dla Wszystkich gdzie był publikowany kurs). Możesz też przepytać wujka Google, zna wiele stron z kursami i filmów o tej tematyce.

Już teraz mogę ci podpowiedzieć że ten "rezystor" z trzema wyprowadzeniami to potencjometr, czyli taki regulowany rezystor dzięki któremu można ustawić próg załączenia układu.
    Dobrze zgadłeś że ten "zamknięty obwód" to masa. Symbol masy stosuje się na schematach w celu ich uproszczenia. W skomplikowanych układach ścieżki zasilania również zastępuje się odpowiednimi symbolami.

Generalnie układ który chcesz wykonać jest od strony konstrukcyjnej raczej kiepski, polecał bym ci bardziej zestaw AVT1476 lub inny o funkcjach bardziej ci odpowiadających.
    Na początku skup się raczej na kitach AVT są dość dobre, w rozsądnej cenie i mają całkiem niezłą dokumentację.

0
  • #4 16 Wrz 2015 02:32
    HeavyGori
    Poziom 10  

Co znaczy reagujący na wiązkę światła? chcesz w to świecić latarką i ma być efekt, pilotem z diodą na podczerwień czy tak jak kolega wyżej napisał zwykły przekaźnik zmierzchowy?

z takim zasobem części to ciężko cokolwiek zbudować, ale masz przekaźnik (ten elektromagnes) a to jest najdroższa część tego układu. Jeżeli chcesz zmontować przekaźnik zmierzchowy, to znajdź dokumentacje do tego kitu AVT1476, tam jest schemat tego układu i wykaz pozostałych elementów które można dokupić za grosze.

Najgorzej będzie z zaprojektowaniem i wykonaniem płytki- i tutaj są dwa rozwiązania: albo kupujesz taką płytkę prototypową
    i lutujesz to w odpowiedni sposób
    albo masz znajomego elektronika który pomoże ci wykonać płytkę (PCB). Ewentualnie jak chcesz w to bawić się na poważnie, to możesz sam wykonać i zaprojektować płytkę korzystając np z programu EAGLE (na YT jest obszerny poradnik jak się nim obsługiwać w kilku odcinkach autorstwa P. Mirka, na pewno znajdziesz) oraz wspomagając się poradnikami jak wyprodukować taka płytkę domowym sposobem (wpisz w google "jak zrobić płytkę PCB")

0
  • #5 16 Wrz 2015 17:32
    Szlagu
    Poziom 2  

Dziękuje za odpowiedzi, w weekend będe kombinował :D

0