Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung Plazma PS60C6500 - TV włącza się, brak obrazu

15 Sep 2015 09:54 4209 19
  • Level 9  
    Witam
    Trafił do mnie do naprawy TV plazma Samsung PS60C6500.
    Telewizor włącza się słychać dźwięk, widać że reaguje na pilota (miga dioda standby w momencie wysyłania komend) lecz ekran jest ciemny.
    Zmierzyłem napięcia na zasilaczu - Brak VS i VA. Napięcie VG - 15V.
    Po dalszych pomiarach okazało się, że w momencie włączania TV Ticon tylko na chwilę (ok 1 sekundy) wystawia sygnał VS_ON (odpowiedzialny za wystartowanie napięć VS i VA).
    Napięcia VS i VA pojawiają się na ten moment (mają wartości VS=207 i VA=60V) i po zaniku sygnału sterującego VS_ON z Ticon powoli maleją.
    Po odłączeniu modułów YSus i XSus sytuacja ta sama.
    Bezpieczniki na Ysus i XSus sprawdziłem i są ok.
    Prawdopodobnie działa któreś z zabezpieczeń tylko nie wiem które :(
    Co mogę dalej sprawdzić?
    Czy spotkał się ktoś z takim problemem?

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Jeszcze dopiszę jakie moduły występują w tym TV:
    1) Zasilacz BN44-00333
    2) Ticon LJ41-08481A
    3) X-Main (X-Sus) LJ41-08467A LJ92-01731A
    4) Y-Main (Y-Sus) LJ41-08468A LJ92-01732A
  • Level 33  
    kosta2010 wrote:
    Witam

Bezpieczniki na Ysus i XSus sprawdziłem i są ok.

Tylko tyle sprawdziłeś na tych modułach? No to faktycznie jesteśmy w stanie już wskazać co jest przyczyną usterki :D

Dodano po 5 [minuty]:

kosta2010 wrote:

2) Ticon LJ41-08481A

Nie ma czegoś takiego w PDP.

Sprawdź Y sus, X sus oraz CTRL.
    Zabezpieczenie jest włączane na CTRL/u wskutek uszkodzenia Y (możliwe też Y-drive) lub X, miernik i szukaj.
    Płyta główna pracuje.
  • Level 9  
    Na chwilę odpiąłem pin sterujący VS_ON i wymusiłem na nim wysoki stan. Napięcia VS = 210V VA = 54V czyli są ok.
    Z tego co wiem matryca PDP nie ma jako takiego podświetlania, ale czy przy takim wymuszeniu powinno pojawić się świecenie matrycy?

W tym PDP jest moduł logiki LJ41-08481A.

Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:

Czy ktoś wie jak wejść w tryb autonomiczny w tym TV?
    Dzięki za odpowiedź.

Dodano po 4 [godziny] 23 [minuty]:

Na dołączonym zdjęciu znajduje się fragment płytki Y-Sus i driverów.
    Samsung Plazma PS60C6500 - TV włącza się, brak obrazu

Na płytce Y-sus jest stabilizator 7805 (5V). Posiada on masę podłączoną do głównej masy przez rezystor 100k. Po włączeniu TV po ok. 2 sekundach pojawia się prawidłowe nap. 5V (mierzone względem masy po rezystorze 100k) i znika po następnych 3-4 sekund. To napięcie idzie następnie do modułu driver'ów poprzez złącze CN5506.
    Czy może to wskazywać na uszkodzenie driver'ow?
    Obmierzyłem już płytkę Y-sus X-sus i nic nie wskazuje żeby coś było uszkodzone.

Dodano po 27 [minuty]:

Jeszcze zrobiłem jedną próbę. Wypiąłem taśmę idącą od Y-Sus do logiki i teraz logika nie dezaktywuje sygnału na pinie VS_ON. Napięcia VA i VS są prawidłowe. Tak samo napięcie 5V do driver'ów jest cały czas podawane (na pewno też jest z logiki dezaktywowane, a pomiar robiłem przy odpiętej taśmie).
    Podejrzewam teraz albo Y-Sus albo Driver'y. X-Sus jest podpięty do logiki tak więc on prawdopodobnie będzie sprawny.
    Moduł Y-sus obmierzony na wszystkie strony i nie znalazłem żadnych podejrzanych elementów. Tak samo z X-sus.
    Mógłbym prosić o podpowiedź co dalej zmierzyć?
  • Level 33  
    Sprawdż drajwer góra i dół , czy układy na nich nie mają zwarcia z masą na Y sus
  • Level 9  
    Obmierzyłem płytkę Y-Sus LJ41-08468A LJ92-01732A oraz z driverami LJ41-08469A LJ92-01733A i nie znalazłem tam żadnych zwarć. I tak jak pisałem wcześniej po odpięciu taśmy od modułu Y-Sus prowadzącej do logiki napięcia VS i VA nie są blokowane przez tę logikę.
    I teraz jestem w kropce, bo nie wiem który moduł może być uszkodzony. Obstawiałbym Y-Sus albo logika?
    Czy masz jeszcze jakiś pomysł zanim zamówię moduły?

Dodano po 2 [godziny] 49 [minuty]:

Jeszcze jedno. Na module logiki znajdują się dwie diody LED. Prawdopodobnie wskazują jakieś kody błędów, bo gdy taśma do Y-Sus jest podłączona wtedy przy włączaniu na chwile błyśnie LED2000 a następnie LED2001 zapala się na ok. 2 sekundy i gaśnie na 1 sekundę.
    W przypadku gdy taśma jest podłączona do Y-Sus wtedy dioda LED2001 zapala się na ok. sekundę a LED2000 zapala się i gaśnie co 0,5 sekundy.
    Czy to są kody błędów? Jeśli tak to czy masz jakieś info na ich temat?
  • Level 9  
    Czy ktoś ma wiedzę żeby odpowiedzieć na moje pytania?
  • Level 33  
    Oscyloskop masz?
  • Level 33  
    A jakies inne napiecia wystepuja na module Y susa? (Masz ich wartosci podane na naklejce matrycy) Bo jezeli w ogole nie ma rastra to moze byc brak ktoregos a nic nie piszesz o nich.
  • Level 9  
    Mam oscyloskop. Odnośnie tych napięć co są podane na matrycy to sprawdzę w poniedziałek i dam znać. Z tego co pamiętam na płytce z driverami miałem jedno z napięć 115V (ale muszę to sprawdzić) i to o którym pisałem wcześniej 5V (mierzone względem drugiej masy).
    A oscyloskopem jaki punkty układu zmierzyć?
  • Level 33  
    Jeśli jest 115V oraz 5V to znaczy, że najprawdopodobniej napięcia na Y susie będą dobre, jeszcze warto zobaczyć czy jest -190V (Vsc) Potrzebny oscyloskop cyfrowy, taki tani na 50MHz już wystarczy, odkręć napięcie tak, żeby na ekranie można byłoby zobaczyć impulsy do 400-500V, postawę czasu ustaw np. na 20µs lub tak aby było widać wyraźny przebieg, nagraj filmik oscylogramu smartfonem i wrzuć go tutaj. Mierzysz na jednym z punktów wyjściowych układów skanujących na drajwerze, które idą na matrycę względem chassis TV. Powinny być już gotowe piny pomiarowe na bufferze.
  • Level 9  
    Ok, dzięki. W poniedziałek jeszcze raz zmierzę te napięcia i sprawdzę oscyloskopem przebiegi w tych punktach o których piszesz.
  • Level 9  
    Zmierzyłem jeszcze raz napięcia na Y-Sus i driverach:
    - napięcie Va 55V i po ok 1 sekundzie od włączenia maleje
    - napięcie Vs 211V i po ok. 1 sekundzie maleje
    - Napięcie VScan (VSC) - -195V i zaczyna spadać po ok. 6 sekundach
    - napięcie 115V na płytce z driverami zaczyna spadać po ok. 1 sekundzie
    - napięcie 5V (doprowadzone z Y-sus na płytkę z driverami) zaczyna maleć po ok. 6 sekundach.
    Taki stan jak opisałem powyżej występuje przy podłączonej taśmie między Y-Sus a logiką. Gdy odłączam tę taśmę napięcia są cały czas. Nie jest wtedy dezaktywowany sygnał VS_ON (sterowanie z logiki do zasilacza).

I jeszcze:
    Na płytce X-Sus zmierzyłem jeszcze napięcie Ve - 106V (na naklejce matrycy jest opis 89V - próbowałem regulować podkówką ale nie ulega zmianie). Taki stan jest przy odpiętej taśmie od logiki. Przy podłączonej taśmie napięcie to pojawia się tylko na 1 sek. po czym szybko maleje podobnie jak Vs i Va.

A przebieg wygląda tak:

pomiar dokonywałem przy odłączonej taśmie sterującej z logiki. Przy załączonej taśmie widać tylko lekkie szarpnięcie na przebiegu i jednocześnie słychać na płycie Y-Sus lekkie stuknięcie jakby "przetwornica" chciała "zatrybić" ale od razu jest gaszona. Pomiaru dokonywałem w punkcie oznaczonym kolorem czerwonym (w kółku) na płytce z driverami (Drv1.jpg). Napięcie 115V występuje na diodzie D5513 (Drv1.jpg) przy odłączonej taśmie do logiki.
    Na zdjęciu YSus1.jpg jest pokazane złącze które odpinam po odpięciu którego nie dezaktywowany sygnał VS_ON do zasilacza głównego. Może na tym złączu mógłbym posprawdzać napięcia przebiegi?
    Dzięki za pomoc.
  • Level 9  
    Zmierzyłem napięcia na tym złączu CN5001 od Ysus do logiki i mam
    - 5V_out - 5,17V
    - DS_RST - 5,1V
    - DRV_RST - 4,44V
    - YPN1 - 3,1V
    Na pozostałych pinach nie ma żadnych napięć.
  • Level 33  
    Moim zdaniem Y sus się zabezpiecza z powodu wewnętrznej usterki na nim, a logika dostając ten sygnał wyłącza sterowanie Y susa, co się dzieje gdy odłączysz drajwery, to samo lekki stuk z Y sus, 'szarpnięcie' oscylogramu oraz CTRL wyłącza?

Dodano po 8 [minuty]:

Przy odłączonej taśmie pomiędzy CTRL a Y sus, nie powinno się w ogóle urchamiać plazmy, bo może dojść do złego załączenia bramek tr. IGBT na Y i do uszkodzenia, a oscylogram nie będzie poprawny itp. Masz trudny orzech do zgryzienia, jeśli oscylogram pojawia się na ułamek sekundy nie jesteś w stanie ustalić jakiej części jego brakuje, wobec tego też nie dojdziesz gdzie na Y sus (jeśli w ogóle tam) kryje się usterka.

Dodano po 9 [minuty]:

kosta2010 wrote:

Z tego co wiem matryca PDP nie ma jako takiego podświetlania, ale czy przy takim wymuszeniu powinno pojawić się świecenie matrycy?

Nie, ponieważ brakuje informacji o formacie, resetowaniu, adresacji, szerokości impulsów PWM oraz ilości bitowej obrazu i zegara które to są nadawane magistralą z logiki.

Układy skanujące są dobre, bo inaczej 115V nie pojawiło by się nawet na sekundę.
    Jest jeszcze jedna ewentualność- uszkodzenie matrycy, próbuj jeszcze naprzemiennie odłączać drajwery, odpal plazmę i porównaj zachowanie Y susa, słuchając czy w ten sam sposób się zabezpiecza.
  • Level 9  
    Dzięki za odpowiedź.
    Quote:
    Moim zdaniem Y sus się zabezpiecza z powodu wewnętrznej usterki na nim, a logika dostając ten sygnał wyłącza sterowanie Y susa, co się dzieje gdy odłączysz drajwery, to samo lekki stuk z Y sus, 'szarpnięcie' oscylogramu oraz CTRL wyłącza?

Czyli mam odłączyć całą tą płytkę z driverami co jest podłączona za Y-Sus?
    Jeśli tak, to nie będę mógł zmierzyć przebiegu, bo punkt pomiaru był właśnie na tej płytce.

Quote:

Układy skanujące są dobre, bo inaczej 115V nie pojawiło by się nawet na sekundę.
    Jest jeszcze jedna ewentualność- uszkodzenie matrycy, próbuj jeszcze naprzemiennie odłączać drajwery, odpal plazmę i porównaj zachowanie Y susa, słuchając czy w ten sam sposób się zabezpiecza.

Spróbuję jeszcze tak zrobić jak piszesz, a jeśli efekt będzie nadal taki sam (czyli Y-sus będzie się dalej tak samo zachowywał), to myślisz że warto zaryzykować kupno tego modułu z tej oferty:
    Link
    albo z tej:
    Link
  • Level 33  
    Jeśli odłączysz drajwery to oscylogram możesz zmierzyć podająć sondę oscyloskopu na FG (wyjście z Y susa na y-buffer=masa buffera) i zrobic pomiar względem chassis TV. W dobrze działającym TV oscylogram ten się różni od punktu ozn. kolorem czerwonym na twoim zdjęciu wysokością impulsu resetującego ale podstawowe jego fazy muszą być zachowane (reset/adresowanie/sustain) i musi mieć jednakową liczbę tzw.'subfields', typowo jest to liczba 8 bit dla tego typu oscylogramu.

Dodano po 4 [minuty]:

W Polsce moduły są bardzo drogie. Ja nie wiem jakie tam sa sklepy bo mieszkam na wyspach.
    Np, tutaj masz za 5 funtów:

http://www.ebay.co.uk/itm/YSUS-LJ41-08468A-RE...0-PLASMA-TV-/261637211018?hash=item3ceacb038a
  • Level 9  
    Odpiąłem drivery i zmierzyłem oscylogram w punkcie FG tak jak pisałeś. Od momentu włączenia TV po ok. 1 sekundzie pojawia się właśnie szarpnięcie na przebiegu ale o znacznie większej amplitudzie w porównaniu do tego pomiaru co wykonywałem poprzednio. I w momencie jak pojawia się ten "szarpnięty" przebieg w tym momencie słychać cyknięcie na płycie Y-sus i napięcia zaczynają siadać.

http://www.ebay.co.uk/itm/YSUS-LJ41-08468A-REV-R1-5-LJ92-01732A-AA5-FOR-SAMSUNG-PS50C6900-50-PLASMA-TV-/261637211018?hash=item3ceacb038a
    Orientujesz się ile kosztowałaby przesyłka i tak orientacyjnie ile trwa dotarcie do Polski takiej paczki?

Dodano po 25 [minuty]:

Doczytałem się, że do Polski 16 funtów.
  • Service technician RTV
    Tam masz poniżej taki przycisk (Postage and packaging)
    -wybierasz kraj , wciskasz (get rate) i podaje , że

Quote:
    £16.00 Poland /Economy Int'l Postage
    Estimated between Wed. 30 Sep. and Wed. 21 Oct.
  • Level 33  
    Jak ja wysyłałem do Polski do wynosiło to nieco mniej, i paczka szła ok. 5 dni roboczych, musisz poprosić sprzedawce aby dowiedział się na lokalnej poczcie, te stawki i czas doręczenia przeliczane przez eBay nie są precyzyjne, powodzenia w naprawie.