Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa skanera dyskotekowego

tomal4321 08 Lip 2005 19:50 21815 58
    toadi
    Spec od akustyki
    jest schemat na elce efekt swietlny sterowany muzyka sie nazywa co prawda uklad jest taki sobie i dosc awaryjny ale innego nie znam
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Toadi zorbiles ten uklad ze mowisz ze jest wawryjny?? Bo ja tak i dziala bez problemu.
    busidj
    Poziom 13  
    WITAM.

Padło hasło że silnik niechce się zatrzymać w momencie kiedy efekt niedostaje sygnału muzycznego.
    Rozwiązanie tego problemu jest na poniższym schemacie.

Wejścia układu trzeba podłączyć do wyjść przeżutnika układu sterującego
    a wyjścia do końcówki mocy zasilającej silnik np. układ który przedstawił
    DJ SIMON .
    Jeżeli przeżutnik jest typu 74121 to bramki od a do d musza być typu 7408
    a gdy jest zastosowany CD4013 to bramik będą typu CD4081.
    Oczywiście brami A-D wchodzą w skład jesnej kości 4081 (74121).

Na jutro postaram się zamieścić schemat układu sterujacego z fabrycznego efektu mam tu na myśli efekt firmy Disco TECH
    typu DIXI.
    Układ ten steruje dwoma silnikami DC i jednym silnikiem AC.

pozdro

Dodano po 6 [minuty]:

zapomniałem o załączniku. heheh

zaszła mała pomyłka

bramki wchodzą w skład kosci CD4081 lub 7408 a nie 74121

Post był raportowany.

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [h]
    toadi
    Spec od akustyki
    No wlasnie mialem taka elektronike co kolega zrobil wykorzystany byl monowibrator z podtrzyamien ale plytka byla dosc duza i uklad ciezki do powtorzenia .......... hehe schematów elektroniki z discotecha to juz poszukuje 2 lata bo te uklady co sa w chinskich swiatelkach to o d... rozbic
    tomal4321
    Poziom 16  
    Nie ma ktoś z was kolorowych szkiełek z takich halogenków?

Nie wie ktś z was gdzie można dostać filtry barwne?

Post był raportowany.

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [h]
    kobi
    Poziom 22  
    A teraz zupełnie z innej beczki
    Zrobiłem wyżej przedstawiony układ sterowania silnikiem i działa jednak tylko na małych silnikach Jak można zwiększyć jego wydajność prądową tak żeby ruszył silnik od wycieraczek od ciągnika:D
    Popak
    Moderator na urlopie...
    kobi napisał:
    A teraz zupełnie z innej beczki
    Zrobiłem wyżej przedstawiony układ sterowania silnikiem i działa jednak tylko na małych silnikach Jak można zwiększyć jego wydajność prądową tak żeby ruszył silnik od wycieraczek od ciągnika:D

Dajesz większej mocy tranzystorki :) i tez zalerzy od silnika

Pozdrawiam
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    nie obejdzie sie chyba bez dodatkowego sterowania tymi tranzytsorami, ile ciągnie ten silnik?
    toadi
    Spec od akustyki
    w zasadzie te BD 135/136 powinny spory silniczek ruszyc taki kilka wat bez problemu a chyba nie stosuje sie wiekszych (no chyba ze ktos robi z przkladnie od wycieraczek ale to przesada)
    kobi
    Poziom 22  
    No właśnie ja wpadłem na taki genialny pomysł. Mam silnik od wycieraczek z gotową przekładnią gdzie ryzyko awari praktycznie nie istnieje poza tym silnik jest bardzo mały i nie widzę potrzeby kąbinowania z silniczkami od cd itp. Teraz jedyny problem jaki mam to wymyśleć układ do jego sterowania a raczej przerobic juz istniejący
    Silnik pobiera 1,5A i jest na 12V jednak zasilanie podniose do 24V bo ma za wolne obroty. Te bd135 i 136 jek nie wytrzymają to je zamienie na bd911 i 912
    A tak wogule to myslał ktos nad zastosowaniem tyrystorów lub triaków do sterowania silnika?
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    te tranzytsory mają max 1,5A(BD135) , w impulsie 3A. więc będzie to na granicy ich wytrzymałość. Jak dobrze wyczytałem, w najgorszym przypadku będą potrzebowały 50mA na baze żeby wysterowac taki silnik
    toadi
    Spec od akustyki
    eee lepszy uklad co pokazał Dj Simon u gory tematu tentwoj moze nie chodzic ale nie kce mi sie analizowac dokladnie poza tym szkoda tylu tranzystorów
    dee jay G
    Poziom 26  
    Do sterowania muzą potrzebny jest:

1.Układ AUDIO ( przedwzmacniacz, ARW, filter, układ formujący impulsy )
    2.Układ CYFROWY ( EPROM lub jakiś prosty licznik CMOS np 4017 + zworki na wyjściach do ułożenia prostego programu )
    3. Stopień MOCY na tranzystorach ( taki jak na schematach powyżej )

Tylko po co w skanerze układ do silnika LEWO/PRAWO ? Przecież skanery buduje się w oparciu o silniki krokowe. ( no chyba że do GOBO ROTATORA ) ale czy ktoś z was buduje skaner z obrotowymi gobosami?
    Zastanówcie się czy to co budujecie to aby na pewno skaner :)
    Taki zestaw jak opisałem nadaje się do różnych FLOWERÓW TUNNELI itp.

Do skanera potrzebujemy tylko
    1. Układ AUDIO ( jw. )
    2. Bardziej skomplikowany układ cyfrowy do sterowania SILNIKAMI KROKOWYMI ( jakiś ATMEL + stopnie mocy np. ULN 2803, czy coś )

Jeśli to ma być faktycznie SKANER, ale jakaś tańsza wersja na silnikach DC to do TARCZY GOBO i TARCZY KOLORÓW można wykożystać układy z waszych schematów + układ sterujący z czujnikiem położenia tarczy ( żeby TARCZA GOBO nie staneła w połowie między gobosami :)
    TARCZA KOLORÓW może stanąć w połowie to daje bardzo fajny efekt.

Pozdrawiam
    kobi
    Poziom 22  
    He he tamten układ to ja chyba po pijanemu robiłem :D ni groma by nie ruszył Teraz zamieszczam dobry i sprawcony tylko te główne bd139 i bd140 zamienić trzeba na jakies wieksze bo za 1 razem mi sie usmazyły teraz założyłem bd911 i bd912 i jest ok
    A tak przy okazji to ja nie robie skanera tyko popularnego kwanta :!:
    chaka
    w zyciu niewidzialem glupszego schematu sterowania silnikiem. Przeciez to samo mozna osciagnac przy uzyciu 2xbd139 i 2x bd140 i 8 rezystorach.
    kobi
    Poziom 22  
    Po
    1. Bd139 i Bd140 max prąd 1.5A a mój silnik pobiera wiecej niz 1,5A
    a po
    2. Jak ty chcesz sterowac te tranzystory przecież prad wyjsciowy z przezutnika to zaledwie kilka mA które nie wystarcza do wysterowania tych tranzystorów w taki sposób aby ruszyc tak duzy silnik
    chaka
    no to tzreba mowic ze silnik tyle zlopie, a co do pradu z cmosa to wystarczy dolozyc dodatkowe 2 tranzystory a nie 2 garsci jak na schemacie.
    dee jay G
    Poziom 26  
    Obawiam się, że nie ma szans...a przekładnia to raczej zły pomysł!
    Musisz zastosować mocniejszy ( znacznie ) silnik krokowy.

Pozdrawiam
    dee jay G
    Poziom 26  
    Nie mówie, że z przekładnią nie będzie śmigać, tylko że przekładnia to raczej zły pomysł bo będzie trochę wolniejszy niż na samym silniku.
    A propos, do takich prostych efektów jak flower, gdzie nie ma tarcz gobo i tarczy kolorów, wystarczą zwykłe silniczki na prąd stały z przekładniami.
    Takie silniczki sprzedaje DISCOTECH, a i sterowanie takiego silnika jest dużo prostsze niż silnika krokowego!

Silniki krokowe stosuje się tam, gdzie wymagane jest szybkie i precyzyjne ustawienie np. tarczy gobo lub kolorów! Skanery, ruchome głowy, zmieniacze koloru itp.

Pozdrawiam
    toadi
    Spec od akustyki
    no a jak komus nie zalezy na bardzo szybkiej zmianie kololoru czy gobo mozesze zmieniacz zrobic tez na silniku dc z przekladnia a do pozycjonowania wykorzystac magnesili i kontrakton albo wylacznik krancowy oczywiscie wtedy efekt nie bedzie sie sam zerował po wlaczeniu tylko zaczynal tam gdzie skoczyl ale bajer jest
    dee jay G
    Poziom 26  
    Zgadza się...taki układ był kiedyś opisany w którejś EP.

Pozdrawiam
    chaka
    u mnie na przekladni goob zmienia sie tak szybko ze praktycznie nie widac stanow posrednich. W moim temacie jest film na ktorym wszystko widac.
    volter
    Poziom 19  
    artas mógłbyś dodać jeszcze jakieś zdjęcia tego urządzonka do juz jedno zdjęcie dałeś?? byłbym wdzięczny.
    Cinekas
    Poziom 17  
    Witam, a czy jest mozliwośc zbudowania laserów takich jak są np. qlimax? tylko żeby diodę taką jakąś z allegro dać, miało by to działac w pokoju ;)