Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie halogenów - Zasilanie halogenu z dwóch sterowanych niezależnie źródeł

Piterson1979 15 Sep 2015 22:37 1263 9
    Piterson1979
    Level 9  
    Witam,
    Mam prośbę o rzucenie okiem, czy takie rozwiązanie będzie prawidłowe.
    Ogólnie moja potrzeba jest następująca: w lokalizacji zdalnej (dostępnej przez Internet i GSM) mam halogeny, które mogę uruchomić zdalnie przez sterownik GSM z gniazdami 230V przy użyciu komend SMS.

W związku z tym, że w tej zdalnej lokalizacji mam także łącze internetowe ze skonfigurowanym dostępem z zewnątrz to mam też możliwość kontrolowania urządzeń pracujących w sieci, w tym Lan Kontroler v2.0, który zbiera dane nt. warunków pogodowych i umożliwia sterowanie kilkoma urządzeniami zasilanymi 230 V podłączonymi poprzez dodatkowe przekaźniki (u mnie 5x 10A 250VAC).
    Mając takie możliwości chcę mieć także sterować halogenami przez aplikację lub www wymienionego Lan Kontrolera. W związku z tym, że wszystko ma się odbbywać zdalnie z oczywistych względów na czas sterowania zasilaniem halogenów przy użyciu przekaźników nie będę mógł (ani też nie będę chciał) odłączać RĘCZNIE tychże halogenów od sterownika GSM. Zaplanowałem więc takie rozwiązanie (na zdjęciu) .... proszę o ocenę, komentarz, czy też wskazówki, a przede wszystkim potwierdzenie, czy to ma rację bytu?
    Oczekiwany przeze mnie efekt tego projektu ma być następujący:

1) normalnie halogen będzie podłączony do sterownika GSM, a sterownik po otrzymaniu odpowiedniej komendy SMS poda napięcie na gniazdko, do którego ten halogen będzie podłączony - halogen włączy się. Kolejną komendą mogę go wyłączyć. W standardowej konfiguracji przekaźniki będą w pozycji NO;
    2) po zalogowaniu się do Lan Kontrolera załączę przekaźniki (w tym przypadku do jednego Out będą podłączone dwa przekaźniki), które odłączą halogen od zasilania ze sterownika GSM, a podłączą do zasilania z oddzielnego gniazdka 230V - halogen włączy się.
    3) w sytuacji, gdy będę korzystał z halogenu przez przekaźnik, a ktoś inny załączy sterownik GSM komendą SMS to nic się nie zmieni, gdyż oba przekaźniki będą w pozycji NC, a zmiana źrodła zasilania nastąpi jedynie po wydaniu komendy przez
    Lan Kontroler. W odwrotnym przypadku sytuacja będzie analogiczna.
    Zasilanie halogenów - Zasilanie halogenu z dwóch sterowanych niezależnie źródeł
    Z góry dziękuję i wszystkich Forumowiczów przepraszam za brak profesjonalizmu w wykonaniu rysunku ale nigdy nie miałem zdolności tego rodzaju, a na symbolach elektrycznych słabo się znam..
    BILGO
    Level 38  
    Według mnie 1 przekaźnik wystarczy. Przewodu N nie musisz "odcinać" od halogenu.
    Piterson1979
    Level 9  
    Ok. Rozumiem, że "jedyne" czego muszę być pewny w takim przypadku to to, aby nie pomylić L i N w sterowniku GSM i oddzielnym gniazdku :-)?
    Myślałem, że będzie "bezpieczniej", gdy odetnę także N ale jeśli może być tak jak napisałeś to dla mnie o wiele lepiej.
    BILGO
    Level 38  
    A nie możesz tego podłączyć z jednego źródła zasilania ? Tak byłoby bezpieczniej ;)
    Piterson1979
    Level 9  
    Tzn. co masz na myśli........
    Aaaa jasne - źródło zasilania sterownika GSM i to dodatkowe gniazdko będą z tego samego miejsca (konkretnie z UPS-a). Czy tak będzie bezpiecznie?
  • Helpful post
    BILGO
    Level 38  
    Piterson1979 wrote:
    Tzn. co masz na myśli........

Wszystko zasil z jednego punktu (jednej fazy). Zamontuj na stałe. Nie przez gniazda bo zawsze będzie występowało ryzyko obrócenia wtyczki w gnieździe.
    Piterson1979
    Level 9  
    Rozumiem. Będę działał w weekend. Bardzo dziękuję Ci za błyskawiczną pomoc. Świetnie, że są tacy ludzie jak Ty ;-)
    Piterson1979
    Level 9  
    Dziękuję jharlan. W weekend będę myślał, jaką wersję wybrać. Napiszę po, jaki był mój wybór. Pozdrawiam.
    Piterson1979
    Level 9  
    Witajcie. Zdecydowałem się na rozwiązanie z jednym przekaźnikiem i - zgodnie z sugestią BILGO - na rezygnację z wtyczek i zasilanie wyłącznie z jednej fazy. Wszystko działa tak, jak chciałem! Bardzo dziękuję za pomoc. Z pewnością będę zaglądał na forum częściej.....mam nadzieję, że niedługo także żeby pomóc :-)