Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini suszarnia drewna kilka pytań

milafa 15 Wrz 2015 23:57 3105 11
  • #1 15 Wrz 2015 23:57
    milafa
    Poziom 10  

Witam wszystkich.
    Drewno, które chciałbym suszyć, to trzcina, z której wykonuję stroiki do instrumentów dętych. Pomysł zrodził się na podstawie wieloletnich obserwacji, z których wynika, że stroiki zrobione (odpowiednio wystrugane z drewna) w lipcu czy w sierpniu grają zdecydowanie lepiej, niż te, które zrobię we wrześniu, październiku czy listopadzie. Przypuszczam, że ma na to wpływ leżakowanie drewnianych elementów w odpowiednich warunkach (stroiki leżakują w mieszkaniu). W miesiącach wakacyjnych temperatura pokojowa wynosi ponad 25 stopni a w tym roku nawet ponad 30, a wilgotność oscylowała w okolicach 30%. W miesiącach jesiennych temperatura jest niższa a wilgotność przed sezonem grzewczym wzrasta do około 50%
    Chciałbym zrobić mini suszarnię drewna, w której miałyby panować takie warunki jak w pokoju w miesiącach letnich . Do jej budowy planuję wykorzystać mini piekarnik elektryczny 10-15L i zamontować w nim grzałkę taką, jak wykorzystuje się w terrariach. Chciałbym utrzymać w nim temperaturę 30 - 35 stopni i wilgotność w granicach 20-30% a może nawet niższą
    Nie wiem jak rozwiązać problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu wilgotności. Zrobiłem eksperyment i do zwykłego piekarnika kuchennego nagrzanego do ponad 30 stopni włożyłem hydrometr, który w pokoju pokazywał 47%, natomiast w piekarniku 30%.
    Jak obniżyć wilgotność w piekarniku, czy wystarczy, że zamontuję wentylator, który będzie uruchamiany przez higrostat tzn, po przekroczeniu zadanej wilgotności załączy wentylator?
    Co będzie się działo z wilgocią, która zostanie uwolniona z drewna?
    Zastanawiam się też nad zamontowaniem osuszacza powietrza (pokojowego) , z którego powietrze byłoby "pobierane" do piekarnika.
    Drewno, które chciałbym suszyć ma długość do 12cm a grubość od 0,1mm do 1,4mm.

0 11
  • Pomocny post
    #3 16 Wrz 2015 23:48
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Przy takich gabarytach materiału zainteresuj się suszeniem w podciśnieniu ( próżni ).
    U znajomego lutnika robiliśmy doświadczenia - wyniki były bardzo interesujące.
    Generalnie chodzi o to że w podciśnieniu woda wrze w temperaturze niższej niż 100 °C.
    W skrócie - podgrzewasz . podajesz podciśnienie , woda wrze i wychodzi z materiału.
    Zrobienie małej komory próżniowej z grzałką nie takie trudne.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 23 Wrz 2015 21:35
    milafa
    Poziom 10  

Kindlar, dziękuję za linki, bardzo mi rozjaśniły temat suszenia i zależności wilgotności od temperatury.
    Jesli chodzi o pochłanbiacz, to przeczytałem instrukcję wymiany tabletki pochłaniającej wilgoć i aż włos się jeży na głowie. Należy trzymać z dala od zwierząt, od dzieci, operację wymiany należy przeprowadzić w gumowych rękawiczkach. Biorąc pod uwagę, że z drewna będą wykonane stroiki, które trzyma się w ustach - nie zaryzykuję.
    Jeśli wilgotność po podwyższeniu temperatury będzie zbyt wysoka, to rozważam zamontowanie osuszacza (pokojowego w granicach 150-200zł), z którego osuszone powietrze będzie doprowadzone do komory. Może nawet zrobiłbym układ zamknięty, czyli osuszone powietrze byłoby doprowadzane z powrotem do wlotu osuszacza. Gdzieś czytałem, że powietrze, które wylatuje z osuszacza ma trochę wyższą temperaturę niż zasysane. Czy to prawda?
    Pukury, im dłużej analizuję Twój pomysł, tym coraz bardziej mi się on podoba, muszę to przetrawić.

0
  • #5 23 Wrz 2015 22:53
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    To wcale nie mój pomysł.
    Suszenie próżniowe stosowane jest od dawna.
    Ale i tak nic nie zastąpi długich lat suszenia materiału w sposób naturalny.
    Dlatego taki materiał jest z reguły drogi.
    Podgrzewać można promiennikiem podczerwieni - wnika do wnętrza materiału.
    Zrób prosty eksperyment z wagą.
    Na allegro można kupić tanie dokładne wagi.
    W miarę suszenia materiał będzie lżejszy - tyle wody wyparuje.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 24 Wrz 2015 04:38
    tomek_602
    Poziom 21  

Może to siłowe, ale jakby tak włożyć to kuchenki mikrofalowej?
    Oczywiście przy małej mocy, np. ustawionej na rozmrażanie.

0
  • #7 24 Wrz 2015 10:57
    Grunwald1961
    Poziom 11  

W przemysłowych suszarniach do drewna regulacja wilgotności materiału odbywa się poprzez uchylanie i zamykanie klapek kominowych.
    Wsad jest nagrzewany do otwarcia porów przy zamkniętych kominkach,
    po osiągnięciu temperatury kominiki uchylają się i zamykają
    w końcowej fazie zamykania porów są praktycznie cały czas otwarte.
    Cały czas pracują wentylatory, które zmieniają kierunek co godzinę.

Tak to wygląda w zakładzie przeróbki drewna w którym pracuję.

0
  • #8 08 Paź 2015 22:49
    milafa
    Poziom 10  

Dziękuję wszystkim za rady.
    Kilka dni temu zrobiłem mini suszarnię. Wykorzystałem piekarnik 15l z termoobiegiem. Najpierw próbowałem wykorzystać grzałki, ale po wyłączeniu ich przez termostat, temperatura rosła jeszcze o około 10 stopni, więc zamiast grzałek zamontowałem żarówkę 70W. Bezwładność ustawiłem na 0,5 stopnia i po wyłączeniu temperatura rośnie jeszcze o kolejne pół stopnia. Przy utrzymaniu temperatury w piekarniku między 32 a 33 stopni, wilgotność waha się między 24 a 30%, gdy w pokoju mam temperaturę 23-24 stopnie i wilgotność 40-48%.
    Mam pytanie, jaka jest temperatura i jaka jest wilgotność w suszarni podczas suszenia drewna?
    Czy nastawiona przeze mnie temperatura jest odpowiednia?
    Jak długo powinienem trzymać drewno w nastawionej przeze mnie temperaturze? Przypomnę, że kawałki drewna mają długość między 6 a 12 cm, szerokość 1,5-2cm i grubość od 0,1 do 1,4mm.
    Dodam, że zanim drewno, czy gotowy stroik włożę do piekarnika, jest ono moczone w wodzie około 12 godzin, następnie po 1-2 dniach schnięcia w pokoju, wkładałem je do piekarnika.

0
  • #9 09 Paź 2015 00:11
    dual
    Poziom 21  

Chyba najlepiej byłoby zastosować dostępne w sklepach suszarki do owoców i grzybów . Wymiary półek pozwolą na suszenie bardzo wielu elementów w sposób tani oraz pewny . Niektóre typy są wyposażone w regulator temperatury nawiewu lecz nawet te najzwyklejsze , bez regulacji byłyby dobrym rozwiązaniem . Myślę , że warto spróbować .

0
  • #10 09 Paź 2015 10:24
    tomek_602
    Poziom 21  

Na pytanie jak długo suszyć, sugerowałbym "suszenie do stałej masy" stosowane w laboratoriach.
    Co jakiś czas ważysz to co suszysz i, jak kolejne ważenia nie wykazują dalszego spadku masy, to jest już suche.

0
  • #11 09 Paź 2015 11:10
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Samo podgrzanie to trochę mało.
    To co zostanie wewnątrz to już zostanie - zamkną się końce kapilar.
    Jak już tak to grzej podczerwienią - przenika do wewnątrz.
    No stosuj metodę Kol. - waga.
    Dlatego zresztą pisałem o podciśnieniu.
    Pozdrawiam.

0
  • #12 13 Paź 2015 14:58
    aaanteka
    Poziom 38  

Ponieważ mówimy tu o bardzo małych objętościach ,można by zastanowić się nad suszeniem metodą nagrzewania pojemnościowego.

Metoda ta zapewnia maksymalna powtarzalność produktu końcowego.

0