Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 liczniki jednotaryfowe zamiast jednego dwutaryfowego

maciejzi 16 Wrz 2015 11:56 1839 25
  • #1 16 Wrz 2015 11:56
    maciejzi
    Poziom 10  

Witam szanownych forumowiczów!

Zamierzam zliczać energię pobieraną przez maszynę w taryfie G12 (2 taryfy).
    Dlatego licznik powinien mierzyć oddzielnie pobór w drogim prądzie i w tanim prądzie.

Posiadam kilka liczników jednotaryfowych - są tanie i proste w montażu.
    Nie chcę kupować dodatkowo licznika dwutaryfowego ze względu na cenę i wielkość - mam tylko kilka pól wolnych w rozdzielnicy.

Teraz pytanie:

Zamierzam podłączyć programator czasowy przełączający maszynę między dwoma licznikami w zależności od taryfy.

Mniej więcej tak jak na załączonym rysunku: programator przełącza maszynę od licznika taniego prądu do licznika drogiego prądu w odpowiednich godzinach.

Czy to będzie dobrze działać? Mam wątpliwości co do czasu przełączania programatora czasowego (tzn. chwilowy zanik prądu w momencie przełączania). Jeśli mogą być jakieś inne problemy z tym związane - proszę o podpowiedź, jak poprawić/zmienić układ.

0 25
  • Relpol
  • #2 16 Wrz 2015 12:21
    2647837
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 16 Wrz 2015 13:44
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

A czy do licznika 1-f nie doprowadza się czasem żyły N/PEN?

0
  • #4 16 Wrz 2015 14:03
    maciejzi
    Poziom 10  

JohnySpZOO napisał:
    A czy do licznika 1-f nie doprowadza się czasem żyły N/PEN?

Też się doprowadza, chciałem tylko schematycznie pokazać, o co mi chodzi.
    Problem polega na tym, że nie wiem, jak zachowa się maszyna - jest to klimatyzator. Moc wejściowa 1,2 kW.

Nigdzie nie mogę znaleźć czasu przełączania przekaźnika (bez napięcia na stykach). Ale chyba nie jest to więcej niż 5 ms, czyli 1/4 okresu napięcia zasilania. Czyli teoretycznie powinno działać...

0
  • #5 16 Wrz 2015 14:34
    lukiiiii
    Poziom 26  

A może tak zrobisz: Cewki prądowe liczników łączysz szeregowo, a cewki napięciowe sterujesz programatorem. Urządzenie nie ma przerwanego zasilania.

1
  • #6 16 Wrz 2015 14:45
    maciejzi
    Poziom 10  

lukiiiii napisał:
    A może tak zrobisz: Cewki prądowe liczników łączysz szeregowo, a cewki napięciowe sterujesz programatorem. Urządzenie nie ma przerwanego zasilania.

Czyli że jak podłączyć?

Licznik:

Tu jest schemat licznika:

1 - wejście linii fazy
    4 - wejście linii zerowej (N)
    3 - wyjście linii fazowej
    6 - wyjście linii zerowej (N)
    20,21 - wyjście impulsowe (do zewnętrznego zliczania impulsów)

Obecnie linię zerową N mam podłączoną tylko do 4, bo styk 6 to to samo. Wejście z zasilania, wyjście dalej do odbiornika.
    Nie bardzo tu widzę możliwość rozdzielenia cewek bez rozbierania licznika.

0
  • #7 16 Wrz 2015 14:48
    lukiiiii
    Poziom 26  

Wstawiłem prosty rysunek na podstawie licznika klasycznego ( tarczowego) jednofazowego.

0
  • Pomocny post
    #8 16 Wrz 2015 14:55
    zbich70
    Specjalista elektryk

lukiiiii napisał:
    Wstawiłem prosty rysunek na podstawie licznika klasycznego ( tarczowego) jednofazowego.

Z błędem. Narysowałeś co innego niż napisałeś... :D

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #9 16 Wrz 2015 15:08
    lukiiiii
    Poziom 26  

Przelałem w paicie to co miałem na myśli, czyli załączanie cewki napięciowej przez zegar w odpowiem liczniku:

zbich70 napisał:

Z błędem. Narysowałeś co innego niż napisałeś... :D

Źle rozrysowałem cewkę napięciową z prądową.

0
  • #10 16 Wrz 2015 15:19
    zbich70
    Specjalista elektryk

lukiiiii napisał:
    Przelałem w paicie to co miałem na myśli, czyli załączanie cewki napięciowej przez zegar w odpowiem liczniku

Teraz lepiej.
    Poprzedni "painto-schemat" nie mógł zadziałać.
    lukiiiii napisał:

Otóż to.

-1
  • #11 16 Wrz 2015 15:38
    maciejzi
    Poziom 10  

zbich70 napisał:
    lukiiiii napisał:
    Przelałem w paicie to co miałem na myśli, czyli załączanie cewki napięciowej przez zegar w odpowiem liczniku

Teraz lepiej.
    Poprzedni "painto-schemat" nie mógł zadziałać.
    lukiiiii napisał:

Otóż to.

Wygląda sensownie. Tylko nigdy równocześnie nie odczytam zużycia I i II taryfy, bo raz jeden licznik będzie pokazywać wartość, raz drugi.

0
  • #12 16 Wrz 2015 15:43
    lukiiiii
    Poziom 26  

No fakt, trzeba dorobić przycisk używany na czas odczytu: będzie on zwierał na chwilę wyjścia I i II zegara, wtedy oba liczniki włączą się.

0
  • #13 16 Wrz 2015 15:51
    masonry
    Poziom 29  

Gdybyś kolego tym programatorem wysterował dwa styczniki lub odpowiedniej mocy przekaźniki to maszyna nie będzie miała zaników w czasie przełączania i oba liczniki będą cały czas wyświetlały cyferki. Wystarczy przełączać na wyjściu z liczników.

0
  • #14 16 Wrz 2015 15:55
    zbich70
    Specjalista elektryk

masonry napisał:
    Gdybyś kolego tym programatorem wysterował dwa styczniki...

Ale Kolega Autor stara się jak najracjonalniej gospodarować miejscem w rozdzielnicy.
    A zwłaszcza budżetem... ;)

0
  • #15 16 Wrz 2015 16:15
    maciejzi
    Poziom 10  

masonry napisał:
    Gdybyś kolego tym programatorem wysterował dwa styczniki lub odpowiedniej mocy przekaźniki to maszyna nie będzie miała zaników w czasie przełączania i oba liczniki będą cały czas wyświetlały cyferki. Wystarczy przełączać na wyjściu z liczników.

Przekaźnik odpowiedniej mocy jest w programatorze.

Ale zarówno ten przekaźnik, jak i dodatkowe przekaźniki (po co?) lub styczniki charakteryzują się czasem zaniku napięcia na wyjściu, gdy zwora przesuwa się z jednego styku do drugiego.

Jak dodam jeszcze jakieś przekaźniki oprócz tego co jest w programatorze, to ten czas bez napięcia się jeszcze wydłuży. Chyba że czegoś nie rozumiem :-)

0
  • #16 16 Wrz 2015 16:25
    2647837
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 16 Wrz 2015 16:34
    maciejzi
    Poziom 10  

Konsument1 napisał:
    Ale żeby odpowiednio wysterować cewkami licznika programatorem potrzebny jeszcze byłby przekaźnik ze stykami rozwierno-zwiernymi. Programator w stanie włączenia poda zero na jeden z liczników ale co poda drugie zero na drugi licznik jak programator będzie w stanie wyłączenia?

W programatorze jest przekaźnik NC / NO. Styki się zwierają na przemian. W czasie zaprogramowanym zwarate NO, a w pozostałym czasie NC.

Styki 5, 4, 3.

Powinno zadziałać, myślę, spróbuję podłączyć jak na pierwszym rysunku w wątku, jak maszyna będzie protestować (nie sądzę), podłączę liczniki szeregowo.

A jak i to nie zadziała, to zamiast posiadanych liczników jednotaryfowych będę musiał zakupić dedykowany wielotaryfowy :-)

0
  • #18 16 Wrz 2015 20:15
    masonry
    Poziom 29  

Programatorem należy wysterować dwa styczniki które będą przepinały maszynę raz na jeden licznik raz na drugi. Oba liczniki będą cały czas pod napięciem i cały czas będą czynne ich wyświetlacze.
    Potrzebny będzie programator dwukanałowy lub dwa programatory. Sterujesz tak aby oba styczniki się załączyły i dopiero później jeden z nich wyłączył, wówczas będzie przełaczenie bezzanikowe..

0
  • #19 16 Wrz 2015 22:14
    lukiiiii
    Poziom 26  

A tak z ciekawości co to za maszyna?

0
  • #20 16 Wrz 2015 22:23
    maciejzi
    Poziom 10  

lukiiiii napisał:
    A tak z ciekawości co to za maszyna?

Klimatyzator, moc wejściowa 1,2 kW.

Dodanie stycznika nie skróci czasu nieustalonego przy przełączaniu styków przekaźnika w programatorze, a raczej może wydłużyć czas. Styczniki są niepotrzebne, bo programator obsługuje prąd do 16 A, 3600 W, a tu będzie płynąć znacznie mniejszy.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Wykonam układ jak na pierwszym rysunku, gdyby coś nie działało, to się odezwę i opiszę w tym wątku.

0
  • #21 17 Wrz 2015 11:38
    kj1
    Specjalista elektryk

maciejzi napisał:
    bo programator obsługuje prąd do 16 A, 3600 W,

Oczywiście zrobisz jak uważasz. Zwróć jednak uwagę, że obciążenie jest indukcyjne i może pobierać znacznie większy prąd przy starcie silnika. W razie czego łatwiej (i taniej) wymienić stycznik niż programator. Koledzy dobrze radzą :)

0
  • #22 17 Wrz 2015 12:12
    maciejzi
    Poziom 10  

Zgadza się, jednak co najwyżej przekaźnik trzeba by wymienić w przypadku awarii.

Z reguły maksymalny prąd chwilowy przekaźnika jest 2x większy od znamionowego, czyli ok. 32A w tym przypadku, a więc 6 razy więcej niż pobiera normalnie obciążenie.

W tej chwili mam zabezpieczenie tablicowe B 16A. Nie wyrzuca go, więc raczej tego prądu maszyna nie przekracza.

Znalazłem informację, że prąd rozruchowy sprężarki chłodniczej osiąga czterokrotność prądu znamionowego. Czyli chwilowo około 20A popłynie...

Można też wziąć większy programator na 30A prądu znamionowego...

0
  • #23 17 Wrz 2015 13:06
    masonry
    Poziom 29  

Widzę że koledze nie zależy na bezzanikowym przełączaniu, tylko zależy na tym aby było tanio.

0
  • #24 17 Wrz 2015 13:07
    maciejzi
    Poziom 10  

masonry napisał:
    Widzę że koledze nie zależy na bezzanikowym przełączaniu, tylko zależy na tym aby było tanio.

Dodanie styczników wydłuży przerwę w napięciu przy przełączaniu.

0
  • Pomocny post
    #25 17 Wrz 2015 18:46
    masonry
    Poziom 29  

Zrób tak jak napisałem w poście 18 i nie będziesz miał żadnej przerwy.

0
  • #26 17 Wrz 2015 19:05
    maciejzi
    Poziom 10  

masonry napisał:
    Zrób tak jak napisałem w poście 18 i nie będziesz miał żadnej przerwy.

A, no tak, słusznie. Albo można też dodać przekaźnik czasowy zwłoczny po programatorze, który przez pewien czas będzie jeszcze utrzymywał połączenie ze starą linią zasilania, gdy programator już przerzuci na drugą linię. W sumie przez kilka sekund maszyna będzie wtedy połączona z obiema liniami, do zakończenia zwłoki w przekaźniku.

0
  Szukaj w 5mln produktów