Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer VK 7830 zmiana obudowy

16 Wrz 2015 12:19 750 9
 • Poziom 6  
  Mam ten subwoofer ponad rok i spisuje się dobrze ale ostatnio wpadłem na pomysł by zmienić jego obudowę na jakąś niżej strojoną. Obudowę zbudowałbym sam tylko nie wiem jak dużą. Chodzi mi żeby trochę niżej schodził jeśli to możliwe.
 • Poziom 43  
  koles_098 napisał:
  Chodzi mi żeby trochę niżej schodził jeśli to możliwe.
  Musiałbyś też przy okazji wymienić głośnik na taki, który ma niższe fr.
  Strojenie polega na dobraniu rezonansu głośnika do rezonansu i możliwości głośnika (konkretnego !) . Nie da nic zastosowanie obudowy strojnej np. na 20Hz i do niej głośnika o fr 50Hz.
  Nic nie zyskasz na zejściu, a w skrajnym przypadku uszkodzisz głośnik.
 • Poziom 6  
  No to póki co musi mi wystarczyć to co jest. A jakbym kupił głośnik Digital Designs DD510C i jego fs wynosi 41 hz to znaczy że też nie uzyskam basu schodzącego poniżej 30 hz?
 • Poziom 38  
  Najpierw poczytaj co to w ogóle oznacza że "głośnik schodzi do X Hz".
  To że głosnik ma np. Fs na poziomie 30Hz, nie oznacza że przy 30Hz będzie miał efektywność taką jaką ma podaną w karcie atalogowej, jak również, nie oznacza to że nie "zejdzie" do 20Hz.

  Kazdy głosnik basowy "zejdzie" do 30Hz, pytanie tylko z jakim spadkiem.
 • Poziom 6  
  Mam stare kolumny Quadral w obudowie zamkniętej i mają one głośniki niskotonowe 16 cm. I one grają nawet i poniżej 30 hz z niewielkim spadkiem. Ale dla mnie bas z nich jest zbyt cichy. A ten subwoofer Vk do 35hz a potem głośność szybko spada
 • Poziom 43  
  Żeby w pełni wyjaśnić zagadnienie strojenia obudowy, doboru głośnika i wszystkich niuansów z tym związanych, trzeba by chyba ze trzy książki napisać. A i to nie udałoby się wyjaśnić wszystkiego... ;)

  "Zejście" głośnika to zdolność promieniowania jakiejś częstotliwości z zadaną skutecznością (głośnością). Każdy głośnik inaczej się zachowuje w tym zakresie - jedne łagodnie zmniejszają efektywność wraz z maleniem częstotliwości, inne mniej łagodnie, a jeszcze inne gwałtownie przestają "grać" poniżej jakiejś częstotliwości.
  Dobór strojenia obudowy i powierzchnia otworu BR musi być do każdego głośnika (modelu) dobrana tak, żeby :
  1. Uzyskać w miarę liniową pracę (skuteczność w funkcji zadanego zakresu częstotliwości ma być w miarę stała).
  2. Ma zejść (czyli promieniować) jak najniżej z w/wym. skutecznością (dozwolony jest określony spadek).
  3. Nie przekroczyć założonego poziomu przesunięć fazowych.
  Kilka z tych celów jest nawzajem sprzeczna, więc potrzebny jest kompromis - przykładem "sztandarowym" może być dobór powierzchni otworu BR.
  Im większa powierzchnia tym silniej (głośniej) promieniuje otwór (czyli niby ok...), ale jednocześnie im większa jest ta powierzchnia tym gorzej jest z dynamiką basu - występuje t.zw. efekt "zamulania" (Po impulsie dźwięku o niskiej częstotliwości , mimo, że głośnik już nie gra, otwór jeszcze przez chwilę "wybrzmiewa" - dźwięk w efekcie jest "rozlazły" - bez "sprężystości" i naturalności).
  Pewne zjawiska mogą też zależeć od samego konkretnego głośnika w konkretnej obudowie - inaczej; Nie każdy głośnik dobrze pracuje w każdej obudowie. Do obudów z otworem muszą być inne parametry (w całej tego słowa szerokości) głośnika niż do tubowej.
  Niektóre głośniki świetnie zagrają w obudowie zamkniętej, ale zupełnie sobie nie poradzą w BR.
  No i najistotniejsze ograniczenie wynikające z obudowy typu Bass-Reflex :
  O ile powyżej fr głośnika pracuje on jakby był w obudowie zamkniętej (wraz ze wszystkimi dobrodziejstwami tego typu obudowy), to w okolicy fr jego skuteczność spada - zaczyna bowiem się ujawniać efekt strojenia - rezonansu obudowy. Jeśli dalej zmniejszać będziemy tę częstotliwość - obudowa przestanie rezonować, i zacznie się zachowywać jakby jej w ogóle nie było! Jak to wpływa na pracę głośnika ? Chyba nie trzeba tłumaczyć; Pozbawiony sprężystości powietrza zamkniętego w obudowie (mimo otworu w okolicy fr obudowa dla głośnika "wydaje się" zamkniętą) zaczyna rosnąć amplituda drgań membrany - o ile głośnik nie jest przystosowany do aż tak wielkich wychyleń - ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu. W pewnym stopniu można ograniczyć te nadmierne wychylenia membrany zmieniając pojemność obudowy, lub zmniejszając powierzchnię BR - ale jak, o ile, i co należy zmienić - zależy od typu głośnika.
  Podsumowując ten nudny, ale i mocno uproszczony wywód: Nie można bezkarnie do dowolnej obudowy wkładać dowolnego głośnika, jak i nie można się spodziewać, ze każdy "niżej schodzący" głośnik sprawdzi się w każdej obudowie.
 • Poziom 6  
  marian133 napisał:
  koles_098 napisał:
  one grają nawet i poniżej 30 hz z niewielkim spadkiem


  Jakim?
  Możesz dokładnie określić jaki jest spadek?


  Niewiele ciszej niż np 50 hz. Słyszalne jest jeszcze 25 hz. Także dam się na spokój z tym i nie będę nic modyfikować. Dzięki wszystkim za zainteresowanie i za pomoc :wink:
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 6  
  potęgamocy napisał:
  Jakie masz pomieszczenie ,że słyszysz 25 Hz?

  Mam pokój 17.5 m²