Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy magnesy mogą zaburzać pracę liczników wody/gazu ?

czarnyrobert 16 Wrz 2015 15:00 4722 3
  • #1 16 Wrz 2015 15:00
    czarnyrobert
    Poziom 9  

W związku z problemami z rozliczaniem mediów z współwłaścicielem, zainstalowałem subliczniki wody, gazu i prądu. Dziś podczas rozprawy w sądzie, współwłaściciel zaczął kwestionować zużycie na sublicznikach, twierdząc, że znalazł kiedyś w garażu magnes (podkowę) i wg niego zapewne używałem tego magnesu, żeby zatrzymywać subliczniki gazu/wody w mojej kuchni. Jakkolwiek brzmiałoby to absurdalnie, zastanawiam się, czy widzieliście gdzieś jakieś opracowania naukowe, techniczne informujące o możliwości wpływania polem magnetycznym na liczniki wody/gazu? Na chłopski rozum to raczej nie możliwe - w liczniku gazu jest miech, w liczniku wody "turbinka" - magnes nie powinien mieć możliwości wpłynięcia na takie mierniki. Ale pasowałoby dostarczyć do Sądu jakiś twardszy dowód, że współwłaściciel plecie bzdury. W ostateczności pozostanie powołanie biegłego - ale biegli tez potrafią często zmyślać banialuki. Najlepsze, najbardziej wiarygodne, byłoby jakieś opracowanie naukowe na ten temat.

0 3
  • #2 16 Wrz 2015 15:04
    goldi74
    Poziom 43  

A jak myślisz dlaczego obecne liczniki wody mają zabezpieczenie antymagnetyczne?

2
  • #3 17 Wrz 2015 18:33
    stomat
    Specjalista elektryk

Wodomierz można zatrzymać przy pomocy magnesu, gazomierza raczej nie, a z indukcyjnym licznikiem prądu jest tak, że przyłożenie magnesu spowalnia obroty tarczy, ale po jego zdjęciu licznik zaczyna kręcić się szybciej.

1
  • #4 17 Wrz 2015 21:48
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

czarnyrobert napisał:
    w liczniku wody "turbinka" -

Tylko turbinka napędzana jest magnesem.
    Stare liczniki nie miały zabezpieczeń, więc jeśli są takowe to można je oszukać. Ale przy nowych tego się nie da. Proszę sprawdzić w internecie co to za liczniki tam będą informacje, czy mają zabezpieczenia takowe. Po za tym musi ci kolego udowodnić poprzez ekspertów od liczników wody, gazu, energii że liczniki były uszkodzone (oszukiwały). Tak sobie to może dyrdymały opowiadać, on jest osobą nieuprawnioną do wydawania opinii.

0