Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hyundai Coupe RD1 - Coś wyje przy redukcji biegów z 3 na 2.

16 Wrz 2015 20:20 1107 6
  • Poziom 16  
    Witam.

Hyundai Coupe RD1 :
    silnik 2.0 benzyna + LPG
    realny przebieg 160 000 km
    olej w silniku wymieniany co rok / 12000 km Liqui moly
    olej w skrzyni wymieniony co 2 lata Valvoline

Teraz do rzeczy. Ruszając z miejsca wrzucam 1 powiedzmy przy 2500 obr wrzucam 2 i delikatnie przyspieszając słychać lekkie pukanie pod maską w bliżej nie określonym miejscu. Dodam że pukanie występuje w okolicy 2000 obrotów.
    Druga sprawa to jadąc na 3 zwalniam hamując silnikiem, wrzucam 2 bieg i zaczyna coś głośno wyć.
    Dźwięk wycia przypomina odgłos silnika w autobusie z automatyczną skrzynią podczas hamowania.

Dźwięk wycia oraz to pukanie cichną wciskając sprzęgło.
  • Poziom 40  
    To masz rozwiązanie - łożysko oporowe.
  • Moderator Samochody
    decybel91 napisał:
    To masz rozwiązanie - łożysko oporowe.

Czy łożysko czasami nie wyje głośniej jak się wysprzęgli?
    Poza tym nie było by zależności między biegami.
  • Poziom 40  
    I tak trzeba zdjąć skrzynię, więc będzie widać.
  • Poziom 16  
    Z tego co mi wiadomo to łożysko wyciskowe (oporowe) zaczyna dawać o sobie znać jeśli wciśniemy sprzęgło do oporu. U mnie jest wręcz przeciwnie.

Dziś jeszcze raz słuchałem odgłosów podczas jazdy i małe sprostowanie. Wspomniane wycie występuje na każdym biegu od 2 do 5 w okolicy 2000 obr przy czym im niższy bieg tym głośniej słychać.
    Jeszcze jedno o czym nie wspomniałem. Mam małe pęknięcie przy śrubie do zlewania oleju ze skrzyni ale co jakiś czas dolewam nowego i sprawdzam jego stan wkładając zagięty drut przez otwór.
    Po niedzieli jak kupię olej to zleję stary, zobaczę ile go jest w skrzyni (wchodzi 2,15 l) i zaleję nowy.
  • Poziom 40  
    Jak wciśniesz sprzęgło to łożysko jest dociskane i zmniejsza się hałas.
    Tak czy owak skrzynę zdjąć trzeba.
  • Poziom 16  
    Olej ze skrzyni wlaśnie zlałem, na magnesie drobne opiłki I jakiś grafitowy osad.
    Kolor oleju lekko przybrudzony, ubyło go 0,15 litra.

Skrzynia wymieniona na inną, problem ustąpił.