Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aparatura RC sterująca przekaźnikami

masteriusz 17 Wrz 2015 08:57 1239 13
 • #1 17 Wrz 2015 08:57
  masteriusz
  Poziom 21  

  Szukam prostego rozwiązania, które pozwoli mi na sterowanie przekaźnikami za pomocą aparatury 2,4Ghz. Podobnie jak to miało miejsce w starszych nie proporcjonalnych aparaturach.
  wychylenie drążka do góry załącza przekaźnik np 1, a wychylenie w dół przekaźnik 2 pozycja neutralna oba przekaźniki w "spoczynku" .

  Muszę to zrobić jak najprościej - aby awaryjność była niska i ewentualna naprawa prosta.

  Próbowałem z elektroniką serwomechanizmu gdzie zamiast silnika podłączyłem driver na tranzystorku i przekaźnik ale układ był bardzo czuły i problem był z neutralnym położeniem, ponieważ potencjometr ustalający wychył serwa był zastąpiony dzielnikiem.

  0 13
 • #2 17 Wrz 2015 19:32
  Madrik
  Moderator Robotyka

  Jest coś takiego jak wyłącznik RC. Działa jak serwo, ale ma tylko dwa stany 0-1 i załącza podłączony obwód. Można nim sterować także osobnym układem, niezależnym od sterowania RC.

  0
 • #3 18 Wrz 2015 07:13
  masteriusz
  Poziom 21  

  Tak, oglądałem takie wyłączniki - tylko dwa stany to za mało, ponieważ ja za pośrednictwem jednego kanału, muszę uzyskać 3 stany - przekaźnik 1 włączony, przekaźnik 2 włączony, oba przekaźniki wyłączone.

  0
 • #6 18 Wrz 2015 16:29
  Madrik
  Moderator Robotyka

  masteriusz napisał:
  Tak, oglądałem takie wyłączniki - tylko dwa stany to za mało, ponieważ ja za pośrednictwem jednego kanału muszę uzyskać 3 stany - przekaźnik 1 włączony, przekaźnik 2 włączony, oba przekaźniki wyłączone.


  Na jednym kanale nie zrobisz tego bez mikrokontrolera, który będzie monitorował poziom sygnału i na jego podstawie wykonywał zaprogramowane operacje.

  Ewentualnie można to zrobić czysto mechanicznie jednym serwem, które przy poziomach sygnału: 0%,50%,100% najzwyczajniej w świecie uruchamiałoby zwyczajne przełączniki mechaniczne, najlepiej z samopowrotem. Np. za pomocą założonej krzywki na ramieniu.

  Takie rozwiązanie jednak jest duże gabarytowo i ciężkie. Nie wszędzie można je zastosować.

  Albo dwa wyłączniki i każdy ma swój kanał.

  0
 • #7 18 Wrz 2015 16:43
  masteriusz
  Poziom 21  

  właśnie zrobiłem układ mechaniczny - serwo i wyłączniki krańcowe ale... układ musi pracować nawet do 10 godzin - i serwa nie dawały rady, przegrzewały się itp... serwa modelarskie nie są stworzone do tak długiej ciągłej pracy.

  AVR rozwiąże temat ale moja wiedza w programowaniu kończy się na miganiu dioda led...

  chyba jedyne wyjście to zlecenie napisania programu.

  0
 • #9 18 Wrz 2015 21:49
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.
  1.Można zbudować układ "detekcji" czasu trwania impulsu sterowania serwomechanizmem. Ten czas, jak wiadomo, wynosi od 1ms do 2ms (czas powtarzania impulsów - 20ms).
  Poniższy układ wytwarza impulsy na wyjściu "B" w sytuacji, gdy impulsy wejściowe "A" są "krótsze" od 1,2ms (wartość zależna od R2 i C2).
  Na wyjściu "C" impulsy pojawiają się, gdy impulsy wejściowe są "dłuższe" niż 1,7ms (wartość zależna od R1 i C1).
  Filtry R3C3 i R4C4 eliminują pasożytnicze impulsy wynikające z czasów propagacji bramek (hazard).
  Czasy trwania impulsów wyjściowych B i C są równe różnicy czasów trwania impulsów wejściowych (A) oraz czasów trwania impulsów wytwarzanych przez multiwibratory monostabilne, zbudowane na bramkach U1B-U1C oraz U2A-U2B.
  Z wyjść A i B mogą być sterowane układy "wydłużania impulsu", np. multiwibratory monostabilne z podtrzymywaniem (retriggerable).
  Obrazki pokazują przebiegi dla dwóch pozycji przełącznika S1 (różne czasy trwania impulsów wejściowych "A"):
  Aparatura RC sterująca przekaźnikami Aparatura RC sterująca przekaźnikami

  2.Można wykorzystać dwa serwomechanizmy (tylko "elektronika" - bez silniczków). Po usunięciu sprzężenia mechanicznego silniczków z potencjometrami (jedno z kółek zębatych) należy ustawić jeden potencjometr w pobliżu minimum, a drugi w pobliżu maksimum rezystancji. Jedno z wyjść do silniczka może sterować przekaźnikiem (za pośrednictwem np. tranzystora).
  Pozdrawiam.

  0
 • #10 19 Wrz 2015 07:22
  masteriusz
  Poziom 21  

  prezeswal - mógłbyś bardziej opisać pomysł z wykorzystaniem serw? zrobiłem na początku tak, że wykorzystałem elektronikę zerwa potencjometr ustawiając dokładnie na środku, żeby serwo nie pracowała jak drążek sterowania jest w pozycji neutralnej. ale układ jest bardzo czuły i nawet muśnięcie drążka załączało przekaźnik. Drugim problemem było drganie przekaźnika gdy powoli wychylało się drążek

  0
 • #11 19 Wrz 2015 19:18
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Nie bardzo jest co "bardziej opisywać".
  Proponuję wykonać prosty eksperyment z układem, jak na poglądowym obrazku:
  Aparatura RC sterująca przekaźnikami

  Potencjometr jednego serwomechanizmu - ustawiony na niepełny skręt w lewo, drugiego - niepełny w prawo (silniczek - odłączony lub zdemontowana przekładnia).
  Zachowanie się diod przy wychyleniach drążka w nadajniku da pełną (mam nadzieję) jasność, jak sterować przekaźnikami.

  0
 • #12 20 Wrz 2015 11:11
  PiotrPitucha
  Poziom 33  

  Witam
  Kombinujecie jak koń pod górę.
  Układ z serwo nie zadziała bo nie da się uzyskać stabilnego stanu neutralnego.
  Każdy najmniejszy procesor ogranie problem, można oczywiście robić to na piechotę na bramkach ale wyjdzie to większe i mniej stabilne i wyjdzie pewnie drożej niż gotowe układy ON-OFF.
  Piotr

  -2
 • #13 21 Wrz 2015 11:34
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda

  W uzupełnieniu - jeszcze jeden obrazek, który pokazuje zasadę działania układu wg. mojej propozycji:
  Aparatura RC sterująca przekaźnikami

  0
 • #14 21 Wrz 2015 13:00
  PiotrPitucha
  Poziom 33  

  Witam
  A co to za pozycja niepełne prawo i niepełne lewo ?
  Serwo to układ nadążny który pod osią orczyka na potencjometr, jeśli pozbawisz układ przekładni, a tym samym sprzężenia zwrotnego, to neutrum będzie zdeterminowane pozycją w jakiej ustawiony jest potencjometr.
  Silnik będzie kręcił w jedną stronę jeśli impulsy będą krótsze niż te ustawione na potencjometrze, oraz w drugą stronę dla impulsów krótszych od odniesienia.
  Aby użyć serwa do układu spełniającego założenia pytającego trzeba jedno serwo dla impulsów krótszych a drugie dla dłuższych od neutrum ( około 1,5ms ).
  Lekko licząc będzie to kosztowało kilkadziesiąt złotych, czyli więcej niż dedykowany ON/OFF, dla odmiany podobny układ można zrobić na jednym Attiny za kilka złotych i to w wersji wielokanałowej.
  Pozdrawiam

  -1