Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak określić cennik spawania TIG-iem?

evilsight944 17 Wrz 2015 09:09 9615 8
  • #1 17 Wrz 2015 09:09
    evilsight944
    Poziom 2  

Witam wszystkich. Mam pytanie czy pomógłby mi ktoś określić cennik dla spawów metodą TIG? Chcę bowiem otworzyć działalność a nie bardzo wiem jak kasować za swoje usługi? Z góry dziękuję za pomoc.

0 8
  • #2 17 Wrz 2015 20:00
    101pawel
    Poziom 26  

Jakąś podstawą moźe byc KNR na roboty spawalnicze. Nie jestem na bieźąco, ale roboty spawalnicze były rozdziałem KNR - Konstrukcje stalowe. Poza tym nie musisz się kierować stricte zasadami kosztorysowania. Moźesz stosować dowolną - w granicach rozsądku - stawkę godzinową. Taką, którą jest w stanie zaakceptować klient. Wykwalifikowany spawacz, pracujący na pełnym etacie w akordzie, przy spawaniu powtarzalnych elementów konstrukcyjnych moźe zarobić ca 4 tyś zł miesięcznie. Rzadko więcej. Policz to na godziny i masz jakieś odniesienie.
    Pozdrawiam

0
  • #3 17 Wrz 2015 20:28
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

101pawel napisał:
    Wykwalifikowany spawacz, pracujący na pełnym etacie w akordzie, przy spawaniu powtarzalnych elementów konstrukcyjnych moźe zarobić ca 4 tyś zł miesięcznie. Rzadko więcej. Policz to na godziny i masz jakieś odniesienie.
    Odniesienie do czego? Przykład: Pracuję w firmie i spawam 10000 elementów miesięcznie. A teraz: Pracuję na własny rachunek. Spawam 1000 elementów miesięcznie. I co? mam mieć ceny 10 razy większe niż firma w której pracuje? Kto do mnie przyjdzie jak może mieć 10 razy taniej?

1
  • #4 17 Wrz 2015 20:56
    101pawel
    Poziom 26  

[quote="maurycy123"]

101pawel napisał:
    ...I co? mam mieć ceny 10 razy większe niż firma w której pracuje? Kto do mnie przyjdzie jak może mieć 10 razy taniej?
    Byłbym skłonny podjąć z Tobą dyskusję, ale kompletnie nie rozumiem o co Ci chodzi?

0
  • #5 18 Wrz 2015 10:14
    pietryna
    Poziom 12  

Czas pracy nie ilość elementów. Nie przyjdzie do ciebie ktoś kto chce spawać 10000 elementów ale taki co chce 1000 czy 2000 bo oddanie tego do firmy która robi 10000 będzie droższe w przeliczeniu na element nawet jeśli ty będziesz brać więcej za godzinę swojej pracy.

0
  • #6 23 Wrz 2015 11:30
    jamcito
    Poziom 9  

Potrzeba trochę elastyczności w podejściu do klienta . Jeden przytarga 1000 jednakowych elementów gdzie przewidzisz czas pracy , inny przytarga stary uszkodzony kawał żelastwa nad którym przez godzinę będziesz się drapał po ... zanim zaczniesz spawać.

0
  • #7 24 Wrz 2015 09:22
    evilsight944
    Poziom 2  

Dzięki Panowie za dotychczasowe odpowiedzi. Miałem na myśli bardziej typowe podejśćie, czyli załóżmy, że materiał jest stosunkowo nowy i nie trzeba go godzinami szlifować. Chodzi mi o określenie cennika ile kasować za cm spawu pachwinowego, ile za cm spawu doczołowego czy też liczyć spaw na rurze średnica x1zł czy x2zł? Nie bardzo wiem jak ugryźć temat tak, by klient nie czuł się pokrzywdzony a ja żebym zarobił swoje.

1
  • #8 24 Wrz 2015 21:12
    101pawel
    Poziom 26  

evilsight944 napisał:
    Dzięki Panowie za dotychczasowe odpowiedzi. Miałem na myśli bardziej typowe podejśćie, czyli załóżmy, że materiał jest stosunkowo nowy i nie trzeba go godzinami szlifować. Chodzi mi o określenie cennika ile kasować za cm spawu pachwinowego, ile za cm spawu doczołowego czy też liczyć spaw na rurze średnica x1zł czy x2zł? Nie bardzo wiem jak ugryźć temat tak, by klient nie czuł się pokrzywdzony a ja żebym zarobił swoje.
    Prawie 2 tygodnie temu poradziłem Ci byś rozejrzał się za KNR dla tego rodzaju robót, a jak nie, to tak wycenił swój miesięczny portfel zleceń, by wyciągnąć np. swoją miesięczną płace na 4 tyś zł co jest bardzo przyzwoitym zarobkiem dla spawacza. Nie zrobiłeś w tym kierunku nic, na dodatek formułujesz tak kuriozalne pomysły, że zaczynam podejrzewać, że robisz tu sobie jaja. Powiedzmy, że nie i wszystko jest na poważnie.
    Chcesz zarobić w miesiącu kwotę X. Miesięcznie pracujesz 180 godzin. Z tego wyliczamy twoją płacę godzinową Pg=X/180. Teraz siadasz i dla wyceny konkretnej operacji wykonujesz przez 1 godzinę np. spoinę pachwinową. Minęła godzina i mierzysz długość tej spoiny. Załóżmy, że wynosi ona Y cm. Czyli za Y cm spoiny pachwinowej należy Ci się Pg. Pozostaje policzyć ile w takim razie kosztuje 1 cm tej spoiny.
    Skoro Y cm spoiny pachwinowej kosztuje u Ciebie = X/180 [zł]
    to 1cm spoiny pachwinowej = X/180/Y [zł]
    W ten sam sposób policzysz cenę 1 cm innych rodzajów spoin i robót.
    ====
    Tak by to wyglądało, gdyby elektrody czy drut oraz energia i sprzęt były za darmo, czyli gdyby wyliczać stawki dla różnych czynności z pominięciem składników M( materiały)i S(sprzęt). To musisz wyliczyć oddzielnie i dodać do wyżej wyliczonego składnika R(robocizna), bo Koszt = R + M + S. Na koniec jeszcze konieczne jest dodanie do całości narzutów, na które składają się podatki, ubezpieczenia i wszystko inne co Cię obciąża finansowo w związku z działalnością gospodarczą, a nie wchodzi w R,M,S. Chcesz wiedzieć ile brać za 1 cm spawu, to tak jak wyliczoną robociznę, inne składniki musisz odnieść do tego 1 cm.
    Proste, nie?

2
  • #9 24 Wrz 2015 21:43
    evilsight944
    Poziom 2  

Drogi Panie kolego, nie rozumiem pretensji względem mojej osoby, tym bardziej, że jestem tu nowym użytkownikiem i jest to mój pierwszy wpis na elektrodzie. Rozumiem więc, że zostałem pomylony z kim innym. Wracając moje pomysły nie są "kuriozalne" (takie ładne słowo a nie każdy umie go używać). Pańskie matematyczne podejście jest całkiem fajne, z tym że jak wcześniej wspomniałem nie mam jak na razie własnej firmy (tylko sprzęt) więc nie da się w moim przypadku wyprowadzić tego typu rachunku.

0